Laptop Ekran Kartına Özel Soğutucuyla Overclock Yapmak

ilker inayet

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle selam arkadaşlar.

Gece gece aklıma bir fikir geldi, biz bu laptopları sogutma sistemleri yetersiz oldugu için overclock yapamıyoruz değil mi?

Ben de işsiz işsiz düşünürken aklıma bir fikir geldi. Dedim ki giderim tamirciye eski bir kasa alırım. Bende ekranı kırık AMD Radeon graphıcs laptop var. Üstelik bunun hız aşırtma yapması mümkün kendi driveri ile. Bunu sökerim kasaya takarım Türk usulü, bir de 100-150 TL'ye kıyıp bir sogutucu alıp işlemciye geçiririm. Geriye kaldı bir monitör. Bunu da paraya kıyıp orta segment monitör alırım, bir de uzaktan kullanılan mouse ve klavyeler var. Tek bir USB ile kullanılıyor. Onu da takarım, sonra vur overclock yaparım. Nasıl olsa bu Radeon ile GTA 5 oynanıyor, bir de overclock olursa mis gibi olur.

Fikir ve görüşlerinizi belirtin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesele sadece soğutma değil. Adaptör işi nasıl olacak? :) Laptop adaptörünün verdiği güç belli. Ucu ucuna karşılayacak şekilde tasarlanır. Üst seviye güncel birkaç oyun dizüstü bilgisayarında sadece overclock için adaptörde pay bırakılmış. Hadi diyelim güç olayını ayarladınız, işlemci soğutucusunu da ayarladınız. Ekran kartı için yine soğutucu gerekecek. Diyelim bunu da bir şekilde monte ettiniz ve GPU/CPU yükte 50-60 derece civarı çalışıyor stabil. Bahsettiğiniz laptopta kullanılan ekran kartı ne bilmiyorum ama Radeon HD 7400M civarı bir şeyse, alacağınız performans belli. Overclock mucizevi bir şey değil ve her donanımın bir limiti var. Daha üstüne çıkamazsınız. O bilgisayarı laptop haliyle güzelce soğutarak kullanmakla, bu saydığımız özel tasarım soğutucu + overclock arasında devasa fark olmayacak. Çoğunlukla bu senaryo bu şekilde gerçekleşir. Uğraşmaya değer mi? Zevk için değebilir. Performans için değeceğini sanmıyorum.

Laptoplarda OC çok sınırlıdır istesenizde fazla yapamazsınız. Mesela NVİDİA kartlarda genellikle GPU clock maksimum +135MHZ OC yapılabiliyor. Sadece olay frekanslarda değil kartın içindeki ünite sayısı belli bant genişliği belli yani siz kartı sınır olmadığını varsayarsak normal frekanslarının üstüne yarısı kadar OC bile yapsanız o kartın yapabilecekleri sınırlıdır yani sadece zevk için uğraşılacak bir durum bence.

Ekranı kırıksa eğer bence internet üzerinden araştırın laptop ekranı satılıyor. Uygun bir ekran bulursanız -150-200TL civarında olması lazım- laptopunuzu kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Laptop için custom soğutma düşünüyorsanız size şöyle bir önerim olabilir; İçindeki ısı borusunun iki ucu olması gerek birisi işlemci üzerinde diğeri ızgaranın olduğu yerde. Bu uçlardan dikkatli bir şekilde kesip açarsınız ısı borusunu. Daha sonra usb'den alacağı güçle çalışan bir mini pompa(sirkülasyon pompası) ve bu ısı borularına bağlayabileceğiniz sıcaklığa dayanıklı bir boru(hortum) bulursunuz. Bu boruları da ısıtarak kaynak yapılan bantlar var onlarla ısı borusuna arada pompa olacak şekilde bağlarsınız. Pompayı da usb girişine bağlayacak şekilde ayarlarsınız. Size laptop için sıvı soğutma olur. Overclock konusunda çok fazla bir performans beklemeyin. İyimser olursak %10-16 düzeyinde bir performans artışı olur.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı