Çözüldü Laptop ısı koruması var mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MiniRayss02

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci + Editör
Arkadaşlar laptop kullanıcısıyım ve ısıları takip etmekten bıktım (garantisi bittiği için) acaba kullandığım cihazda ısı koruması var mı?
Örneğin 9300h Max sıcaklık değeri 100 diyor ben ısı takibi bıraksam bu rastgele bir oyunda yazın ortasında 102 olsa kendini korumaya alıp kapatır mı? Bu olay ekran kartı ve rastgele donanım için de geçerli. Koruma var mıdır? Bu soruyu sormamın sebebi bıktım takip etmekten, eğer var ise Afterburner i silicem artık :D

Donanım;
Excalibur G770
İ5 9300H
1650 4GB
8GB Crucial RAM (Etiket yok, CPU-Z bilgisi ile.)
512GB İntel M.2 SSD + USB 3.0 Taşınabilir Toshiba HDD

Çözüm
Kendisi frekansda düşmeye giderek ısıyı düşürmeye çalışıyor zaten. En düşük seviyede eğer taşıyamazsa kapatır kendini.
Bu tür konular için dert etmenize gerek yok, artık bunlar standart şeyler her laptop için.
Arkadaşlar laptop kullanıcısıyım ve ısıları takip etmekten bıktım (garantisi bittiği için) acaba kullandığım cihazda ısı koruması var mı?
Örneğin 9300h Max sıcaklık değeri 100 diyor ben ısı takibi bıraksam bu rastgele bir oyunda yazın ortasında 102 olsa kendini korumaya alıp kapatır mı? Bu olay ekran kartı ve rastgele donanım için de geçerli. Koruma var mıdır?

Donanım;
Excalibur G770
İ5 9300H
1650 4GB
8GB Crucial RAM (Etiket yok, CPU-Z bilgisi ile.)
512GB İntel M.2 SSD + USB 3.0 Taşınabilir Toshiba HDD
100 dereceyi geçerse bilgisayar kendisini kapatır.

Kendisi frekansda düşmeye giderek ısıyı düşürmeye çalışıyor zaten. En düşük seviyede eğer taşıyamazsa kapatır kendini.
Bu tür konular için dert etmenize gerek yok, artık bunlar standart şeyler her laptop için.

Çözüm
Çok teşekkür ederim içimi rahatlattığın için, programı siliyorum artık ısıya bakmadan oyuna odaklanabileceğim :)

+ Olarak bu durum CPU için var dediniz fakat 1650 için var mıdır?

Geçerli hocam sıkıntı etmenize gerek yok muhtemelen 100 dereceyi geçmez bile.
1650 Laptop için 82 üstü risk dediler, Bir tane oyun da 79-81 oluyor (Oyun VRAM falan köklüyor FPS iyi 60-70 ultrada fakat pc yi lava çeviriyor oyun: Hellblade Senua's Sacrifice)

Hocam en son ne zaman termal macun uyguladınız?
2 Hafta önce MX4, Macundan memnunum sadece bu eski kullandığım HTK002, CTG9E tarzı macunlar yüzünden paranoyak oldum.

Örneğin 9300h Max sıcaklık değeri 100 diyor ben ısı takibi bıraksam bu rastgele bir oyunda yazın ortasında 102 olsa kendini korumaya alıp kapatır mı? Bu olay ekran kartı ve rastgele donanım için de geçerli. Koruma var mıdır? Bu soruyu sormamın sebebi bıktım takip etmekten, eğer var ise Afterburner'i sileceğim artık :D

Donanım;
Excalibur G770.
i5 9300H.
1650 4 GB.
8 GB Crucial RAM (etiket yok, CPU-Z bilgisi ile.)
512 GB Intel M.2 SSD + USB 3.0 taşınabilir Toshiba HDD.

Bilgisayarlarda standart bir özellik dert etmeyin silebilirsiniz. Siz sadece düzenli olarak bakımını yapın yeterli.

+ Olarak bu durum CPU için var dediniz fakat 1650 için var mıdır?
Hem CPU hem GPU için var. Eski laptop'um i7-6700HQ ve GTX950M vardı, açtığım oyunlarda hem gpu hem işlemci %100'e dayanırken bilgisayar 99 derecede sabit çalışıyordu. Tabi ilk açılışa göre bir FPS düşmesi farkediliyor frekans kısıldığı için. Altına soğutucu koyunca biraz düzeliyordu.

Geri
Yukarı