Laptop Fanı Çalışmıyor

Egemen

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Toshiba laptobumun altındaki ekran kartı fanı dönmüyor. Bu aralar iyice ısınmaya başladı zaten bilgisayar kendini kapattı 2-3 sefer sıcaklık arttığı için. Ben belki belli bir yükten sonra çalışıyordur diye düşünmüştüm ama bilgisayar sıcaktan kendini kapatacak duruma geldiğinde bile çalışmıyorsa bir sıkıntı olabileceğini düşündüm. Evde tamir etmenin yolu var mıdır ? Servise mi götürmem gerekiyor ?

Bir de altına normalde dandik 2 fanlı soğutucudan kokuyorduk. Kendine hayrı yoktu gerçi ama üfürüyordu biraz. O da bir anda bozuldu. 1 tane bozulsa neyse iki fan da gitti. Kablosu mu bozuldu onu da anlayamadım.

Fan tamiri hakkında bilgisi olanlar anlatırsa sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videolardan hangisindeki gibi açmalıyım :) 2.videoda çubuk gibi bir şeyle açmış benzer şekilde işimi görecek bir alet var mı ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu anda videoları açamıyorum. İnternetim edge seviyesinde. Ama, uygun tornavida ve kastırma aleti gereklidir. Dizüstü bilgisayarların kapağını açmak ciddi bir olaydır.

Sorunu bir parça olsun çözdük gibi. Bilgisayarın içini ve fanı iyice temizledik. Kapak açmak hakikaten zorladı :) Neyseki üstesinden gelebildik. Fan sistem zorlanınca devreye giriyor. Bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Sıkıntılı kısmı sıcaklığın aşırı derecelere gelmesiydi zaten. Speed Fan programını yükledim. Oradaki fanı otomatik ayarla seçeneğini işaretledim. Daha iyi gibi şimdi.

Babamın tıraş makinası adaptörü kullanarak çalıştırmayı başardığı kamyon sesli eski HDD Fanı'nı da bozulan dizüstü soğutucusunun fanı yerine monte ettik. Buz gibi oldu artık :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Egemen hdd fanı her laptopta kullanırmı ? Birde bendeki fanda çok yavaş içini açıp temizledim ama yinede çok yavaş ve bazende dönmüyor içini tertemiz yaptım.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı