Laptop işlemcisine metal macun sürmek zarar verir mi?

Riskli bir işlem ki riskleri de açıklamışlar. Ben bu riski alabilirim bozulursa bozulsun derseniz gönül rahatlıkla uygulayın. Eğer ki ben riske giremem bir daha laptopa masraf yapamam derseniz, iade edin ve MX-4 alın rahat rahat sürüp kullanın. Biz ancak tavsiye veririz karar sizin.

Burada güzel bir işlem var. Fakat Cpu ve Gpu çevresi fabrikasyon izole edilmiş. Bilmiyorum çok dikkatli yapılması gereken bir uygulama.
Birkaç kez laptopa termal macun sürmüştüm, pek bir sıkıntı yaşamadım, yabancı forumlarda sıkıntı yaşayan var mı diye bakıyorum (pek yok sanırım).
Riskli bir işlem ki riskleri de açıklamışlar. Ben bu riski alabilirim bozulursa bozulsun derseniz gönül rahatlıkla uygulayın. Eğer ki ben riske giremem bir daha laptopa masraf yapamam derseniz, iade edin ve MX-4 alın rahat rahat sürüp kullanın. Biz ancak tavsiye veririz karar sizin.
Almadım ki? Aldığımı nereden çıkardın?

Hocam, sıvı metal macun elektrik iletir. Dikkatli yapılması gereken bir işlem.

Almadım ki? Aldığımı nereden çıkardın?

Konu hakkında bilgi sahibiymiş gibi konuştunuz buna nazaran öyle düşündüm. Dediklerim arasında ki önemli şeylere değil satın alma işlemine takılmış olmanız da komik. Dediğim gibi kendinize güveniyor bir şey olursa param var hallederim diyorsanız sürün. Bütçeniz kısıtlıysa riske giremem diyorsanız vazgeçin.

Hocam, sıvı metal macun elektrik iletir. Dikkatli yapılması gereken bir işlem.

Hocam az sürdükten sonra, CPU ve GPU'nun dirençlerini koruduktan sonra bir şey olur mu, lapropu taşırken fışkır mı (saçma biliyorum fakat biri öyle yazmış), uzun vadede işlemcinin alüminyum kısmına bir şey olur mu?

Dikkatli şekilde yapıldığı sürece zarar göreceğini zannetmiyorum.

Biraz eskimiş ancak tavsiye niteliğinde yazıyorum, 10750H için sıvı metal uygulamasına gerek yok hiçbir üretici de kullanmıyor, 10875h gibi biraz daha yüksek daha fazla ısınan laptop işlemcilerinde bütün üreticiler sıvı metal kullanıyor ya da gücü kısıyorlar. Yani laptoplarda sıvı metal olmaz değil üreticiler kullanıyor ancak heatsink söküldüğü zaman garantidışı kalıyor ve sıvı metal değişimi için kesinlikle servise getirin diyorlar. Normalde termal macun değişimi/heatsink sökülmesi garanti dışı bırakmıyor cihazları ama sıvı metaldeki hassasiyetden dolayı garanti dışı kalıyor. Olayın önemini anlaman için küçük bir örnek bu. Sıvı metal kullanılabilir ancak tecrübeli birisi tarafından yapılması gerekli.

Koruma için zarın etrafına bant çekebilirsin ya da oje vs. sürebilirsin kuruyunca iletkenliği önleyecektir. Ekstra önlem olarak sıvı slikon ile zarın etrafına ince bir set yapıp etrafa taşmayı önleyebilirsin. Sıvı silikon oldukça fazla esnek olduğu için heatsink vidaları sıkılıp bastığı zaman teması engellemez ve sıvı metalin dağılmasını akmasını önler.

Geri
Yukarı