Çözüm Laptop, içindeki bileşenlere göre düşük performans veriyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
@_Theia_, merhaba. Bu kadar bilgi verdiğinize göre 1. kısımdaki çoğu şeye hakim olduğunuzu ve sizin sorununuz 2. kısım ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Ama yine de 1. kısım hakkında tam bilgi verip 2. kısmı detaylı okuyun. Cihazınızdaki RAM tek kanal mı?

Bilgisayarı harici monitöre veya televizyona bağlayıp değerleri kontrol edip dönüş yapabilir misiniz?
Tek kanal 16 GB diye biliyorum. Harici monitöre bağladığımda da değişen bir şey olmuyor, yine %60 civarlarında GPU kullanımı.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Haricî monitöre veya televizyona bağlayıp kullanmak
Görüntü alma portlarınız doğrudan NVIDIA ekran kartına bağlıysa normal FPS değerlerinizi alırsınız çünkü işlemcide bulunan grafik birimi işin içine girip performansınızı düşürmez. Örnek:

Burada bir not düşmek istiyorum. Bu çözümü birisine önerdiğimde işe yaramadığını söylemişti ama sonradan görüntüyü sadece haricî ekrana vermeyi deneyince işe yaradığı şeklinde dönüş yapmıştı bana. Olmazsa bunu da deneyebilirsiniz diye söyleyeyim dedim.

@_Theia_, lütfen 1. kısım hakkında da tam bilgi verin. Görüntü alma portunuzun nereye bağlı olduğunu da teyit ettirin.

Son düzenleme:
@Ramazan Ö hocam bende abra a5 v16.6.3 modeli var, benim görüntü alma portum hdmi yada minidisplay portuna kesin bağlımıdır acaba? Televizyona direk hdmi kablosu ile bağladığım zaman, ekran ayarlarından, hem leptop hemde tv'den intel hd'nin kullandığını görüyorum, monster'ı arayıp sorduğmda ise bana bu işlemler 3.parti olduğunu söyleyip kapattılar. Vga to minidisplay port ile bağlasam çözüm alabilirmiyim acaba?

@Coolkaan123 hocam, maalesef "kesin" olarak bağlı olup olmadığını söylemem. Deneyip gözlemlemek gerek. Şu yazdığımı denemiş miydiniz?
Burada bir not düşmek istiyorum. Bu çözümü birisine önerdiğimde işe yaramadığını söylemişti ama sonradan görüntüyü sadece haricî ekrana vermeyi deneyince işe yaradığı şeklinde dönüş yapmıştı bana. Olmazsa bunu da deneyebilirsiniz diye söyleyeyim dedim.

Ayrıca o Monster görevlilerini arayıp "Eğer ben bu giriş çıkışları kullanmayacaksam neden var? Neden böyle bilgisayar satıyorsunuz? Neden soruma yardımcı olmaya çalışmıyorsunuz?" diyebilirsiniz. Gerekirse sikayetvar.com üzerinden de şikayet oluşturabilirsiniz. O zaman daha iyi ilgileneceklerini düşünüyorum.

@Coolkaan123 hocam, maalesef "kesin" olarak bağlı olup olmadığını söylemem. Deneyip gözlemlemek gerek. Şu yazdığımı denemiş miydiniz?

Ayrıca o Monster görevlilerini arayıp "Eğer ben bu giriş çıkışları kullanmayacaksam neden var? Neden böyle bilgisayar satıyorsunuz? Neden soruma yardımcı olmaya çalışmıyorsunuz?" diyebilirsiniz. Gerekirse sikayetvar.com üzerinden de şikayet oluşturabilirsiniz. O zaman daha iyi ilgileneceklerini düşünüyorum.
Teşekkürler, olmadı arayıp iyice sıkıştırayım. Olmadı en son dönüştürücülerle şansımı deneyecegim.
@Ramazan Ö hocam rahatsız ediyorum kusuruma bakmayın, az önce servisi aradım, bana yüksek hız için displayportuna takın dedi, daha sonra mux olayını anlatınca, cihazınızda mux yok dedi, yaptığınız işlem bir işe yaramaz dediler. Şuan denesem mi denemesem mi ne yapacağımı bilmiyorum.

Son düzenleme:
@Coolkaan123 hocam, önemli değil. Forumdayız sonuçta. Aksi veya istisna bir durum olmadıktan sonra elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. :)

Cihazınızda MUX olmaması doğru ancak kesin olarak "Yaptığınız işlem bir işe yaramaz." demek de yanlış olur. "Yaramayabilir." deseler olabilirdi ancak kesin olarak yaramayacak diye bir şey yok. Konuda da bahsettiğim gibi:
Görüntü alma portlarınız doğrudan NVIDIA ekran kartına bağlıysa normal FPS değerlerinizi alırsınız çünkü işlemcide bulunan grafik birimi işin içine girip performansınızı düşürmez.

Gerekirse onlara şu konuyu da atabilirsiniz:

Dediğim gibi, portlarınız nereye bağlı olduğunda bitiyor olay. Yukarıdaki örnekten de görebileceğiniz gibi dediğim şey olabiliyor.

Deneyip denememek ise size kalmış. Deneseniz de denemeseniz de sonuçlarınızı merakla bekliyorum. :)

@Coolkaan123 hocam, önemli değil. Forumdayız sonuçta. Aksi veya istisna bir durum olmadıktan sonra elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. :)

Cihazınızda MUX olmaması doğru ancak kesin olarak "Yaptığınız işlem bir işe yaramaz." demek de yanlış olur. "Yaramayabilir." deseler olabilirdi ancak kesin olarak yaramayacak diye bir şey yok. Konuda da bahsettiğim gibi:

Gerekirse onlara şu konuyu da atabilirsiniz:

Dediğim gibi, portlarınız nereye bağlı olduğunda bitiyor olay. Yukarıdaki örnekten de görebileceğiniz gibi dediğim şey olabiliyor.

Deneyip denememek ise size kalmış. Deneseniz de denemeseniz de sonuçlarınızı merakla bekliyorum. :)
Askere gitmeden elime cüzi bir miktar para geçerse vga to minidisplayport alıcam, ha geçmezse askerden geldikten sonra'ya kaldı.

Merhaba. Laptopunuzun olması gerekenden düşük FPS aldığını düşünüyorsanız, bu konuyu okuyabilirsiniz. Alışılagelmiş öneriler dışındaki bir şeyden de bahsedeceğim.

Bu konuyu sorun yaşayan kişilere gönderince daha çok yardımcı olabilmek adına 2 kısma ayırıyorum.
Burası 1. kısım.
Laptopunuzun, oyunların sistem gereksinimlerini karşıladığını düşünerek ve ilk önce standart soruları sorarak başlayalım:​
  • İşlemci ve ekran kartı sıcaklığı nasıl?
  • İşlemci kaç GHz değerinde çalışıyor?
  • Prize takılı mı?
  • Sürücüler güncel mi?
  • Cihaz hangi modda çalışıyor?
  • Bu durum hep mi vardı, sonradan mı oldu?
Sonradan olduysa sorulacak bir soru daha var: Neyden sonra oldu?
  • Oyun uyumlu mu? Mesela Dying Light oyununda şöyle bir ifade var:

• Oyunun optimizasyonu nasıl?

Bunlarda takıldığınız bir nokta olursa konunuzda belirtin, eğer bunlarda bir sıkıntı yoksa 2. kısıma geçelim.

Burası 2. kısım.
Sahip olduğunuz çoğu cihazda MUX yok. Bundan haberinizin olmaması normal. Çünkü:​
Peki, nedir bu MUX? Cevabı:
Aklınızda soru bırakacağını düşünmüyorum ama yine de kalırsa, ilgili konular üzerinden sorabilirsiniz :)

Peki, nasıl çözülecek? MUX, donanımsal bir şey olduğu için maalesef kesin olarak çözemeyiz. Çözmüş gibi olabiliriz. O nasıl olacak diyorsanız:

• Çift kanal RAM kullanmak
Çift kanal RAM kullanarak çözmüş gibi oluruz, bir MUX olamaz ama yine de hiç yoktan iyidir. Yeterli olacağını düşünüyorum. "Ne diyor bu deli?" diyecekseniz, @xbea'yı davet edip çift kanal RAM kullanılarak çözülen konuları bırakmasını rica ediyorum :)

@FarukS tarafından çekilen çift kanal RAM ile tek kanal RAM farkını gösteren videoyu bırakıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kendisi için de sorun değilse, diğer oyunlardaki FPS farklarını yazılı olarak anlatırsa sevinirim :)
Sanki bir ara @xbea da çekecekti ama çekip çekmediğini bilmiyorum. Çektiyse veya çekecekse onu da bırakırsa sevinirim :)

• Haricî monitöre veya televizyona bağlayıp kullanmak
Görüntü alma portlarınız doğrudan NVIDIA ekran kartına bağlıysa normal FPS değerlerinizi alırsınız çünkü işlemcide bulunan grafik birimi işin içine girip performansınızı düşürmez. Örnek:

Bir yeri atlamadiysam olabilecek ihtimallere elimden geldiğince değindim. Eksik veya atladığım bir yer varsa bunu belirtirseniz sevinirim
Yani MUX yoksa hiçbir türlü maksimum performansa ulaşamıyor muyuz?

@Ramazan Ö sonradan oldu FPS sıkıntıları bir süre sonra oyun 5 10 saniye FPS yarıya düşüyor sonra tekrar aynı FPS'e dönüş sağlıyor problemim bu kullandığım bilgisayar.
ASUS ROG G731_GW_ev009 i9 9880h RTX 2070 16 GB RAM 1 TB SSD.

@Ramazan Ö Hocam haftalardir ayni sorunu ben yaşıyorum. Sistem gereksinimleri yeterince yeterli. Ilk baslarda fps degerleri iyidi. Sonra bir sabah actigimda yerlerde sürünür oldu Kullanilan vram/ram degerleri cok düsük. Ekran kartinin %50 nin altinda kullaniyor. Islemcide ayni.
Hiç birseye karışmamıştım, her zamanki gibi aksamleyiin bi iki el csgo kasip kapatmistim. Sabah actigimda hüsran. 2 gün önce bir arkadasimla saatlerce ugrastik sorunu cözmeye. Nvidia control panel ayarlarini degistirdik. Driverlari tekrardan tek tek indirdik. vs. ama nedeni bulamadik. Sonra bi csgo ya bakak dedik, fps düzelmisti. Nasil düzeldi anlam veremedik. Sevinmistim, taki sabaha kadar. Sabahleyin actigimda ayni sorunla tekrar karsilastim. Artik ne yapacagim bilmiyorum.
Kafayi yicem! rtx 4060 (105w) ekran kartiyla csgo da 80-150 fps almak ne ya. Normalde önceden 400 aliridm.

Geri
Yukarı