Laptop mu masaüstü mü?

Laptop mu yoksa masaüstü mü çok kararsız kaldım. Ben laptopa sıcak bakıyorum çünkü arkadaşlarla oynarım bir yere gidip falan. Şu an dandik bir laptop kullanıyorum. Önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.
Bu konuda belirleyici faktör donanımdır. FPS, işlemci, RAM, SSD olarka iyi bir gaming laptopu (tabi eğer ısınma konusunda da bana sıkıntı çıkarmayacak bi soğutma sistemine sahipse) masaüstü oyun bilgisayarına tercih ederim dostum. Mesela Casper Excalibur G900 gibi 10.nesil bi canavar alabiliyorsan her türlü gaming laptop alınır :)

I have both a desktop and a laptop. It really depends on the task I want to do with my machine.

The desktop is more powerful and less expansive compare to laptops. You can perform any task and use multi-software at a time on a desktop. It is more upgradeable and required less amount of money.

The laptop is more portable and good looking in design. If we talk about CPUs in a laptop, they are less powerful. i7 in a laptop is very different from the i7 of a desktop.

In my traveling, I carry my laptop. When I'm at my desk, I normally prefer my desktop. For gaming, I also like the desktop.

Yeni konular

Geri
Yukarı