Laptop kasasını modifiye etme

elburuz

Kilopat
Merhaba, çok ısınan laptopların alt kapağını söküp fan vb kısımları özelleştirip bakır veya alüminyum levha ile soğutmayı düşünüyorum. Tabii ki biraz ağır olur ama ses ve ısı problemleri azalır. Bu tarz işlem yapan ve deneyen oldu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben eski notebookumun fanının altında fabrika çıkışı gelen filtresini söktüm. 5 dereceye yakın serin çalışmaya başladı ama neredeyse her hafta fan bakımı yapmak gerekiyordu. Onun dışında eski masaüstü bilgisayarıma deneme amaçlı, üzerindeki soğutucudan iki tane alıp üst üste silikon bazlı termal macun ile birleştirdim, tabii vidalarla tutturdum termal macunu araya sürdüm. Boşta 40 derece çalışırken 30 derecenin altına düşüyordu.
.
Bir de bir keresinde notebookumun alt kapağını tamamen söküp iki tane 120mm fanı yan yana soğutucuymuş gibi konumlandırıp çalıştırmıştım yük altında 110 dereceyi görüyordu böyle 85 deceye sabitlenmişti. Ama fanlar gerçekten çok güçlüydü 20 M.2 odanın bir köşesinden diğer köşesine rahatlıkla hava basabiliyordu.

Şu videolar size yardımcı olabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
,
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Aslında notebook kasasına göre alüminyum döküm yapıp monte etmeyi düşündüm ama hem kalınlık hem de ağırlık epey artacaktı. Bir tane için yapsam maliyetli olacaktı çoklu yapınca da alan olmazdı.

Şu videolar size yardımcı olabilir.
,

Kasayı kaplama yapıp boyuyor anladım kadarıyla. Soğutma ile yapılan kısmı anlayamadım.

Aslında notebook kasasına göre alüminyum döküm yapıp monte etmeyi düşündüm ama hem kalınlık hem de ağırlık epey artacaktı. Bir tane için yapsam maliyetli olacaktı çoklu yapınca da alan olmazdı.

Kasayı kaplama yapıp boyuyor anladım kadarıyla. Soğutma ile yapılan kısmı anlayamadım.

Hatırladığım kadarıyla karbon folyo kullanıyor (kasası için).

Geri
Yukarı