Laptop ekran kartı nerede?

Arkadaşlar önceki laptopumda 2 tane ekran kartı var. AMD 7600 gibi bir şey vardı bir de Intel. Ben o eski bilgisayarımın içini açtımve baktığımda ekran kartlarını göremedim. Neredeyse elimde kaldı. Acaba bilgili olan birisi bana yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar önceki laptopumda 2 tane ekran kartı var. AMD 7600 gibi bir şey vardı bir de Intel. Ben o eski bilgisayarımın içini açtımve baktığımda ekran kartlarını göremedim. Neredeyse elimde kaldı. Acaba bilgili olan birisi bana yardımcı olabilir mi?
Anakart üzerinde intel ekran kartları daha çok dahili ekran kartı olduğundan bulmanız bir az zor.Fakat amd ekran kartı gözükür olmalı

Anakart üzerinde Intel ekran kartları daha çok dahili ekran kartı olduğundan bulmanız biraz zor. Fakat AMD ekran kartı gözükür olmalı.

Bulamadım cidden.

Anakart üzerinde Intel ekran kartları daha çok dahili ekran kartı olduğundan bulmanız biraz zor. Fakat AMD ekran kartı gözükür olmalı.

Yeni laptopuma takacağımda PC ci gelecek cuma günü.

Isı borularının ve bloklarının altında kaldıkları için görememişsinizdir. Böyle işleri çok yapmadıysanız ve nispeten eski bir laptopa sahipseniz kendiniz yapmanızı önermem. Şunların altında olmalılar:

HP-Pavilion-Gaming-15-cx-Disassembly-1.jpg

İkinci ekran kartı dediğiniz işlemcinin grafik birimi oluyor bu arada. İşlemcinin içinde yani. İşlemciden ayrı olarak 2 tane GPU görmeyeceksiniz orada.

Isı borularının ve bloklarının altında kaldıkları için görememişsinizdir. Böyle işleri çok yapmadıysanız ve nispeten eski bir laptopa sahipseniz kendiniz yapmanızı önermem. Şunların altında olmalılar:

Eki Görüntüle 1442425

İkinci ekran kartı dediğiniz işlemcinin grafik birimi oluyor bu arada. İşlemcinin içinde yani. İşlemciden ayrı olarak 2 tane GPU görmeyeceksiniz orada.

Ben direk bilgisiyarı söktüm RAM'lar filan elimde çıkardım her şeyini.

Yeni laptopunuz destekliyor muymuş o ekran kartını araştırdınız mı? Bilgisayarcı mı söyledi?

Eski laptoptaki ekran kartını çıkarıp yenisine mi takacaksınız, doğru mu anladım?

Bunun için ekran kartının MXM portuyla takılı olması gerek. Eski laptopların çoğunda, yenilerininse neredeyse hepsinde GPU anakarta lehimli olarak geliyor. Dediğinizi yapmanız pek mümkün olmayabilir. Zaten yeni bir alete eski bileşen takmak mantıklı değil. Aldığınız aleti bilmiyorum ama muhtemelen eski laptopınızdakinden daha iyi ekran kartı vardır.

Bazı laptoplarda işlemci çıkartılabiliyor fakat harici ekran kartının çıkartılabilir olduğunu hiçbir yerde görmedim. Harici ekran kartı lehimli olduğu için bir şekilde çıkartsanız bile bir işe yaramaz.

Geri
Yukarı