Laptop ısınma sorununu nasıl çözebilirim?

emmartinedenrah

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Cihaz adı DESKTOP-HJ8SJ6U
İşlemci 12th Gen Intel(R) Core(TM) i7-12700H 2.70 GHz
RAM 16,0 GB
Dizüstü bilgisayarım pildeyken sadece video seyrederken bile 80 dereceyi görüyor, pilden çıkarttım aynı şekilde video seyrediyorum bu sefer 40 50 derece arasında seyrediyor. Bu şekilde çalışmasını pildeyken de nasıl sağlayabilirim?

Dizüstü bilgisayarım pildeyken sadece video seyrederken bile 80 dereceyi görüyor, pilden çıkarttım aynı şekilde video seyrediyorum bu sefer 40 50 derece arasında seyrediyor. Bu şekilde çalışmasını pildeyken de nasıl sağlayabilirim?

İşlemci ve ekran kartın nedir hocam.

Sorununuzu tam olarak anlayamadım ama muhtemelen fanlar tıkanmıştır. Alt kapağı açıp fanları komple temizleyin bir de termal macunu yenileyin muhtemelen çözülecektir. Prize taktığınızda ısınıyorsa eğer, pirizde maksimum performans ayarındadır ve performanslı çalışınca ısınıyordur diye tahmin ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
En son ne zaman bakım yaptınız?
Alalı 6 ay oldu hocam ama her gün en az 15 saat kullanımdaydı.

Bakimini yap. Termal macunu en son ne zaman yeniledin mesela?

Henüz yenilemedim ama 5 6 aylık bir PC zaten.

İşlemci ve ekran kartın nedir hocam.
Hocam PC bu; https://www.hepsiburada.com/acer-ni...qgaey-001-p-HBCV00003RBWHT?magaza=GarajOnline

Sorununuzu tam olarak anlayamadım ama muhtemelen fanlar tıkanmıştır. Alt kapağı açıp fanları komple temizleyin bir de termal macunu yenileyin muhtemelen çözülecektir. Prize taktığınızda ısınıyorsa eğer, pirizde maksimum performans ayarındadır ve performanslı çalışınca ısınıyordur diye tahmin ediyorum.
Hocam çok doğru düşünmüşsünüz aslında. Pil güç ayarlarını değiştirdim şimdi fanların dönme hızı yavaşladı, galiba ısı da gitgide düşecek.

Alalı 6 ay oldu hocam ama her gün en az 15 saat kullanımdaydı.

Henüz yenilemedim ama 5 6 aylık bir PC zaten.

Hocam PC bu; https://www.hepsiburada.com/acer-ni...qgaey-001-p-HBCV00003RBWHT?magaza=GarajOnline
eğer hiç temizlemediyseniz en azından fanları temizleyin ben kendi kasamın toz filtrelerini haftada bir temizliyorum, belki fazla sık olabilir ama toz birikiyor dışarıdan görüyorum birde termal macun 6 ay ile 1 yıl arası yenileme tavsiye ediliyor genelde

Eğer hiç temizlemediyseniz en azından fanları temizleyin ben kendi kasamın toz filtrelerini haftada bir temizliyorum, belki fazla sık olabilir ama toz birikiyor dışarıdan görüyorum bir de termal macun 6 ay ile 1 yıl arası yenileme tavsiye ediliyor genelde

Sadece bir kez kolonyalı mendille temizledim fanları. Termal macunu kendim edinip sürebilir miyim sizce kolay mı onu yapmak?

Bir de bu güç modunu oyun oynarken tam performans moduna almalı mıyım?

resim_2023-01-29_014450827~2.png

Sadece bir kez kolonyalı mendille temizledim fanları. Termal macunu kendim edinip sürebilir miyim sizce kolay mı onu yapmak?

Bir de bu güç modunu oyun oynarken tam performans moduna alınır mı?

Güç modunu oyunlarda tam performansa alabilirsiniz sorun yok.
Fanları açtığınızda çok tozlandıklarını görüceksiniz tekrardan temizleyin ve fanlardan çıkan hava direk çıkmalı ızgaralarda tüyler yapışıp katman olarak tıkamıştır diye tahmin ediyorum.
Termal macun 100-150TL civarı bir şey ve uygulaması kolay. Ayrıca ağzını iyi kapatıp serinde saklarsanız muhtemelen yıllarca sağlam kalır isteğe bağlı 6 ayda bir yenileme yapılabilir yada 1 yıl arayla, işlemci ve GPU'nun üzerindeki eski macunu hafif kolonyalı bezle silip sonra yneisini az sıkıyorsunuz, isterseniz bir kart yardımıyla yayabilirsiniz bunu detaylı anlatan videolar var.

Yeni konular

Geri
Yukarı