Çözüldü Laptop ısı koruması var mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MiniRayss02

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci + Editör
Arkadaşlar laptop kullanıcısıyım ve ısıları takip etmekten bıktım (garantisi bittiği için) acaba kullandığım cihazda ısı koruması var mı?
Örneğin 9300h Max sıcaklık değeri 100 diyor ben ısı takibi bıraksam bu rastgele bir oyunda yazın ortasında 102 olsa kendini korumaya alıp kapatır mı? Bu olay ekran kartı ve rastgele donanım için de geçerli. Koruma var mıdır? Bu soruyu sormamın sebebi bıktım takip etmekten, eğer var ise Afterburner i silicem artık :D

Donanım;
Excalibur G770
İ5 9300H
1650 4GB
8GB Crucial RAM (Etiket yok, CPU-Z bilgisi ile.)
512GB İntel M.2 SSD + USB 3.0 Taşınabilir Toshiba HDD

Çözüm
Kendisi frekansda düşmeye giderek ısıyı düşürmeye çalışıyor zaten. En düşük seviyede eğer taşıyamazsa kapatır kendini.
Bu tür konular için dert etmenize gerek yok, artık bunlar standart şeyler her laptop için.
Hem CPU hem GPU için var. Eski laptop'um i7-6700HQ ve GTX950M vardı, açtığım oyunlarda hem gpu hem işlemci %100'e dayanırken bilgisayar 99 derecede sabit çalışıyordu. Tabi ilk açılışa göre bir FPS düşmesi farkediliyor frekans kısıldığı için. Altına soğutucu koyunda biraz düzeliyordu.
Kral içimi rahatlattınız teşekkürler, PC fan açınca otomatik olarak ısıya yöneliyodu kafam valla rahatladım :)

Rahat olun hocam 20 yıllık laptoplarda bile var bu özellik.

Bu paronayanın kökü neye dayanıyor merak ettim doğrusu. Çok ısındığı için bozulan işlemci mi gördün? Daha önce böyle bilgisayarın mı bozuldu?
Ben yıllardır standart 90 derecede kullanıyorum garibim işlemciyi. Zararın çok olduğunu düşünmüyorum. Çok ısınırsa kendini kapatır zaten ama bu da hep olacak şey değil. Sen tabi yine de tutabildiğince soğuk tut, fan temiz olsun, toz olmasın işte termal macunu yeni olsun(o da 2 haftada bir değil, ben yılda bir değiştiriyorum) fanın döndüğünden emin ol, belki altına da bir soğutma... yeter.
Neden işlemci sıcaklığını takip ediyorsun ki? Ne yapacaksın oyunun ortasında dostlar işlemci 92 derece oldu çıkmam lazım mı diyeceksin? Takma bu kadar.
Hem 82'ye kim riskli demiş yahu, laptop bu çoğu küçücük kapalı bir şey. Laptop ısınır bunun kaçışı yok, çok pahalı soğutmaya özel yatırım yapmayan bir laptop almadın mı hepsi ısınıyor.
Benim ikinci bir laptop var 20 yıllık, o tarayıcıda bile gezinirken ısıdan kapanıyor macun yenileme rağmen soğutamıyor kendini. Günde 2, 3 defa kapanıyor bir şey olmadı daha 2, 3 yıldır. Boşu boşuna kendini yıpratmışsın sadece.

Geri
Yukarı