Laptop kendi kendine açıldı

• Konuyu başlatan thetruth2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 621
  • Etiketler
    laptop
T

thetruth2

Ziyaretçi
Az önce telefonla ilgilenirken hemen çaprazımda duran laptop, bir anda fan sesleri çıkartmaya başladı ve ışıkları yandı ve ben elleyince kapandı?
Sizce ne oldu laptopta önemli belgeler yazılı, korkuyorum sizce ne oldu?

Çözüm
Şu sebepten olmuştur diye net bir şey söyleyemiyorum ama güvenlik açısından endişelenecek bir durum yoktur. BIOS ayarlarınızı varsayılana döndürün ve bir daha olacak mı kontrol edin. BIOS sürümünüzü de son sürüme güncelleyin. BIOS ayarlarında güç seçenekleri gibi bölümdeki seçenekleri kontrol edin. Ayar isminde "wake" gibi kelimeler geçer.
Şu sebepten olmuştur diye net bir şey söyleyemiyorum ama güvenlik açısından endişelenecek bir durum yoktur. BIOS ayarlarınızı varsayılana döndürün ve bir daha olacak mı kontrol edin. BIOS sürümünüzü de son sürüme güncelleyin. BIOS ayarlarında güç seçenekleri gibi bölümdeki seçenekleri kontrol edin. Ayar isminde "wake" gibi kelimeler geçer.

Çözüm
öncelikle dediğinizi yaptım şimdi yeniden olacak mı diye bakacağız.Birde saat 7.40 gibi olmuştu bu olay bende steam de dolaşıyordum bilgisayarın içinde bulunan steam hesabı tam bilgisayarın açıldığı zamanda steam içinde açılmış gözüküyor.Arkadaşlarki kişi diğer bilgisayardaki hesap.
Adsız.png

Az önce telefonla ilgilenirken hemen çaprazımda duran laptop, bir anda fan sesleri çıkartmaya başladı ve ışıkları yandı ve ben elleyince kapandı?
Sizce ne oldu laptopta önemli belgeler yazılı, korkuyorum sizce ne oldu?
Her zaman tedbirli olmakta fayda var. Sistem üzerinde görev yöneticisinden görünen bilinmedik bişey var mı bakın?

Yalnız Microsoft, Windows 8 den beri üzerinde çalıştığı sistemi, özellikle 10 sürümünden beri, UEFI bios falan da dahil sisteme tamamen entegre olduktan sonra adamakıllı yerleştirdi, sistemi güncelleme yapmak için açıp kapatmaya muktedir bir hale geldi. BIOS u bile kontrol altına aldı. Yani bunu Windows kesinlikle yapıyor. Kaygılanmayın. Bir sabah kalktığınızda son güncellemesini yapmış ve arkaplan resminiz dün akşam şifre girmek için tıkladığınızda sadece hafif koyulaşırken, sabah bulanıklaşıyor olabiliyor. Bana bunu yaptı bir bilgisayarımda ne oluyor lan dedim. Ama güzel de bi efekt, diğer bilgisayarıma neden olmuyor diye Windows Update'e tıkladım. Gece saat 2:38 için bir güncelleme randevusu yapılmış. Bekledim bilgisayar kapalı o saate kadar ne olacak diye, zaten geceleri çalışıyorum. Açtı güncelledi kapattı. Bu arada yalnız bilgisayarı bıraktığında zaman zaman işlemcinin %100 lere ulaştığı, fan sesinin yükseldiği, tıkladığında normale döndüğü durumlar da oluyor. Bunlarda Windows'un ağtimalware service executable başta olmak üzere bir yığın servisinin rolü olabildiği gibi, hiç bir müsebbibi görünmeyen durumlar da oluyor. Bunların kriptolara mining yapan servisler olmasından şüpheleniyorum. %100 görünüyor çünkü. Tıklar tıklamaz bi an görüyorum ama sadece toplam CPU kullanımı 100 görünüyor, yükselten uygulama yok. En üstte görünen şey yapmıyor bunu. Bariz gizleniyor. Fan sesi sağolsun yani. Sırf bu sebeple baştan kurdum. Şu an o şekil durum yok.
Bazen arkaplanda boş kaldı mı, Windows arama tasnifi, işte demin de dediğim malware güncellemesi, bazen bazı programlarla gelen ve güncellemeleri otomatize etmeye yarayan Chrome modülü (acwebbrowser) de buna sebep oluyor ama bu başka bir şey.

Kapalı bilgisayar uyanıyorsa bu bişey. Bazen de uyuyan bilgisayar istem dışı uyanır çok gıcıktır. Fare, klavye hatta network kartı cihazı uyandırmaya muktedirdir. Tüm cihazların ayrı ayrı uykundan uyandırma özelliğini kapatabilirsiniz. Fişini çekip geri takarsanız durumu resetlenir yalnız.
Benim bilgisayarımı bir powerline adaptörü uyandırıp duruyordu. Sürekli. Fişten çekmek dışında bir yol bulamamıştım. Ama bu da bir Windows bug'ı idi sanıyorum. Artık olmuyor.

Bu vesileyle hatırlatmış olayım bu fidye virüsleri son dönemde çok arttı, adeta cirit atıyor. Muhakkak bir Ransomware kurtarıcı kurun. Olmadı Windows 10 ile beraber geleni açın. Sistem klasörlerine yazılan herseye uyarı veriyor ama olsun sonradan dövünmekten iyidir. Netten crack mrack indiriyorsanız aman dikkat. Sanal makinada kurun ve epey bir süre, mümkünse bir gece beklemeden ana makinanıza kurmayın.

Bunlar da kimi zaman makinanın başından kalkmanızı bekleyip kriptolamaya geçiyor.

Her zaman tedbirli olmakta fayda var. Sistem üzerinde görev yöneticisinden görünen bilinmedik bişey var mı bakın?

Yalnız Windows 8 den beri üzerinde çalıştığı sistemi, özellikle 10 sürümünden beri, UEFI bios falan da dahil sisteme tamamen entegre olduktan sonra adamakıllı yerleştirdi, sistemi güncelleme yapmak için açıp kapatmaya muktedir bir hale geldi. BIOS u bile kontrol altına aldı. Yani bunu Windows kesinlikle yapıyor. Kaygılanmayın. Bir sabah kalktığınızda son güncellemesini yapmış ve arkaplan resminiz dün akşam şifre girmek için tıkladığınızda sadece hafif koyulaşırken, sabah bulanıklaşıyor olabiliyor. Bana bunu yaptı bir bilgisayarımda ne oluyor lan dedim. Ama güzel de bi efekt, diğer bilgisayarıma neden olmuyor diye Windows Update'e tıkladım. Gece saat 2:38 için bir güncelleme randevusu yapılmış. Bekledim bilgisayar kapalı o saate kadar ne olacak diye, zaten geceleri çalışıyorum. Açtı güncelledi kapattı. Bu arada yalnız bilgisayarı bıraktığında zaman zaman işlemcinin %100 lere ulaştığı, fan sesinin yükseldiği, tıkladığında normale döndüğü durumlar da oluyor. Bunlarda Windows'un ağtimalware service executable başta olmak üzere bir yığın servisinin rolü olabildiği gibi, hiç bir müsebbibi görünmeyen durumlar da oluyor. Bunların kriptolara mining yapan servisler olmasından şüpheleniyorum. %100 görünüyor çünkü. Tıklar tıklamaz bi an görüyorum ama sadece toplam CPU kullanımı 100 görünüyor, yükselten uygulama yok. En üstte görünen şey yapmıyor bunu. Bariz gizleniyor. Fan sesi sağolsun yani. Sırf bu sebeple baştan kurdum. Şu an o şekil durum yok.
Bazen arkaplanda boş kaldı mı, Windows arama tasnifi, işte demin de dediğim malware güncellemesi, bazen bazı programlarla gelen ve güncellemeleri otomatize etmeye yarayan Chrome modülü (acwebbrowser) de buna sebep oluyor ama bu başka bir şey.

Kapalı bilgisayar uyanıyorsa bu bişey. Bazen de uyuyan bilgisayar istem dışı uyanır çok gıcıktır. Fare, klavye hatta network kartı cihazı uyandırmaya muktedirdir. Tüm cihazların ayrı ayrı uykundan uyandırma özelliğini kapatabilirsiniz. Fişini çekip geri takarsanız durumu resetlenir yalnız.
Benim bilgisayarımı bir powerline adaptörü uyandırıp duruyordu. Sürekli. Fişten çekmek dışında bir yol bulamamıştım. Ama bu da bir Windows bug'ı idi sanıyorum. Artık olmuyor.

Bu vesileyle hatırlatmış olayım bu fidye virüsleri son dönemde çok arttı, adeta cirit atıyor. Muhakkak bir Ransomware kurtarıcı kurun. Olmadı Windows 10 ile beraber geleni açın. Sistem klasörlerine yazılan herseye uyarı veriyor ama olsun sonradan dövünmekten iyidir. Netten crack mrack indiriyorsanız aman dikkat. Sanal makinada kurun ve epey bir süre, mümkünse bir gece beklemeden ana makinanıza kurmayın.

Bunlar da kimi zaman makinanın başından kalkmanızı bekleyip kriptolamaya geçiyor.
attığım resimdeki gibi saat 7.40 gibi steam açılmış diye gösteriyor acaba bir virüs steamdan bilgi falan mı çaldı virüs de yok bilgisayar da?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı