Masaüstü PC neden laptop kadar hızlı açılmıyor?

bjkworld26

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• AMD Ryzen 5 3600 • MSI B450M-A Pro Max • Gigabyte GeForce GTX 1060 6 GB • 240 GB Gigabyte SSD / 500GB Samsung 970 EVO Plus / 2 TB western Green HDD • Kingston Beats 16 GB 3600 MHz RAM.
Arkadaşlar 2 tane bilgisayarım var. Biri masaüstü biri laptop. Power tuşuna bastığım andan itibaren açılış süreleri farklı. Laptop çok hızlı açılıyor. Laptopta 2014'ün teknolojisi var. i5 4200u işlemci, GT710 dahili ekran kartı ve 8 GB 1600 MHz RAM. Daha sonradan ben bu laptopa bir de SSD aldım. SanDisk Ultra 2 240 GB SATA SSD. Aslında yıllardır masaüstündeydi bu SSD. Laptopa taktım. Masaüstü bilgisayara gelecek olur isek Ryzen 5 3600 işlemci, GTX 1060 6 GB harici ekran kartı ve 3600 MHz 16 GB RAM mevcut. Aynı SSD masaüstünde takılıyken bilgisayar laptoptaki kadar hızlı açılmıyor. Laptop anında görüntü. Hatta yeni, masaüstüne Samsung 970 EVO Plus SSD aldım. İnanın hala laptop, o eski SATA SSD ile daha hızlı açılıyor. Güç ayarlarında hızlı başlat vs de aktif. Bunun sebebi nedir?

Masaüstü bilgisayarlarda anakart daha fazla bileşen kontrol ediyor. Laptoplar bir çok kontrolü atlıyor. Bilinçli olarak yapılan bir şey.

BIOS Fast boot seçeneği aktif midir? Her ne kadar önermesem de sizin için hızlı açılması önemli kriterse bunu aktifleştirin.

Değil nasıl açabilirim?

Masaüstü bilgisayarlar başlatıldığında bütün donanım ve donanım değişiklikleri ciddi testten geçiriliyor sebebi bu. Ayrıca masaüstü sistemlerdeki güç kaynağının çalışma şeklinin de bu gecikmede etkisi var. Dizüstü gibi pille direkt çalışmadığı için daha uzun bir prosedürü var.

Masaüstü 16 sn filan açılıyor. Laptopta 9-10 sn gibi bir süre çok ta önemli mi değil tabii ki ama sebebini merak etmiştim. Teşekkürler.

Masaüstü bilgisayarlar başlatıldığında bütün donanım ve donanım değişiklikleri ciddi testten geçiriliyor sebebi bu. Ayrıca masaüstü sistemlerdeki güç kaynağının çalışma şeklinin de bu gecikmede etkisi var. Dizüstü gibi pille direkt çalışmadığı için daha uzun bir prosedürü var.

Benim laptopbun pili yok. Pilsiz kullanıyorum ama gene de olabilir tabii ki.

Geri
Yukarı