Laptop bir anda kapanıyor

cherie

Picopat
Oyun oynuyorum laptopun ekranı bir anda tak diye gidiyor laptop kapanıyor. Şarj sıkıntısı yok. Sarja bağlı oynuyorum. Problem ne olabilir?

Islemci ve ekran kartları için 85'ten sonrası tehlike cihaza zarar bile verebilir bir süre sonra

Kanka güvenilir bir bilgisayar ciya götür gözünün önünde halletsin

İşlemciler için sınır 110 derece. 100 üstüne çıkarsa kendini kapatır birçoğu.

Oyun esnasında 85 derece altında kalan çok az laptop var zaten.

85 ustu tehlike kanka evet sinir 110 ama çoğu kişi 85'ten sonrası tehlike der.

85 laptop işlemcileri için çok sıradan bir değer ve kesinlikle tehlikeli değil. Masaüstü işlemcilerde kolay kolay bu isılara ulaşmasa bile onlar için de tehlikeli değil.

Çiplerin fiziksel olarak zarar görmesi için 170 derecelere çıkması gerekiyor, lehimler de 110 dereceye kadar dayanıyor.

Onlyx kanka disslike atma sebebin nedir kendi cihazimda yaşadım problemi bir yerden sonra PC sapıttı daha da açılmadı.

Parça üreten koskoca markalar bir sınır koyuyorlar Intel'de buna tjunction denir mesela. Belli bir dereceye geldiği zaman kendini sınırlar ve ısı daha çok artmaz bu sayede hasar görmez. Aslında işlemciler ve ekran kartları 100 dereceden daha yüksek derecelerde kısa süre çalışabilir 120 gibi. Ama hasar görür bu yüzden üreticiler sınırı tam 120 yapmak yerine 100 yapıyorlar bu sayede işlemci hiç hasar görmüyor herkes mutlu oluyor. Eğer işlemci kısa kısa kısılmayacak duruma gelirse sistem kendini kapatıyor. Ki bu çok nadir bir durum olur çünkü üstünde soğutucu olmasa bile işlemciler dayanabilir yeter ki ısıtılmasın. Büyük firmalar düşünüyor eğer öyle olmasaydı eski AMD işlemciler gibi direk yanardı kısa devre olup ısıtıcıya dönerdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı