Laptop için Custom sıvı soğutma

AliDrnn

Hectopat
Merhaba arkadaşlar iyi forumlar aklımda laptop'um için bir proje mevcut laptop markası ASUS X550JK-171D modeli ısı problemi nedeniyle özellikle yaz günlerinde laptop'uma dokunamayacak duruma geliyorum. Bunun için Custom sıvı soğutma düşündüm aklımdan geçen mevcut bakır borularla bunu yapmaktı fakat sonradan mantıksız geldi. Nette araştırma yaparken böyle bir videoya rastalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynı şekilde sistemi yapsam yani hava soğutma sistemine dokunmadan bakır boru çeksem tek parça şekilde bu sistem başarılı olur mu? Korkum sıvı sızdırmasından değil tek parça yapacağım için daha çok sıcaklık soğukluk farkından dolayı borular terleme yapar mı bundan korkuyorum. Terleme yapsa bile bakır boru sistemi anakart üstte kalacak şekilde olacak ama yine de çok tehlikeli bir durum.
Görüşlerinizi bekliyorum.
@er36po
Edit: Pompa radyatör su haznesi hazırlayacağım kutu içerisinde dışarıda duracak laptopla alakalı tek kısım bakır borular olacak kutuyu rakorlar kullanılarak sök tak şeklinde kullanmayı düşünüyorum

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop sürekli hareket ettirilen bir cihaz olduğundan sıvı soğutma aşırı riskli ve sonu belirsiz bir modifikasyon.
Cihazın fiziksel yapısını değiştirmeden daha etkili bir soğutma sağlamak için en mantıklı yöntem
Sıvı metal macun sürmektir;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

tabiki riskleri var ancak sıvı soğutmadan güvenli olacağı kesin.

@AntonVanko hocam haklısınız risklerin farkındayım ama tek parça boru kullanacağım için hareket sorun teşkil etmiyor bence. Boruların ucuda bilgisayarsan yeterince dışarıda olacak. Zaten sadece masaüstü tarzında sabit kullanacağım. Bahsettiğim kutu ve boruları monteli durabilmesi için sabitlemem gerekiyor her türlü. Merak ettiğim terleme yapar mı çünkü masaüstü sistemlerdeki gibi içeride bir hava sirkülasyonu olmayacak. Sıvı metal macunuda denemekten korkuyorum çünkü işlemci modelim üst yüzeyinde sadece çekirdek kısmını barındırmıyor. Bir çok mini sokette mevcut sıvı metal macunun iletkenliğini göz önüne alırsak aşırı riskli benim için bu işlem

@AliDrnn Bakır boru alt kısımda yer alsada bakır borunun yüzeyinde oluşacak en ufak ısı terlemeyle oluşan nemi buharlaştırır ve anakartda kalıcı hasara neden olabilir yani hem anakartı hem borulara üst düzey yalıtım yapmak şart.Şahsen bu kadar meşakkatli bişeyle uğraşıp sonrasında cihaza zarar vermek canınızı sıkabilir.

Bu durumda sıvı metal uygulamasını araştırıp uygulamanızı tavsiye ederim.

İşlemci üzerindeki iletken ayakları sıradan termal macun sürerek veya ısı bandı kullanarak yalıtabilirsin.

Çipin üzerine de sıvı metal uygularsın 15 - 20 C derecelik fark oluşturabilirsin.

@AntonVanko Yalıtımı yüksek ısıya dayanıklı ısı bantlarıyla yapıp üzerinden 1500 dereceye kadar dayanıklı silikonla yapmak aklıma geldi aslında hem bilgisayarın içine gereksiz ısı yaymaması hem de terlemeyi önlemesi amacıyla. Ama buhar olayı var orası ayrı bir risk dediğiniz gibi sıvı metali detaylıca araştırıp uygulamayı düşünüyorum teşekkür ederim fikirleriniz için

Bakıra sıvı metal macun kullanılabilir ama etrafına taşarsa sıkıntılar çıkarabilir (iletken bir malzeme olduğu için)

Bu yüzden önermiyorum.

Ama yapacağınız en iyi şey fanları temizleyip biraz yağlayın ve termal macunu değiştirin derim başka bir şey yapmanıza gerek kalmaz.
En fazla fan çıkışına bir tane ekstra vakumlu fanlardan takın işinizi görecektir. Çok fazla maceraya gerek yok.

Laptop tamiri yaptığım yıllarda normalde 3.3 ile çalışan fana anakkarttan 5 Volt çekip yüksek devirde çalıştırdığım oluyordu tabii o zamanlar 20 liraya geliyordu fanlar ömrü çabuk bitse de acımıyorduk çip arızasındansa fan değişmek daha mantıklı geliyordu fakat çoğu laptopta fan kontrolcüsü ayarlı voltaj veriyor riskli durumlar yani

Bakıra sıvı metal macun kullanılabilir ama etrafına taşarsa sıkıntılar çıkarabilir (iletken bir malzeme olduğu için)

Bu yüzden önermiyorum.

Ama yapacağınız en iyi şey fanları temizleyip biraz yağlayın ve termal macunu değiştirin derim başka bir şey yapmanıza gerek kalmaz.
En fazla fan çıkışına bir tane ekstra vakumlu fanlardan takın işinizi görecektir. Çok fazla maceraya gerek yok.

Yanlış bilgilendirme var (sıvı metal termal macunlardaki galyum elementinin, alüminyum ile yüksek tepkime kapasitesi vardır)

Soğutucu bakırsa uygularken dikkatli olmak kaydıyla rahatlıkla sıvı metal termal macun kullanılabilir.

Dur bidakika yanlış yazmışım özür dilerim o zaman ya kafam karışmış ya da ters düşünmüşğm kusura bakmayın nasıl gözümden kaçmış.
Alüminyuma sıvı metal uygulanmaz bakıra sıvı metal uygulanır.
Ayrıca ben bu yorumu yazdığımı hatırlamıyorum bile.
O laptooa bakır soğutucu var(geneli zaten bakır) sıvı metal sürüldüğünde ısı düşümü olur bir de vakumlu fanlardan uff mükemmel olur.
İşlemci eğer BIOS'tan OC ayarları var ise OC bile yapılır.

Geri
Yukarı