Laptop ekran kartı ısınma ve FPS düşmesi

i72670qm

Hectopat
Merhabalar dostlar, sorunum başlıkta bahsettiğim gibi ve bayağıdır var. Ekran kartı 95 dereceye çıkıp aniden 1 saniyeliğine ekran kartının saat hızları yarıya düşüyor ve sıcaklık 80 derecelere sadece 1 saniyeliğine düşüyor. Aynı zamanda FPS'imde aşırı bir şekilde düşme oluyor ve ekran saliselik takılıyor. Bütün oyunlarda böyle. Çözümü laptopun içini temizlemek midir temizlemek ise ilk kez laptop temizleyecek birine tavsiyeleriniz ve dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

Ayriyeten 1080P oyun oynamaya çalıştığımda sürekli yapıyor bunu her 2 saniyede bir. Galiba 1080P'de daha çok yük binmesinden. Ama 720P'de daha az oluyor. 80 FPS'de sabit oynayabilecek iken sürekli oyunumun dona dona gitmesi beni rahatsız ediyor. Sistem: GT540M i7 2670QM 8 GB RAM Win10.

Dosya Ekleri

• 20201224180743_1.jpg
    20201224180743_1.jpg
    63,1 KB · Görüntüleme: 49
  • 20201224180744_1.jpg
    20201224180744_1.jpg
    62,8 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak laptopunuzun soğutması güçsüz ek soğutucu almanız lazım ikinci olarak ise (güvenilir) bir bilgisayarcıdan bilgisayarınızın içini temizletmek olsun ama dikkatli olun ve işi bilen birine götürün yoksa ısınmadan 80 iken 20'ye düşebilir FPS'iniz ilk kez yapan birine göre laptop biraz daha zahmetli ve zor bence bilen birine götürün.

1080p de ekran kartınız da cpunuz da oyunu açmıyor yüksek ihtimal 720p oynayacaksınız başka ihtimal yok

Ne yaparsanız yapın o sıcaklığı çok düşüremezsiniz.

Merhabalar dostlar, sorunum başlıkta bahsettiğim gibi ve bayağıdır var. Ekran kartı 95 dereceye çıkıp aniden 1 saniyeliğine ekran kartının saat hızları yarıya düşüyor ve sıcaklık 80 derecelere sadece 1 saniyeliğine düşüyor. Aynı zamanda FPS'imde aşırı bir şekilde düşme oluyor ve ekran saliselik takılıyor. Bütün oyunlarda böyle. Çözümü laptopun içini temizlemek midir temizlemek ise ilk kez laptop temizleyecek birine tavsiyeleriniz ve dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

Ayriyeten 1080P oyun oynamaya çalıştığımda sürekli yapıyor bunu her 2 saniyede bir. Galiba 1080P'de daha çok yük binmesinden. Ama 720P'de daha az oluyor. 80 FPS'de sabit oynayabilecek iken sürekli oyunumun dona dona gitmesi beni rahatsız ediyor. Sistem: GT540M i7 2670QM 8 GB RAM Win10.

Öncelikle en son ne zaman laptopun içini ne zaman temizlediniz ve termal macun yenilemesi yaptınız?
İlk görüşüm şu GT540M çok eski bir mobil ekran kartı bu yüzden artık oyunlarda istediğin FPS değerini alamıyorsun artı olarak bu bilgisayar bir oyun bilgisayarı olmadığı için oyunlarda bilgisayar çok fazla ısınıyor.
Diğeri ise şu bilgisayarının içini büyük ihtimal çok fazla tozlanmış bu yüzden bilgisayar kendini tam olarak soğutamıyor ve termal macun kuruğu için ekran kartı ve işlemcide aynı şekilde soğuyamıyor.
Yapabileceğin şeyler içini açıp tozunu almak ve termal macun yenilemek.
Bu FPS'i stabil hale getirir diye düşünüyorum ve bilgisayarını fazla zorlamamaya bak çünkü bu bilgisayar çok eski ve oyun bilgisayarı değil ekran kartı ve işlemci lehimlerini çatlatabilirsin.

Bunu en en iyi ihtimalle fan temizliği ve soğutucu alarak çözebilirsin.

Hava ızgaraları pc nin altındaysa biraz cihazı yükseltebilirsin

Yapabileceğin .ok şey yok maalesef.
Saolun hocam, açıp temizleyeceğim bu arada babam temizlediğinde 20 derece düşüş yaşanmıştı ve droplar falan ortadan kalkmıştı. Tavsiyeniz var mı dikkat etmem gereken?
Öncelikle en son ne zaman laptopun içini ne zaman temizlediniz ve termal macun yenilemesi yaptınız?
İlk görüşüm şu GT540M çok eski bir mobil ekran kartı bu yüzden artık oyunlarda istediğin FPS değerini alamıyorsun artı olarak bu bilgisayar bir oyun bilgisayarı olmadığı için oyunlarda bilgisayar çok fazla ısınıyor.
Diğeri ise şu bilgisayarının içini büyük ihtimal çok fazla tozlanmış bu yüzden bilgisayar kendini tam olarak soğutamıyor ve termal macun kuruğu için ekran kartı ve işlemcide aynı şekilde soğuyamıyor.
Yapabileceğin şeyler içini açıp tozunu almak ve termal macun yenilemek.
Bu FPS'i stabil hale getirir diye düşünüyorum ve bilgisayarını fazla zorlamamaya bak çünkü bu bilgisayar çok eski ve oyun bilgisayarı değil ekran kartı ve işlemci lehimlerini çatlatabilirsin.
2 yıl oldu hocam, temizlik yapmam lazım, ekran kartı işimi görüyor biliyorum kötü ama zaten fps oyunu oynuyorum düşük ayarlar ve çözünürlük düşük olduğu için 100+ fps verebiliyor ama drop sorunu var. Temizlik için tavsiyeniz var mıdır?

Saolun hocam, açıp temizleyeceğim bu arada babam temizlediğinde 20 derece düşüş yaşanmıştı ve droplar falan ortadan kalkmıştı. Tavsiyeniz var mı dikkat etmem gereken?

2 Yıl oldu hocam, temizlik yapmam lazım, ekran kartı işimi görüyor biliyorum kötü ama zaten FPS oyunu oynuyorum düşük ayarlar ve çözünürlük düşük olduğu için 100+ FPS verebiliyor ama drop sorunu var. Temizlik için tavsiyeniz var mıdır?

Eğer tecrüben varsa laptopu kendin söküp temizleyebilirsin ama hiçbir bilgin tecrüben yoksa hiç bulaşma güvendiğin bir bilgisayarcıya götür. Termal macunda ise Cooler Master HTK-002 modelini öneririm fiyatıda uygun.

Yeni konular

Geri
Yukarı