Laptop işlemci yükseltme önerisi

HakanYılmazzz

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selamlar. Elimde eskiden kalma bir laptop var. Kenarda duruyordu. Bugün güç tuşuna bastım ve baktım hala çalışıyor. Zamanında üzerine m-SATA SSD takmıştım. Ayrıca 4+4 toplam 8 GB bellek var. Kısacası hala gideri var.
Benim sormak istediğim şu. Üzerinde i3 370M işlemci var. Ben bu bilgisayara işlemci yükseltmesi yapmak istiyorum. Soket olarak PGA988 soketini kullanıyor ve araştırdığımda bu soket ile uyumlu birçok işlemci var. Acaba ben bu bilgisayara i7 640M işlemci mi almalıyım (çekirdek sayısı üzerindeki ile aynı) yoksa i7 840qm gibi 4 çekirdek 8 izlek bir işlemcimi almalıyım? TDP değerlerine baktığımda benim sistemindeki işlemci 35W değere sahip. i7 640M işlemcide 35W değerde ama i7 840qm işlemci 45W değerde. Bu bana sıkıntı çıkarır mı?

Hocam maalesef masaüstü gibi işlemci değiştiremiyorsunuz bildiğim kadarıyla sadece RAM SSD takviyesi yapılıyor.

Anakartınızın hangi işlemcileri desteklediğine bakmalısınız. İşlemcileri sökülebiliyor laptoplarında. Burada önemli olan anakartın desteklediği işlemci takmak.

Anakartınızın hangi işlemcileri desteklediğine bakmalısınız. İşlemcileri sökülebiliyor laptoplarında. Burada önemli olan anakartın desteklediği işlemci takmak.

Anakart bu iki işlemciyi de destekliyor. Ancak benim kafama takılan TDP değeri. Sonuçta laptop. Soğutmada ya da güç konusunda sıkıntı çıkar mı ondan emin değilim.

Anakart bu iki işlemciyi de destekliyor. Ancak benim kafama takılan TDP değeri. Sonuçta laptop. Soğutmada ya da güç konusunda sıkıntı çıkar mı ondan emin değilim.

35W'lık işlemciyi almak daha mantıklı. Güç konusunda riske girmemek için.

Ben yine de ikisini de alıp bir deneme yapacağım. Eğer i7 840qm (i7 720qm de olabilir) sıkıntı çıkarmazsa onu kullanmaya devam ederim. Pil ömrü ve ses çok önemli değil benim için. Zaten sürekli fişe takılı kullanacağım. Eğer ısı konusunda sıkıntı çıkarmazsa o şekilde devam ederim. İşlemciler geldiğinde farklı bir başlık altında konu açıp deneyimlerimi sizinle paylaşırım.
Hocam genel olarak ses ve ısınma değerleriniz artar, pil kullanım ömrünüz azalır yorumunu yapıyorlar.
Bu arada 10 dolar daha ucuz olduğu için i7 820qm işlemci aldım. Arada pek bir frekans farkı yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı