Laptop İşlemcisinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Berhan Kanbur

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Asus X554L laptopumu kısa devre etmem sonucu laptopun hiç ışıkları falan yanmıyordu ve anakart üzerinde bir çip ısınıyordu. Laptopumu bir anakart tamircisine gönderdim.

İşlemcisi bozuk dediler ve i3 veya i5 seçeneğim olduğunu söylediler.

i3 işlemci; 700 TL i5 işlemci; 900TL dediler, ben de internette 600TL’ye aynı anakart olduğunu söyleyip iade istedim, eğer o fiyata bulursanız anakart almanız daha mantıklı dediler.

Bilgisayar geldiğinde fişi taktığımda ışığı yanıyor ve o ısınan çip ısınmıyordu, açma tuşuna bastığımda ise; güç ışığı da yanmaya başlıyor fakat bilgisayarda hiçbir tepki fan vs. dönmüyor.

Anakarta baktığımda birçok çipin yenisiyle değiştirildiğini gördüm. Ama ekran soketinin altındaki çip eksikti. Aradım söyledim geri gönderelim dediler, sadece model numarasını söyleseniz yeter dedim.

O eksik çipin model numarası "ANX1121".

O eksik görüntü çipi bilgisayarın açılmasına engel olabilir mi? İşlemci bozuk olunca ekrana uyarı geliyormuş normalde.

Son düzenleyen: Moderatör:
ANX1121 kodlu çipin yaptığı iş Displayport çıktısını analog olan LVDS (laptop paneline gelen protokole) protokolüne dönüştürüyor. Bu sebeple işlenecek herhangi bir ekran olmadığından ekrana herhangi bir görüntü gelmiyor ve büyük ihtimalle bu sebepten sistem başlamıyor.

ANX1121 kodlu çipin yaptığı iş Displayport çıktısını analog olan LVDS (laptop paneline gelen protokole) protokolüne dönüştürüyor. Bu sebeple işlenecek herhangi bir ekran olmadığından ekrana herhangi bir görüntü gelmiyor ve büyük ihtimalle bu sebepten sistem başlamıyor.
Fan’da dönmüyor. Peki ben HDMI veya VGA ile monitöre bağlasam görüntü alma şansım var mı?

Fan’da dönmüyor. Peki ben HDMI veya VGA ile monitöre bağlasam görüntü alma şansım var mı?
Çip olmadan sistemin çalışacağının garantisini veremeyeceğim gibi çip olduğunda da garanti veremem. Anakartın şemasını bulmak lazım ki bu da kolay bir iş değil.

Her neyse, deneyiniz. Denemekten zarar gelmez sonuçta :)

İstanbul'da oturuyorsanız Ustek Bilgi İşlemi öneririm.(İstanbul Avrupa yakasında Perpada) Birçok mahalle bilgisayarcısı buraya gönderiyormuş yani işlerinde iyiler ayrıca deneyimim de olmuştu.

İstanbul'da oturuyorsanız Ustek Bilgi İşlemi öneririm.(İstanbul Avrupa yakasında Perpada) Birçok mahalle bilgisayarcısı buraya gönderiyormuş yani işlerinde iyiler ayrıca deneyimim de olmuştu.
Ben Avcılar’da Anet Bilişim’e gönderdim. Öncesinde mahalle bilgisayrcısına göndermiştim; 700-800lira masraf var, yapılacağı da kesin değil demişti. Sorunu ne dediğimde ise bozuk demişti :). Anet Bilişim’i de sevdim. Adamlar baya bir çipi değiştirmiş anakart üzerinde, uğraşmışlar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı