Laptop iadesi reddedilirse ne yapılır?

Daha fazla  
Şimdi ben Hepsiburada'dan bir Gaming laptop (Acer Nitro 5) satın aldım. 5 günlük bir beklemenin ardından ürün elime ulaştı. Ben de paketi "video çekerek" açtım. İyi ki de öyle yapmışım.

Ürün geleli daha 1 gün olmamışken klavyesine çok az diyebileceğimiz miktarlarda maden suyu döküldü (1 çay kaşığı kadar vardı galiba).
Ben de bir kağıt havluyla klavyede nerede bir sıvı gördüysem temizledim ardından kayıtsız bir şekilde Laptop'ı kullanmaya devam ettim.
Aradan 1 saat geçti, baktım klavye çalışmıyor. Ben de dedim acaba bir tuş klavyeyi kilitliyor mu da bu klavye çalışmayı bıraktı. Bende tüm tuşları denedim baktım olmadı sonradan soda döküldüğünü hatırlar hatırlamaz hemen alt kasasını açıp pilini çıkardım ardından laptopu ters çevirip tüm gece boyunca beklemeye aldım. Sonuç? Hüsran. Klavye yine çalışmıyordu.

Sonra laptopu bir bilgisayar tamircisine verdim, alkolle yıkamışlardı ve nerede kısa devre olduğunu tespit edememişlerdi sonuç olarak yapamamışlardı. Bana klavye değişimi gerekli dediler, verdikleri fiyat 80 dolar+60TL idi bende Laptop'ı alıp USB kablolu klavye ile kullanmaya başladım daha tamirciden alalı 4 saat oldu, başka bir sorunun olduğunu öğrendim.

Sorun ise şuydu: Şarj alıyor gözüküyordu ama pil şarj almıyordu. Ben bunu fark edene kadar pil neredeyse bitmişti. Sonra alt kasayı açıp bütün parçaları kontrol ettim, hatta adaptörü bile kontrol ettim parça değişimi yok gibiydi. Sorunlar beni aşıyordu bende Laptop'ı nasıl gelmişse, %95 benzer bir şekilde satıcıya geri yolladım. Zaten tüm bunlar olmasa bile iade edecektim çünkü oyunlarda 90 dereceye kadar ısınıyordu.

Şimdi de iade talebimin sonuçlanmasını bekliyorum. Eğer ki talep kabul edilmezse iade için neler yapabilirim?
Yapacak bir şey olmazsa mecburen servise yollamak zorunda kalacağım.

Not = siz yazmadan ben yazayım neden başta teknik servise vermediğimi: Kullanıcı ayıbı olduğu için garantinin bana yardımı olmayacaktı, onarım pahalıya patlayacaktı ayrıca serviste sorunun çözüleceği de kesin değildi. Ekstradan Laptop'ın kargolarda sürünmesini istemedim.

Ayrıca, verdiğim bilgisayar tamircisinin internetteki yorumları iyiydi, hatta klavyesine su döken birkaç kişinin sorununu çözmüşler. En azından yorumlarda yazılanlara göre öyle.

Son düzenleyen: Moderatör:
İade alınırsa tamamen satıcının iyi niyetinden alınır, şahsen alınmaması gerektiğini düşünüyorum.

Sonuçta sıvı teması sonrası arıza veren bir ürün var ortada, üstüne üstlük tamirat görmüş. Servise verseniz bile yüksek ihtimalle garanti dışı olarak değerlendirilecek.

Kullanıcı hatası olan bir durum ve üstüne garantisi olan bir ürünü ameliyat etmeniz, orasını burasını sökmeniz, yetkili servis olmayan bir bilgisayarcıya vermeniz zaten her yönü faul olan bir durum ve red cevabı almanız ve bunun sonucunda nereye başvurursanız vurun hiç bir sonuç alamayacağınız aşikar. Geçmiş olsun.

Dostum iyi güzel söylemişsin, anlatmışsın iyi hoş. Bir de şöyle düşün. Genç birisi dişinden tırnağından arttırıp para biriktiriyor ve haberi olmadan senin açıp ameliyat yaptığın başına türlü türlü işler getirdiğin laptopu gönderiyorlar. O da habersiz açıyor bakıyor ki hatalı mal, iade etmek istiyor çünkü onun yol açtığı bir sorun yok. Ama kabul etmiyorlar. Şimdi sana soruyorum;
1- Sence yaptığın şey doğru mu?
2- Ciddi ciddi gerçekten iade alırlarsa için rahat bir şekilde dolanabilir misin etrafta?
İstersen alın istersen gücen, ama bu tür bir hareket bana düpedüz yüzsüzlük gibi geliyor. Umarım iadeni kabul etmezler.

Kullanıcı hatası olan bir durum ve üstüne garantisi olan bir ürünü ameliyat etmeniz, orasını burasını sökmeniz, yetkili servis olmayan bir bilgisayarcıya vermeniz zaten her yönü faul olan bir durum ve red cevabı almanız ve bunun sonucunda nereye başvurursanız vurun hiç bir sonuç alamayacağınız aşikar. Geçmiş olsun.

İçindeki sıvı ile yetkili servise mi yollasaydım sayın hakem(!) Hem de pil takılıyken.
Zaten klavye kısa devre yapmış, bir de ana kart kısa devre yapsın al sana laptop çöp oldu.

Ayrıca, sadece pili çıkarmak ne zaman "orayı burayı sökmek" ve "ameliyat yapmak" oldu?
bence git sıvı dökülen laptop'a neler yapılır, neler yapılmaz bir öğren yoksa kim bilir belki benim başıma gelen senin de başına gelebilir aksi halde ileride sende acı çekebilirsin.
Dostum iyi güzel söylemişsin, anlatmışsın iyi hoş. Bir de şöyle düşün. Genç birisi dişinden tırnağından arttırıp para biriktiriyor ve haberi olmadan senin açıp ameliyat yaptığın başına türlü türlü işler getirdiğin laptopu gönderiyorlar. O da habersiz açıyor bakıyor ki hatalı mal, iade etmek istiyor çünkü onun yol açtığı bir sorun yok. Ama kabul etmiyorlar. Şimdi sana soruyorum;
1- Sence yaptığın şey doğru mu?
2- Ciddi ciddi gerçekten iade alırlarsa için rahat bir şekilde dolanabilir misin etrafta?
İstersen alın istersen gücen, ama bu tür bir hareket bana düpedüz yüzsüzlük gibi geliyor. Umarım iadeni kabul etmezler.
O bahsettiğin genç benim.
Dişimden tırnağımdan arttırmanın yanında aylarca bir işte çalışarak anca alabildiğim laptop 2 damlacık sıvıyla klavyesi gidiyor, tamir sırasında pil ile ilgili sorunlar çıkarıyor ve oyun sırasında 90 derecelere kadar ısınıyor. Bu ne, Poşet mi alıyoruz laptop mı alıyoruz belli değil.

Ayrıca, yukarıda senin gibi ameliyattan bahseden bir arkadaş var. Ona yazdığım yanıtı okur musun?

Son düzenleme:
Sonra laptopu bir bilgisayar tamircisine verdim, alkolle yıkamışlardı
Bunu ben mi yazdım? Kendine ait olan konuda ne yazdığından haberin yok. Bilgisayarınız garanti dışı ve servis cihazın kurcalandığını anlar. Bir bardak soğuk su içebilirsiniz. Bu arada millete atar yapacağına ilk önce ne yazdığını idrak et. Artist

Son düzenleme:
Laptopun garantisi varken bilgisayar tamircisine verme nedeniniz nedir? Garantisi gitti o cihazın şuan.
Ayrıca iade talebinizin kabul olacağını sanmam, olay tamamen kullanıcı hatası üstelik garantiyi de yakmışsınız. Kabul edilse bile satıcı iyi niyetinden kabul olur üstteki arkadaşların dediği gibi ama hiç sanmam.

Keşke ilk başta garantiye yollasaydınız. Bazı bilgisayar firmaları senin bilgisayar kapağını açtığın an garanti dışı sayar benim bilgisayarım öyleydi. Sodayı döküp bozmuşsunuz. %100 kullanıcı hatası. Garanti varken tamirciye giderek ateşe benzin dökmüşsünüz. Garanti çöp oldu. Ya teknik servise gönderin ya da bilgisayarı çöpe atın. Bilgisayar tamircisi bilgisayarın parçasını çalıp yan sanayi ürün takar ve devreleri bozar. Şarj olmaması nedeni büyük ihtimal bilgisayar tamircisi devreyi bozmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı