Laptop Modifiye Etme

Şeref Akın

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Mimar
Merhaba arkadaşlar.
Elimde Toshiba Satellite L675-11N laptop var. Uzun zamandır laptopun aniden kapanma problemi yüzünden kullanmıyorum. Bunu bir tamirciyle görüştüğümde bana tamiratının yapılabileceğinin ve son teknolojiyle çalıştıklarını söylediler. Yakında laptopumu tamire götüreceğim. Kısaca hikayem bu :)
Yapmak istediğim şey ise laptopa bir SSD takmak ve Hckintosh kurmak. Tabiki bellekleri de 1066 Mhzden 1600 Mhz'ye çıkarmak istiyorum ama İşlemcim olan i5-480M 1600 frekansı desteklemiyor. Bu, laptopun işlemcisini de etkileyecek haliyle ve yeni işlemci takacağım. İşlemci değişimi eğer mümkünse, bana takabileceğim i7 veya i5 işlemciler konusunda yardımcı olabilir misiniz? (Not:Kendim birçok araştırma yaptım fakat işlemcilerin yuvalarından ve nesillerinden çok anlamadığım için emin olmamak bir yana hiçbir fikir edinemedim. Bu laptopla ne yapacaksın derseniz AutoCAD kurup mimari 2 boyutlu çizim yapacağım.)

SSD ve Hackintosh dışındaki hiçbir dediğin olmaz. Ayrıca en son teknoloji diyen sokak arası tamircilere değil, resmi servislere götürün.

Resmi servislere gider gelirken 3 defa anakart 2 defa ekran 1 defa da hard disk değişti maalesef. Zaten laptopu ben 2011 de aldım ve hiç yüzümü güldürmedi. Anlayacağın resmi servis hiçbirşey yapamadı ve bu süreçte cihazım garantisi bitti.

Laptoplarda işlemciler sökülüp değiştirilemez.Çünkü anakarta lehimli halde gelirler.Ayrıca işlemcinin desteklediği frekanstan daha yüksek frekansta çalışan ramler alsanız bile onlardan beklediğiniz performansı alamazsınız.Yine diğer ramlerin frekansında çalışırlar.Yani laptoplarda çok bir upgrade imkanı yok.Ama SSD ve Hackintosh kurulumu yapabilirsiniz.

İşlemcim sökülebiliyor. Bir çok defa söktüm. Ama herhangi bir tamirat yaptırmaktan vazgeçtim. Ben en iyisi yeni bir laptop alayım :)

İşlemcinizi nasıl sökebildiniz?Lehimlerden ayrıştıran bir cihaz var sadece onunla yapabilirsiniz.

Aynı zamanda sökseniz bile ve bir üst modeli bulsanız bile sadece başka ülkelerden alabilirsiniz.

processor-cpu-connectare-placa-de-baza-laptop.jpg

resim temsili. 3 tane toshiba 1 tane asus laptopum var. aynı şekilde sökülüyor.

Hatta şöyle söyleyeyim bugüne kadar fanını temizlemek için yaklaşım 30 adet laptopu bizzat söktüm, sayısını bilmediğim kadar da arkadaşımla söktük ve daha hiç öyle lehimli birşey denk gelmedi. Olmadığını biliyorum ama varsa da milyonda birdir. (üniversitede ev arkadaşım bilgisayar mühendisiydi ve biz bu işten para kazandık)

İşlemcilerini de fantezi amaçlı yerinden çıkarıp bir bakardık :) Normalde bakır ısı iletim boruları ekran kartının ve işlemcinin üstünden geçer.

@Recep Baltaş abi siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Daha önce ekran kartı değiştirmiştiniz.

İşlemci sökülebilir ve çoğu laptopta da sökülür. Yenisini almak, getirtmek, uyumlu olanı bulmak çok zahmetli. Yenisini al daha rahat edersin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı