Laptop, bilgisayarımdan neden daha hızlı ?

itsAtaken

Kilopat
Arkadaşlar benim evimde bir masaüstü bilgisayar var. Parçalar eski değil, hatta çok yakın zamanda Ram upgrade yaptım.
6 gb DDR 3 Ram
İntel Pentium G2130 3.20 Ghz
Powercolor hd 5670

Sistem tabikide çok iyi değil fakat şimdi vereceğim laptop'dan daha iyi olması gerekir kanımca; Hp Pavilion Dv6.

3 Gb DDR 3 Ram
İntel 330 M i3 Cpu 2.13 Ghz
Nvidia Geforce G105M

Şimdi olay şu. Şu anda evimde değilim ve elimdeki bir iş bilgisayarı. Bahsettiğim Hp olan... Evimdeki bilgisayar ile arasında "Oyun" anlamında uçurum fark var, bunu kabul ediyorum ve normal tabikide ama olay şu;

Bu laptop neredeyse patlamak üzereydi. Cpu 80 derecelerde çalışıyor, makine bazen mavi ekran verip kapanıyordu, internette gezilmiyor, açılınca belki 3 dakika beklemek gerekiyordu kendine gelsin diye filan. Ben bunu söktüm tozunu güzelce aldım, fanını temizledim. Ve sonra topladım, toplayış o toplayış.

Şu anda bu laptop'u eve götürmek istiyorum resmen. Evimdeki gayet iyi durumda nazarlardan uzak. Gerçekten hızlı ve güzel algılar ama bu Laptop nasıl olur da bir Cpu temizlemesiyle kendine gelip bu kadar değişim gösterir ? Hatta kendisinden daha iyi donanıma sahip olan bir masaüstü bilgisayardan nasıl daha hızlı çalışmaya başlayabilir ?
Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Hatta kendisinden daha iyi donanıma sahip olan bir masaüstü bilgisayardan nasıl daha hızlı çalışmaya başlayabilir ?

Hızlı derken ?

Yani diyorum ki; Bildiğimiz hızlı çalışıyor. Alışıla gelmediğim bir hız var normal işlemlerde. İnternet Sörfü olsun, masaüstü işlemleri olsun. Ve bunu, daha 2 saat önce neredeyse patlayacak bilgisayar yapıyor.
Neden benim masaüstü bilgisayarımdan daha çabuk algılıyor veya daha hızlı çalışıyor gibi hissettiğimin sebebini soruyorum.

Masaüstü bilgisayarımın kapağı açık ve fan kullanmıyorum. 2-3 Haftada bir Elektrikli süpürge ile süpürüp, canım istediğinde tozunu alırım. Hiçbir zaman tozlu durmaz ve ısı değerleri 4-5 saatlik yük altında bile 50 Dereceyi geçmez, geçmedi.

Ne gibi optimizasyon ?
Sürücülerim her zaman son sürümdür.
Hatta benim bilgisayarım Windows 8.1, bu Hp Windows 7 Home Basic kullanıyor...

Ben böyle anlatınca da benim bilgisayarı yavaş olarak düşünmeyin. O zaten yerli yerinde ve olması gerektiği gibi stabil. Sadece bu Laptop nasıl oluyor da öyle hissettiriyor, hemde sadece tozunu alarak ?

Sıcaklık ve bakımlar her zaman yararlıdır. Küçücük bir işlemci macunu ve bileşen kalitesi bile bilgisayarın işleyişini oldukça değiştirir. Kısaca bakım ve bileşenlerle ilgili performans kayıpları çok yaşanıyor. Fark ettiğin değer bunu ifade ediyor.

Sistem hızından bahsediyorsanız (bilgisayarın açılış hızı, dosya kopyalama hızı, programların açılış hızları vs) bu depolama biriminden kaynaklanır HDD kullanıyorsanız çok yavaş olur SSD'nin hızına göre değişiklik gösterir ama SATA SSD bile olsa çok ciddi farkı görürsünüz.

Yeni konular

Geri
Yukarı