Laptop fan sesini azaltmak için soğutucu almak işe yarar mı?

Calibriks

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar. Dell 7577 laptopa sahipim. Normalde fanlar hiç çalışmıyor denilebilir. Fakat PUBG gibi sistemi zorlayan oyunlara girince kelimenin tam anlamıyla fanlar kuduruyor diyebilirim. Kulaklık takınca bile ses duyuluyor ve Discord'tan arkadaşlarımla konuşurken karşıya çok fazla rahatsız edici ses gidiyor. Sistemin aşırı ısınabilme olasılığından dolayı fan gücünü azaltmaktan korkuyorum. O yüzden aklıma yalnızca laptop soğutucusu almak geliyor. Sizce soğutucu alırsam duruma yararı olur mu yoksa daha da mı kötüleştirir? Bu arada soğutucuya ayırabileceğim bütçe 60-70 TL civarı. Ona göre değerlendirin lütfen. Teşekkürler.

Aynı laptobu almayı düşünerek test etmiştim ve bende fan sesinden hoşlanmadığım için almamıştım.
İyi bir soğutucu sessiz çalışıp görevini iyi yaparsa sistemi biraz daha soğuk tutabilir. Fakat soğutucuların çoğu bir süre sonra kendi fanlarından ses yapmaya başlıyor ve çok verimli olmuyorlar. Kaliteli bir soğutucu tercih ederseniz durum değişebilir.

Aynı laptobu almayı düşünerek test etmiştim ve bende fan sesinden hoşlanmadığım için almamıştım.
İyi bir soğutucu sessiz çalışıp görevini iyi yaparsa sistemi biraz daha soğuk tutabilir. Fakat soğutucuların çoğu bir süre sonra kendi fanlarından ses yapmaya başlıyor ve çok verimli olmuyorlar. Kaliteli bir soğutucu tercih ederseniz durum değişebilir.
Dediğim gibi bütçem 60-70 TL civarları. Önerebileceğiniz bir ürün var mı?

Alt kasaya hava bastığı için soğutmaya yardımı oluyor. Kullandığım ürün Trust indirimle veya başka sitelerden ucuza bulunabilir.
Ne kadar yararı oldu fan sesi konusunda. Ayrıca forumda Trust gibi firmaları pek önermiyorlar. Siz herhangi bir malzeme kalitesizliği gibi bir durumla karşılaştınız mı?
Boşuna paranı harcama bence, çok sağlıklı bulmuyorum o fanları.
Bende öyle düşünüyordum fakat ciddi anlamda bir fayda sağlıyabilecekse alsam fena olmaz diye düşündüm. Yoksa yakında HyperX Cloud Stinger almayı düşünüyorum. Muhtemelen o kulaklık fan sesini kapatacaktır ve mikrofonu fan sesini almayacaktır. Ama yinede fan sesinin azalması hoş olurdu.

Bunlar zorunlu değil ek ihtiyaçlardır, soğutucunun amacı kasayı yukarı kaldırıp hava almasını sağlamak ve bunu yaparken de hava desteği sunmaktır. Her markanın sorunlu ürünleri olabilir, bugün 30 bin lira verip alacağın altın kaplamalı soğutucu da sorunlu çıkabilir ben herhangi bir sorunla karşılaşmadım çok memnunum. PUBG bende de var ve optimizasyon özürlü bir oyun daha çok güncelleme alacak aceleyle tam sürüme geçtiler, takılma fazla.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı