Laptop iadesi reddedilirse ne yapılır?

Öncelikle sunu söyleyeyim, cihazın 90 dereceyi görmesi gayet normal. Performans cihazlarından ne alırsan al geneli ısınıyor.

Dostum iyi güzel söylemişsin, anlatmışsın iyi hoş. Bir de şöyle düşün. Genç birisi dişinden tırnağından arttırıp para biriktiriyor ve haberi olmadan senin açıp ameliyat yaptığın başına türlü türlü işler getirdiğin laptopu gönderiyorlar. O da habersiz açıyor bakıyor ki hatalı mal, iade etmek istiyor çünkü onun yol açtığı bir sorun yok. Ama kabul etmiyorlar. Şimdi sana soruyorum;
Adama zaten sorunlu ürün gelmiş, şarj almadığını söylüyor.
1- Sence yaptığın şey doğru mu?
2- Ciddi ciddi gerçekten iade alırlarsa için rahat bir şekilde dolanabilir misin etrafta?
Vicdan meselesine girmişsin de satıcının iade almasından sana ne oluyor? Ürün sıkıntılıysa geri satılmaz merak etme. İade edilen üründe sorun yoksa geri satılabilir anca.
İstersen alın istersen gücen, ama bu tür bir hareket bana düpedüz yüzsüzlük gibi geliyor. Umarım iadeni kabul etmezler.
İade edilmiş bozuk ürün kolay kolay başkasına satılmaz. Sıkıntı varsa revize ediliyor ya da sorunları belirtilerek ayrı bir şekilde satılıyor. Hem satıcının iade politikası böyleyse, hatalı ürünü de alıyor. Ne âlâ! Bunda ne yüzsüzlük var? Fesat dileğini de olacağını söyleyeyim, yüksek ihtimal iade kabul edilmeyecek zaten.

@uncontrollablyfond Bazı cihazlarda upgrade için açmak sıkıntı olmuyor, Acer için de durum böyleydi sanırım. Ancak kullanıcı hatası var ortada. Yüksek ihtimal kabul edilmez.

Öncelikle sunu söyleyeyim, cihazın 90 dereceyi görmesi gayet normal. Performans cihazlarından ne alırsan al geneli ısınıyor.

Vicdan meselesine girmişsin de satıcının iade almasından sana ne oluyor? Ürün sıkıntılıysa geri satılmaz merak etme. İade edilen üründe sorun yoksa geri satılabilir anca.

İade edilmiş bozuk ürün kolay kolay başkasına satılmaz. Sıkıntı varsa revize ediliyor ya da sorunları belirtilerek ayrı bir şekilde satılıyor. Hem satıcının iade politikası böyleyse, hatalı ürünü de alıyor. Ne âlâ! Bunda ne yüzsüzlük var? Fesat dileğini de olacağını söyleyeyim, yüksek ihtimal iade kabul edilmeyecek zaten.

@uncontrollablyfond Bazı cihazlarda upgrade için açmak sıkıntı olmuyor, Acer için de durum böyleydi sanırım. Ancak kullanıcı hatası var ortada. Yüksek ihtimal kabul edilmez.
Sen bu duruma niye bu kadar içerledin? Laptopa soda dökmüş, klavyeyi açmış, yok gitmiş bilgisayarcıya vermiş alkolle yıkatmış sonra bakmış şarj almıyor. İlk takıp kullandığında şarj aldı da laptopun ağzı yüzü kayınca mı kafasına dank etti şarj almadığı. Geçin hocam bunları, çocuk var sanki karşınızda. Baktı ki laptopu bozdu, bahane uyduruyor işte yok şarj almıyordu bilmem ne. Diyelim gerçekten şarj almıyor, ayıplı ürün. Yetkili servise göndermeyip rastgele bilgisayarcıda tamir ettirdikten sonra firma umursar mı ayıplı mal olmasını? Hayal aleminde yaşıyorsunuz resmen.

Kesinlikle kullanıcı hatası var. Açıp alkolle yıkatıp ürünü iade etmek de ayrı bir kafa açıkcası. Ürünün şarj almama nedeni çok yüksek ihtimalle bilgisayarcının hatası çünkü sen oyunda 90 dereceyi görmüşsün ve bilgisayar asla pildeyken performans modunda çalışmaz. Yani şarj alırken oynamışsın oynadığın oyunu. Bu da demek oluyor ki şarj soketi gayet iyi çalışıyormuş. Zaten çalışmıyordu deyip kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın o yüzden.

