Diskin bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Obi1Kenobi

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar son zamanlarda oyun oynarken veya günlük diğer kullanımlarda PC donmaya başladı ve bekleyince bazen mavi ekran veriyor bazen kendine geliyor bazende öylece kalıyor power tuşu ile kapatıp açmam gerekiyor. Şimdi ekte vereceğim ekran görüntüsünden dolayı HDD de sorun olduğunu düşünüyorum. Sorun şu ki sistem ve oyunlar SSD de yüklü. Yani eğer HDD de bir sorun varsa bu durum SSD deki verileri etkiler mi? Yoksa SDD de mi bozuk?

mavi ekran.pngDİSK 1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk resim sorunun işletim sisteminde olduğu izlenimini verdi. Bunun çözümü temiz kurulum yapmaktır. Ancak haklısınız. Harddiskin arızalanmış olma ihtimali de var. Bu durumda format atmak daha riskli olabilir.

HdTune programı ile bir tarama yaparak raporun görselini buraya ekleyebilirseniz daha hızlı sonuca varılabilir.

İlk resim sorunun işletim sisteminde olduğu izlenimini verdi. Bunun çözümü temiz kurulum yapmaktır. Ancak haklısınız. Harddiskin arızalanmış olma ihtimali de var. Bu durumda format atmak daha riskli olabilir.

HdTune programı ile bir tarama yaparak raporun görselini buraya ekleyebilirseniz daha hızlı sonuca varılabilir.
Söylediğinizi yapmak istiyorum fakat trial versiyonu indirdiğimde "Unregistered trial version trial period expired" diyor. Başka şekilde nasıl yapabilirim.

Bunlar Health sekmesindeki veriler. HDD ye Bad Sector taraması yapıyorum bitince onuda atarım.

Dosya Ekleri

• HDD1.png
    HDD1.png
    50,7 KB · Görüntüleme: 69
  • HDD2.png
    HDD2.png
    49 KB · Görüntüleme: 71
  • SSD1.png
    SSD1.png
    47,9 KB · Görüntüleme: 59
  • SSD2.png
    SSD2.png
    48,3 KB · Görüntüleme: 54
Hata taramasıyla ilgili olan ekran görüntülerini paylaştığınızda sorunun nereden kaynaklandığını net olarak tespit edebiliriz. Ayrıca evet, HDD'de yaşanabilecek bir arıza durumu sistem farklı diskte olsa dahi çok nadir olarak sisteme etki edebiliyor. Ancak sürekli olarak tekrar edeceğini zannetmiyorum.

Hata taramasıyla ilgili olan ekran görüntülerini paylaştığınızda sorunun nereden kaynaklandığını net olarak tespit edebiliriz. Ayrıca evet, HDD'de yaşanabilecek bir arıza durumu sistem farklı diskte olsa dahi çok nadir olarak sisteme etki edebiliyor. Ancak sürekli olarak tekrar edeceğini zannetmiyorum.
Bu arada bilmeniz gereken bir şey var yaklaşık 1 ay önce HDD deki veriler kendi kendine silinmeye başladı, bende sistemi geri yükleme yapmaya çalıştım daha sonra bilgisayarı kapatıp açtığımda sistem onarma başlatılıyor yazdı, daha sonra onarma başarısız oldu diyerek sistemi kurtarma ekranına attı oradaki hiçbir işlemi gerçekleştiremeyip usb den temiz kurulum yapmak zorunda kaldım. Daha sonra veri silinme olayını tekrar yaşadım. En sonda bilgisayarım bu hale geldi.

Bu arada bilmeniz gereken bir şey var yaklaşık 1 ay önce HDD deki veriler kendi kendine silinmeye başladı, bende sistemi geri yükleme yapmaya çalıştım daha sonra bilgisayarı kapatıp açtığımda sistem onarma başlatılıyor yazdı, daha sonra onarma başarısız oldu diyerek sistemi kurtarma ekranına attı oradaki hiçbir işlemi gerçekleştiremeyip usb den temiz kurulum yapmak zorunda kaldım. Daha sonra veri silinme olayını tekrar yaşadım. En sonda bilgisayarım bu hale geldi.
Temiz kurulumdan hemen sonra dosya silinme olduysa HDD arızalı olabilir. Ama bir süre olmayıp sonra olduysa virüs de olabilir. Testlerin sonuçlarını bekleyelim.

Temiz kurulumdan hemen sonra dosya silinme olduysa HDD arızalı olabilir. Ama bir süre olmayıp sonra olduysa virüs de olabilir. Testlerin sonuçlarını bekleyelim.
Silinme olayı hemen olmadı ama ilk başta bir HDD gözükmedi. Disk yönetiminde de gözükmüyordu bende aygıt yöneticisinden sürücüyü silip tekrar kurunca gözükmeye başladı. Sistemde biraz bozukluklar da oldu bazı butonlara falan tıklayamama gibi.

Silinme olayı hemen olmadı ama ilk başta bir HDD gözükmedi. Disk yönetiminde de gözükmüyordu bende aygıt yöneticisinden sürücüyü silip tekrar kurunca gözükmeye başladı. Sistemde biraz bozukluklar da oldu bazı butonlara falan tıklayamama gibi.
Şu ana kadar anlattığınız herşey harddiskin arızalı olduğunu gösteriyor. Çok alakası var mı emin değilim ama testlerde birşey çıkmazsa, mümkünse HDD'nin sata kablosunu değiştirin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı