Laptop mu yoksa masaüstü mü?

MetehaNTR59

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba hocamlar, şimdi öncelikle ben Anadolu lisesi 11. sınıf öğrencisiyim ve hukuk bölümünü istiyorum.
30k + 5K monitör bütçem var.
Ders yaptıktan sonra arada arkadaşlarla oyun girmeyi seviyorum ( FC 24, GTA 5, Valorant, CS vb.)
Ama 1.5 yıl sonra üniversite mevzusu olduğundan da.
Laptop mu alsam masaüstü mü karar veremedim.
Kafama takılan bazı sorunlar şöyle;
Laptop alsam çok ısınacak oyun zevkim harap olacak ama bir yandan üniversitede çok işime yarayacak.
Masaüstü alsam hem parçalarını değiştirebileceğim hem daha az ısınacak ama üniversiteye giderken evde kalacak boş boş.

Merhaba hocamlar, şimdi öncelikle ben Anadolu lisesi 11. sınıf öğrencisiyim ve hukuk bölümünü istiyorum.
30k + 5K monitör bütçem var.
Ders yaptıktan sonra arada arkadaşlarla oyun girmeyi seviyorum ( FC 24, GTA 5, Valorant, CS vb.)
Ama 1.5 yıl sonra üniversite mevzusu olduğundan da.
Laptop mu alsam masaüstü mü karar veremedim.
Kafama takılan bazı sorunlar şöyle;
Laptop alsam çok ısınacak oyun zevkim harap olacak ama bir yandan üniversitede çok işime yarayacak.
Masaüstü alsam hem parçalarını değiştirebileceğim hem daha az ısınacak ama üniversiteye giderken evde kalacak boş boş.
Bütçen 20-30k larda ise 20k ya oyun pcsi, 10k ya normal bir ofis amaçlı laptop, ofis programı ve sunum işlerini görür.

Bence gaming laptop alınabilir. PC kadar yüksek FPS alamazsın bu bir gerçek ama üniversite diyorsun bu yüzden gaming laptop çok daha iyidir. Isınmayan bir model alsan seni asla üzmez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarıdaki Hocamın dediği gibi 25k ya 20K PC 5K Monitör alabilirsiniz geriye kalan 5K bütçeyi zamanla biriktire biriktire ofis amaçlı laptop alırsınız. Hem masaüstünü ileride kullanmanız gerekmesse satarsınız.

Masaüstü aldığınızda özellikle işlemci bazında döneminin en güçlüsünü almıyorsanız uzun zamanda upgrade konusunda oda yetersiz kalıyor, daha önce i5 4. nesil sistemim vardı ve RX 570 aldığım an işlemcinin ben artık yetmiyorum dediğini hissettim, fakat aynı dönem i7 bir sistem kursaydım muhtemelen RX 570'i rahat rahat beslerdi. Gelelim işin okul kısmına, pandemi döneminde eski sistemim yerine Ryzen sistem topladım ve geçtiğimiz 2 yıl boyunca tatiller harici evde masa süsü olarak durdu ve geçen sattım. Sizde eğer ki şehir dışında üniversite kazanırsanız okul bitene kadar toplamda 12 ay kullanmadığınız bilgisayarınız mezuniyetinizde çağın tamamen gerisinde kalmış olarak sizi evde bekliyor olacak. Eğer ki aile şehrinizde üniversite okuyacaksanız o zaman masaüstü alın yanına da 10k bandında bir laptop işinizi görür, ancak şehir dışında okuyacağım diyorsanız laptop alın. Laptopa monitör ve ekipman takarak bir masaüstü alternatifi yaratabilirsiniz, ancak masaüstünden herhangi bir mobil alternatif yapılamıyor.

Bütçen 20-30k larda ise 20k ya oyun pcsi, 10k ya normal bir ofis amaçlı laptop, ofis programı ve sunum işlerini görür.
Hocam evde şuan all in one pc var o yüzden tek bir şey almam gerekiyor.

Yukarıdaki Hocamın dediği gibi 25k ya 20K PC 5K Monitör alabilirsiniz geriye kalan 5K bütçeyi zamanla biriktire biriktire ofis amaçlı laptop alırsınız. Hem masaüstünü ileride kullanmanız gerekmesse satarsınız.
Hocam evde şuan all in one pc var o yüzden tek bir şey almam gerekiyor.

Masaüstü aldığınızda özellikle işlemci bazında döneminin en güçlüsünü almıyorsanız uzun zamanda upgrade konusunda oda yetersiz kalıyor, daha önce i5 4. nesil sistemim vardı ve RX 570 aldığım an işlemcinin ben artık yetmiyorum dediğini hissettim, fakat aynı dönem i7 bir sistem kursaydım muhtemelen RX 570'i rahat rahat beslerdi. Gelelim işin okul kısmına, pandemi döneminde eski sistemim yerine Ryzen sistem topladım ve geçtiğimiz 2 yıl boyunca tatiller harici evde masa süsü olarak durdu ve geçen sattım. Sizde eğer ki şehir dışında üniversite kazanırsanız okul bitene kadar toplamda 12 ay kullanmadığınız bilgisayarınız mezuniyetinizde çağın tamamen gerisinde kalmış olarak sizi evde bekliyor olacak. Eğer ki aile şehrinizde üniversite okuyacaksanız o zaman masaüstü alın yanına da 10k bandında bir laptop işinizi görür, ancak şehir dışında okuyacağım diyorsanız laptop alın. Laptopa monitör ve ekipman takarak bir masaüstü alternatifi yaratabilirsiniz, ancak masaüstünden herhangi bir mobil alternatif yapılamıyor.
Evet hocam şehir dışında okuyacağım, laptopu masaüstü gibi kullanmak için monitör dışında ne gibi ekipmanlar gerekiyor ?

O vakit laptop alın.

Hocam peki 30k bandında güzel oyun oynatan ısınmayan işimi görecek bir laptop öneriniz var mıdır?

Evet hocam şehir dışında okuyacağım, laptopu masaüstü gibi kullanmak için monitör dışında ne gibi ekipmanlar gerekiyor?

Eski bilgisayarımdan kalma halihazırda monitörüm, kablolu klavyem, kulaklık ve Mouse'um var. Ben okul için ilave olarak kablosuz kulaklık ve mouse aldım. Aslında laptop ekranı pek çok oyun için gerekli fakat özellikle FPS oyunlarında hem de benim gibi ileride tasarım vs yapacaksanız laptopun yanına harici bir monitör eklemekte fayda var. Memlekete gittiğimde masama koyup ekipmanlarımı bağlıyorum ve devam ediyorum. Isınma konusuna gelirsek ben açıkçası ilave fan alma gereği hissetmedim. Şahsen Turbo mod yerine performans modu tercih ediyorum, hem daha sessiz hem daha stabil performans veriyor. Elbette masaüstüne oranla daha fazla fan sesi var ancak fazla dert olmuyor. Geçtiğimiz yıl Lenovo V14 aldım her ne kadar benim kullandığım mühendislik programları için yeterli olsa da oyun tarafında bir şey sunamaması ve oyun bilgisayarımında evde bekliyor olması beni Gaming laptopa itti.

Geri
Yukarı