Sen bu duruma niye bu kadar içerledin? Laptopa soda dökmüş, klavyeyi açmış, yok gitmiş bilgisayarcıya vermiş alkolle yıkatmış sonra bakmış şarj almıyor. İlk takıp kullandığında şarj aldı da laptopun ağzı yüzü kayınca mı kafasına dank etti şarj almadığı. Geçin hocam bunları, çocuk var sanki karşınızda. Baktı ki laptopu bozdu, bahane uyduruyor işte yok şarj almıyordu bilmem ne. Diyelim gerçekten şarj almıyor, ayıplı ürün. Yetkili servise göndermeyip rastgele bilgisayarcıda tamir ettirdikten sonra firma umursar mı ayıplı mal olmasını? Hayal aleminde yaşıyorsunuz resmen.
Anlamamazlıktan geliyorsunuz sanırım. Kullanıcı hatalı ürünü alacak firmanın politikası her türlü müşteri memnuniyeti üzerine kuruludur. Misal Amazon. Tekrar ayıplı ürünü satmaz, dediğim işlemlerden geçer. Eğer böyle yapıp satarsa kısa zamanda batar zaten.

Dostum zaten iade edilmesini savunmuyorum ben de, firmaya bağlı bir şey diyorum. Ancak yüzsüzlük olarak tanımlamanızın üzerine yazdım ben. Ki yüksek ihtimal iade de olmaz zaten.

Sıvı temasından ve bilgisayarcıda işlem görüldükten:
Sonra laptopu bir bilgisayar tamircisine verdim, alkolle yıkamışlardı.
sonra farkedilen bir sorun.

Ürün mü sorunlu halde geldi? Arkadaşın hatasından dolayı mı ürün sorunlu hale geldi?

Satıcı yerine kendinizi koyun lütfen. Bir ürün satıyorsunuz, ürünü bozup üstüne tamir ettirmeye çalışıp garanti dışı bıraktıktan sonra size geri yollayıp iade istiyorlar. Siz ne yapardınız?

Tamamen senin hatan. Dikkatli kullan? Adam iade alacak zarara uğrayacak.
Sıvı temasından ve bilgisayarcıda işlem görüldükten:

sonra farkedilen bir sorun.

Ürün mü sorunlu halde geldi? Arkadaşın hatasından dolayı mı ürün sorunlu hale geldi?

Satıcı yerine kendinizi koyun lütfen. Bir ürün satıyorsunuz, ürünü bozup üstüne tamir ettirmeye çalışıp garanti dışı bıraktıktan sonra size geri yollayıp iade istiyorlar. Siz ne yapardınız?
İade falan almazdım.

Olmuş bitmiş maşallah herkes döktürmüş abartmayalım kendiside farkinda zaten 🙃 iade talebin rededilir garantiye gönder klavye değişimini ucrete tabii tutarlar batarya şarj almiyor ise garanti dahilinde değişir. Geçmis olsun.

Laptopun garantisi varken bilgisayar tamircisine verme nedeniniz nedir? Garantisi gitti o cihazın şuan.
Ayrıca iade talebinizin kabul olacağını sanmam, olay tamamen kullanıcı hatası üstelik garantiyi de yakmışsınız. Kabul edilse bile satıcı iyi niyetinden kabul olur üstteki arkadaşların dediği gibi ama hiç sanmam.
soda döktüğüm an garanti zaten bir işe yaramayacaktı.

Kesinlikle kullanıcı hatası var. Açıp alkolle yıkatıp ürünü iade etmek de ayrı bir kafa açıkcası. Ürünün şarj almama nedeni çok yüksek ihtimalle bilgisayarcının hatası çünkü sen oyunda 90 dereceyi görmüşsün ve bilgisayar asla pildeyken performans modunda çalışmaz. Yani şarj alırken oynamışsın oynadığın oyunu. Bu da demek oluyor ki şarj soketi gayet iyi çalışıyormuş. Zaten çalışmıyordu deyip kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın o yüzden.

Şimdi ben Hepsiburada'dan bir Gaming laptop (Acer Nitro 5) satın aldım. 5 günlük bir beklemenin ardından ürün elime ulaştı. Ben de paketi "video çekerek" açtım. İyi ki de öyle yapmışım.

Ürün geleli daha 1 gün olmamışken klavyesine çok az diyebileceğimiz miktarlarda maden suyu döküldü (1 çay kaşığı kadar vardı galiba).
Ben de bir kağıt havluyla klavyede nerede bir sıvı gördüysem temizledim ardından kayıtsız bir şekilde Laptop'ı kullanmaya devam ettim.
Aradan 1 saat geçti, baktım klavye çalışmıyor. Ben de dedim acaba bir tuş klavyeyi kilitliyor mu da bu klavye çalışmayı bıraktı. Bende tüm tuşları denedim baktım olmadı sonradan soda döküldüğünü hatırlar hatırlamaz hemen alt kasasını açıp pilini çıkardım ardından laptopu ters çevirip tüm gece boyunca beklemeye aldım. Sonuç? Hüsran. Klavye yine çalışmıyordu.

Sonra laptopu bir bilgisayar tamircisine verdim, alkolle yıkamışlardı ve nerede kısa devre olduğunu tespit edememişlerdi sonuç olarak yapamamışlardı. Bana klavye değişimi gerekli dediler, verdikleri fiyat 80 dolar+60TL idi bende Laptop'ı alıp USB kablolu klavye ile kullanmaya başladım daha tamirciden alalı 4 saat oldu, başka bir sorunun olduğunu öğrendim.

Sorun ise şuydu: Şarj alıyor gözüküyordu ama pil şarj almıyordu. Ben bunu fark edene kadar pil neredeyse bitmişti. Sonra alt kasayı açıp bütün parçaları kontrol ettim, hatta adaptörü bile kontrol ettim parça değişimi yok gibiydi. Sorunlar beni aşıyordu bende Laptop'ı nasıl gelmişse, %95 benzer bir şekilde satıcıya geri yolladım. Zaten tüm bunlar olmasa bile iade edecektim çünkü oyunlarda 90 dereceye kadar ısınıyordu.

Şimdi de iade talebimin sonuçlanmasını bekliyorum. Eğer ki talep kabul edilmezse iade için neler yapabilirim?
Yapacak bir şey olmazsa mecburen servise yollamak zorunda kalacağım.

Not = siz yazmadan ben yazayım neden başta teknik servise vermediğimi: Kullanıcı ayıbı olduğu için garantinin bana yardımı olmayacaktı, onarım pahalıya patlayacaktı ayrıca serviste sorunun çözüleceği de kesin değildi. Ekstradan Laptop'ın kargolarda sürünmesini istemedim.

Ayrıca, verdiğim bilgisayar tamircisinin internetteki yorumları iyiydi, hatta klavyesine su döken birkaç kişinin sorununu çözmüşler. En azından yorumlarda yazılanlara göre öyle.
-Garantisi varken niye bilgisayar tamircisine verdiğimi soranlar var.
Bir kere sıvı dökmem kullanıcı ayıbı olduğu için garanti bir işe yaramayacaktı.
Bunu ben "acer"i arayıp sorarak teyit ettim.

bakın arkadaşlar, içinde sıvı bulunan bir cihazı hem de pili takılıyken kargoya verip servise yollatmak bilgisayarı çöp etmekle eş değerdir. Ya o sırada sıvı ana kartla temas etse? Ana kart kısa devre yapsaydı bu kısa devre garanti kapsamında olarak mı değerlendirilecekti? Hayır, klavyenin çalışmaması nasıl "kullanıcı ayıbıysa" ana kart da o şekilde değerlendirilecekti.

Benim alt kasayı açıp pili çıkarmam, bilgisayar tamircisine güvenmeme rağmen götürmem tamamen ana kart arızasından kaçınmak içindi. Adamlara sadece klavyesi çalışmayan bir laptop verdim adamlar bir tek sıvıyı temizleyebilmişlerdi ama kısa devre arızasını çözememişlerdi buna ek olarak da pili bozmuşlardı.

yani pili ne ben bozdum ne de satıcı bana pili bana bozuk bir şekilde yolladı, bunu netleştireyim çünkü benim bozduğumu ve satıcıyı suçladığımı söyleyen arkadaşlar var.

bir arkadaşın yazdığına göre "laptop'ın o dereceleri görmesinin sebebi bilgisayar prizdeydi ve şarj oluyor gibi gözüküyordu ama pil şarj almadığı için bilgisayar güç koruma moduna girmiş ondan dolayı o kadar ısınıyordu".
Bu olasılık aklıma gelmedi, yüksek ihtimalle bundan dolayı çok ısınıyordu yani laptop'ın kendisinde bir sorun yok.

Satıcının bana yolladığı ürünün bir ayıbı yok. Ona rağmen iade etmemin sebebi tamamen şansımı denemekti eğer olurda iade ederse (bu neredeyse imkansız)
Dolar yükselince bir asgari ücretin yarısı kadar fiyat arttıran, dolar düşünce suspus olan satıcılara zerre acımam yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı