Çözüldü Laptop maksimum RAM desteği öğrenme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

muratbora

Hectopat
Laptop kaç GB RAM destekliyor, nasıl öğrenilir? Notebook bilgisayarlarında RAM artırımı yapacaklar, RAM satın almadan önce, bilgisayarlarının maksimum kaç GB RAM'a kadar desteklendiğini nasıl öğrenebilir?

Mesela Benim laptop: Casper Nirvana NB 15.6"

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizüstü bilgisayarın desteklediği en yüksek RAM miktarı cihazın işlemcisi, anakartı, yonga seti ve BIOS'una bağlıdır. Bunların her biri tek başına RAM desteğini belirlemez.
  • Öncelikle ilk nokta bellek yuva sayısıdır. Bazı bilgisayarlarda bellek yuvası 1 veya 2 iken bazıların hiç yoktur. Bellekler anakarta gömülüdür.
  • İkinci nokta BIOS desteğidir. Güncel olmayan bir BIOS ile yeni RAM'ler uyum sorunu yaratabilir. Bu bağlamda dizüstü bilgisayarınıza RAM almadan önce BIOS güncellemesi yararınıza olacaktır.
  • Yonga seti de bellek desteği için önemlidir. Eski sistemlerde bellek kontrolcüsü yonga setinden olduğundan cihazın yonga setine bakılarak da bellek miktarı öğrenilebilir. Öte yandan günümüzde bu geçerliliğini yitirmiştir.
  • İşlemci: Bellek kontrolcü işlemci içine geçtiğinden dolayı özellikle bellek frekans desteğinde işlemci daha da önem kazanmıştır. Bu bağlamda bellek almadan önce işlemcinizin sayfasına girip frekans desteğine bakmanızda fayda var.

Dizüstü bilgisayarın desteklediği en yüksek RAM miktarı cihazın işlemcisi, anakartı, yonga seti ve BIOS'una bağlıdır. Bunların her biri tek başına RAM desteğini belirlemez.
  • Öncelikle ilk nokta bellek yuva sayısıdır. Bazı bilgisayarlarda bellek yuvası 1 veya 2 iken bazıların hiç yoktur. Bellekler anakarta gömülüdür.
  • İkinci nokta BIOS desteğidir. Güncel olmayan bir BIOS ile yeni RAM'ler uyum sorunu yaratabilir. Bu bağlamda dizüstü bilgisayarınıza RAM almadan önce BIOS güncellemesi yararınıza olacaktır.
  • Yonga seti de bellek desteği için önemlidir. Eski sistemlerde bellek kontrolcüsü yonga setinden olduğundan cihazın yonga setine bakılarak da bellek miktarı öğrenilebilir. Öte yandan günümüzde bu geçerliliğini yitirmiştir.
  • İşlemci: Bellek kontrolcü işlemci içine geçtiğinden dolayı özellikle bellek frekans desteğinde işlemci daha da önem kazanmıştır. Bu bağlamda bellek almadan önce işlemcinizin sayfasına girip frekans desteğine bakmanızda fayda var.
Evet bunun için tam modelini sormuştum. Intel'in, işlemci için oluşturduğu sitede, örneğin burada, "Bellek Özellikleri" bölümünde, "Maksimum Bellek Boyutu"nda, kullanabileceğimiz maksimum bellek miktarı yazar. Tabii bu bakabileceğimiz en basit yer, dediğiniz gibi birden fazla etkene göre değişebilir. Mesela benim laptop'umda 4 GB DDR3L bellek anakarta gömülü iken, 2 GB DDR3L bellek de çıkarılabilir şekilde yapılmış. Yani benim yükseltebileceğim en yüksek miktar 16 GB olarak gözükürken, 4 GB DDR3L bellek gömülü olduğu için, takabileceğim en yüksek miktar 8 GB, toplamda ise 12 GB oluyor, eğer ki 12 GB DDR3L bellek varsa, ki ben görmedim, 16 GB'a yükseltebilirim.

Gömülü RAM yok ise 32GB'ye kadar yükseltebilirsiniz. Ama anakart ve BIOS'un da payı olabilir.
Screenshot_2.png

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı