Laptop için kesin çözüm sıvı metal mi?

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
Merhaba. 2023 Haziran ayında aldığım HP Victus 15, RTX 4050 ve i5-13500H işlemciye sahip olan laptopımda şimdiye kadar 2 defa termal macun değiştirdim.

Normal bir kullanımda sıcaklığından pek şikayetçi değilim ancak bilgisayarı neredeyse çoğu zaman monitöre bağlı ve ekranı kapalı bir şekilde kullanıyorum.

Haliyle bu da sıcaklığın biraz düşmesini gerektiriyor zira durduk yere ekran parası vermek istemem.

Stok macun(4ay) 80-82 derece
Teknik servis bakımı: 80 derece
Kryonaut: 73-74 derece
Pump Out sonrası Kryonaut: 80-82 derece

Garip bir şekilde henüz 1 hafta önce uyguladığım Kryonaut pump out yüzünden ÇÖP oldu. 2 gün öncesine kadar hiçbir şey yokken bir anda işlemci sıcaklığı 80 derecenin üzerini rahatlıkla görünce dayanamayıp açtım, işlemcinin üzerinde macun kalmamış desem yeridir, adeta buharlaşmış.

Aslında bir laptop için 80 derece idare edilebilecek bir seviye ancak ekran kapalı kullandığım için buna pek olumlu bakmıyorum.

Özetle, şu anda önümde iki seçenek var.
Birincisi aşağıya eklediğim Pullsar marka Bold macunu satın almak. Yorumlarında özellikle zor sürülmesinden ve wmk değerinden ötürü gözüme çarpmadı değil.
İkincisi ise yine aşağıya eklediğim Thermal Grizzly Conductonaut almak.
Üçüncüsü ise Pullsar'ın sıvı metali, fiyatı az çok aynı Conductonaut ile.

Ben bu sıcaklıkları yeteri kadar dert edindim, artık kafam rahat olsun istiyorum.

Sizce yaklaşık 500TL'ye laptoplar için önerilen 20W/mk bir macuna şans vermeli miyim? Yoksa aynı fiyata uygulaması riskli olsa dahi sıvı metal tercih etmeli miyim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bende Sıvı metal almayı düşünüyordum bu testi gördüm ve Kryonaut almayı düşünüyordum ama eğer ki dediğin gibi ise çok bi farkı yok diğer macunlar ile kapton bant ile güzelce çevresini kapatıp sıvı metal sürebilirsin bence. Laptobun düz bi zeminde duruyorsa akma problemi olacağını düşünmüyorum.
Bazıları kenalarına oje sürüyorlar. Oje olabilir ama yüksek sıcaklıkta zarar görür mü nasıl olur bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. 2023 Haziran ayında aldığım HP Victus 15, RTX 4050 ve i5-13500H işlemciye sahip olan laptopımda şimdiye kadar 2 defa termal macun değiştirdim.

Normal bir kullanımda sıcaklığından pek şikayetçi değilim ancak bilgisayarı neredeyse çoğu zaman monitöre bağlı ve ekranı kapalı bir şekilde kullanıyorum.

Haliyle bu da sıcaklığın biraz düşmesini gerektiriyor zira durduk yere ekran parası vermek istemem.

Stok macun(4ay) 80-82 derece.
Teknik servis bakımı: 80 derece.
Kryonaut: 73-74 derece.
Pump out sonrası Kryonaut: 80-82 derece.

Garip bir şekilde henüz 1 hafta önce uyguladığım Kryonaut pump out yüzünden çöp oldu. 2 gün öncesine kadar hiçbir şey yokken bir anda işlemci sıcaklığı 80 derecenin üzerini rahatlıkla görünce dayanamayıp açtım, işlemcinin üzerinde macun kalmamış desem yeridir, adeta buharlaşmış.

Aslında bir laptop için 80 derece idare edilebilecek bir seviye ancak ekran kapalı kullandığım için buna pek olumlu bakmıyorum.

Özetle, şu anda önümde iki seçenek var.
Birincisi aşağıya eklediğim pullsar marka bold macunu satın almak. Yorumlarında özellikle zor sürülmesinden ve wmk değerinden ötürü gözüme çarpmadı değil.
İkincisi ise yine aşağıya eklediğim Thermal Grizzly Conductonaut almak.
Üçüncüsü ise Pullsar'ın sıvı metali, fiyatı az çok aynı conductonaut ile.

Ben bu sıcaklıkları yeteri kadar dert edindim, artık kafam rahat olsun istiyorum.

Sizce yaklaşık 500TL'ye laptoplar için önerilen 20W/mk bir macuna şans vermeli miyim? Yoksa aynı fiyata uygulaması riskli olsa dahi sıvı metal tercih etmeli miyim?

Hocam konudan bağımsız ama Valorant, LoL gibi oyunlarda kaç FPS alıyorsunuz acaba veyahut oynuyor musun?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bende Sıvı metal almayı düşünüyordum bu testi gördüm ve Kryonaut almayı düşünüyordum ama eğer ki dediğin gibi ise çok bi farkı yok diğer macunlar ile kapton bant ile güzelce çevresini kapatıp sıvı metal sürebilirsin bence. Laptobun düz bi zeminde duruyorsa akma problemi olacağını düşünmüyorum.
Bazıları kenalarına oje sürüyorlar. Oje olabilir ama yüksek sıcaklıkta zarar görür mü nasıl olur bilmiyorum.
Ben bu testten ve internetteki yorumlara bakarak Kryonaut aldım. Açıkçası bahsettiğim gibi ilk 1-2 gün değerler aşırı iyiydi. Normalde 80 derecenin altında oynamadığım Spider-Man'i 73 derecelere kadar düşerek oynamıştım. Daha sonra ne olduysa değerler eskisinden de kötü oldu.

Arkadaşlarımın da tavsiyesi üzerine tekrardan macun denemeye karar verdim. Bu macun da çözüm olmazsa sıvı metale başvuracağım. Umarım işe yarar.
Hocam konudan bağımsız ama Valorant, LoL gibi oyunlarda kaç FPS alıyorsunuz acaba veyahut oynuyor musun?
Yani haritaya ve moda göre değişse de Valorant'ta 250-350FPS arası alıyorum sıklıkla. Quiet mode ile kullanırsam maks 280 oluyor.

Ben bu testten ve internetteki yorumlara bakarak Kryonaut aldım. Açıkçası bahsettiğim gibi ilk 1-2 gün değerler aşırı iyiydi. Normalde 80 derecenin altında oynamadığım Spider-Man'i 73 derecelere kadar düşerek oynamıştım. Daha sonra ne olduysa değerler eskisinden de kötü oldu.

Arkadaşlarımın da tavsiyesi üzerine tekrardan macun denemeye karar verdim. Bu macun da çözüm olmazsa sıvı metale başvuracağım. Umarım işe yarar.

Yani haritaya ve moda göre değişse de Valorant'ta 250-350FPS arası alıyorum sıklıkla. Quiet mode ile kullanırsam maks 280 oluyor.
Sağ olasın reisim bende o civarda alıyorum normalmiş o zaman.

@Ipares Bilmediğimden soruyorum, neden laptop soğutucu stand kullanmıyorsunuz?
Laptop soğutucu stant ile halihazırda kullandığım alüminyum stant arasında bir fark olmadığı için. Evet, bilgisayarın kasasını daha serin tutabilir ama soğutma performansına bir etkisi olmayacaksa neden ekstra güç tüketen ve kaba görünen bir şey tercih edeyim? Ekstra fanın etkisi 1 derece bir şey oluyor bunun için fazladan 300-400tl vereceğime kaliteli bir macun alabilirim misal.

Bu macun işini çok araştırdım. MX-6, Hydronaut, Kryonaut vb. birçok macunun kullanıcı yorumlarına baktım. Çoğunda az da olsa tek tük sorunlar vardı, kafamı kurcalıyordu, bu yüzden ben de vazgeçtim almaktan, düzgün bir macun bulana kadar. Arkadaşım da termal macun arıyordu o aralar, kendisine Pullsar Pullwark Bold aldırdım, hazır onun bilgisayara sürmüşken kendi cihazımın ekran kartına da macunu sürdüm, işlemciye de halihazırda elimde bulunan sıvı metali sürdüm. (Sıvı metali neden ekran kartına da sürmedin derseniz nedeni şu; cihazımda ekran kartının bulunduğu yerdeki soğutma bloğu alüminyum ve sıvı metal alüminyum ile tepkimeye giren bir madde) Macunu süreli yaklaşık 2 ay oldu, pump out yapmadı ve gayet iyi sonuç verdi. MX-4 ayarında bir macun olan Zalman STC8'den 5-6 derece daha serin çalışıyor ekran kartı. Gayet memnunum yani, size de önerebilirim bu macunu. Sıvı metalden mümkün olduğunca uzak durun bilgisayarı sık sık taşıyan biriyseniz.

Bende Sıvı metal almayı düşünüyordum bu testi gördüm ve Kryonaut almayı düşünüyordum ama eğer ki dediğin gibi ise çok bir farkı yok diğer macunlar ile kapton bant ile güzelce çevresini kapatıp sıvı metal sürebilirsin bence. Laptopun düz bir zeminde duruyorsa akma problemi olacağını düşünmüyorum.

Kryonaut laptoplarda pump out yapıyor pump out yapıyor vizkositesi düşük olduğu için. Masaüstü için iyi bir macun ama laptoplar için değil maalesef.

Elektronik devreler için ısıya dayanıklı oje tarzı şeyler var. Normal oje sürülürse sıkıntı çıkartabilir. En mantıklısı ve kolayı kapton bant kullanmak.

Son düzenleme:
Bu macun işini çok araştırdım. MX-6, Hydronaut, Kryonaut vb. birçok macunun kullanıcı yorumlarına baktım. Çoğunda az da olsa tek tük sorunlar vardı, kafamı kurcalıyordu, bu yüzden ben de vazgeçtim almaktan, düzgün bir macun bulana kadar. Arkadaşım da termal macun arıyordu o aralar, kendisine Pullsar Pullwark Bold aldırdım, hazır onun bilgisayara sürmüşken kendi cihazımın ekran kartına da macunu sürdüm, işlemciye de halihazırda elimde bulunan sıvı metali sürdüm. (Sıvı metali neden ekran kartına da sürmedin derseniz nedeni şu; cihazımda ekran kartının bulunduğu yerdeki soğutma bloğu alüminyum ve sıvı metal alüminyum ile tepkimeye giren bir madde) Macunu süreli yaklaşık 2 ay oldu, pump out yapmadı ve gayet iyi sonuç verdi. MX-4 ayarında bir macun olan Zalman STC8'den 5-6 derece daha serin çalışıyor ekran kartı. Gayet memnunum yani, size de önerebilirim bu macunu. Sıvı metalden mümkün olduğunca uzak durun bilgisayarı sık sık taşıyan biriyseniz.

Kryonaut laptoplarda pump out yapıyor pump out yapıyor vizkositesi düşük olduğu için. Masaüstü için iyi bir macun ama laptoplar için değil maalesef.

Elektronik devreler için ısıya dayanıklı oje tarzı şeyler var. Normal oje sürülürse sıkıntı çıkartabilir. En mantıklısı ve kolayı kapton bant kullanmak.
Ben de bir tanıdığımın önerisi üzerine Pullsar Pullwark Bold aldım. Ancak çok gariptir ki bunca olumlu yorumun arasından performans alamayan tek benmişim.
Dile kolay tam 3 kez işlemci üzerindeki macunu temizleyip tekrar sürdüm ama nafile. Garip bir şekilde idarelik sürdüğüm 4.5W/mk'lık thermaltake macunumdan bile daha kötü değerler verdi. Boştaki sıcaklığına ek yükteki işlemci sıcaklığı da bir o kadar arttı.
Deniport'a kanıtlarımla yazdım. Macunu nasıl sürdüğümü gösterdim. Böyle bir şikayetle ilk defa karşılaştıklarını söyleyerek ücret farkı karşılığı 3gr'lık sıvı metallerinden istedim.

Sıvı metal bugün teslim edildi ancak aynı zamanda cihazın fabrikasyon kozmetik hatasından ve servis merkezlerinde yeterli desteğin sağlanmamasından ötürü THH'ne başvurmuştum. Sabrım taşmazsa sonucu bekleyeceğim. Olur da sabrım taşarsa gidip başvuru iptal edip ekran kartına MX-6, işlemciye sıvı metal sürüp pedleri yenileyip uzunca bir süre kapağını açmama gibi bir fikir var.

Gönül isterdi bütçem olsun, 7640HS'li, 4050 ekran kartlı Victus 16'dan alayım. Elimdekini satsam aradaki fiyat farkı 4bin TL civarı. Sorunu kökten ve daha iyi çözmüş olurdum hem.

Ayrıca bloğun alüminyum olup olmadığını nasıl anlıyoruz? Victus bakırdır diye düşünüyorum.

@Xevanior sizce herkeste olumlu etki gösteren bu pullwark bold macun neden bende böyle olmuş olabilir?
3 defa sürdüm ve vidaları olması gerektiği gibi sıktım. Ne çok kalın ne de çok ince bıraktım. Neden böyle bir durumla karşılaşıyorumdur?
Aradan 3-4 güne yakın bir süre geçti ve bugün oyuna girerken 100 dereceyi gördüm ilk defa. Bu macunun böyle yapmaması lazımdı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı