Çözüldü Laptop Oyunlarda Ani FPS Düşme Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Var tabiki laptop soğutucu termal macun yenilenmesi fan temizliği bunlar kesin çözüm verecektir birde temiz en güncel Windows 10 kurulumu yaparsan tadından yenmez [emoji1303]

Altına buz koy. [emoji2] Şaka maka iyi bir soğutma yöntemi bulabilirsen sorun ısı kaynaklıysa çözülebilir.

Dizüstü bilgisayarımda normalde CS:GO, League of Legends gibi oyunlarda 100-150 FPS arası rahat alıyorum. Fakat ani FPS düşmeleri yüzünden oyunumun %30'u 30 FPS'de geçiyor. Ejderha gibi yerlerde ise 25-26'ya düşebiliyor. Recep abinin verdiği kodları da yazdım, throttlestopta indirdim fakat değişen bir şey olmadı. Ekran kartı driverım güncel. Her şeyim güncel.
Sana bi kaç önerim var:
1)Razer Game Booster i indirip kur ve pil simgesinin uzerine bas oradan "Güç seçenekleri" diye bir şık var ona bas ve ordan "Razer Game Booster'i" seç.
2)Eğer intel ekran kartina sahipsen "İntel Driver Utility" indir ve sürücülerini güncelle ya da ekran kartin ne ise gidip onun uygulamasını indirip güncelle.
3)Laptopun genel temizligini yap ya da yaptirt (fan, havalandirmalar, işlemcinin termal macununu yenile.)

Hem zaten bunlar kolay işler recep abi yi youtube dan izle yada diğer bilgili kanallardan izleyerek oğrenebilirsin. [emoji6] sana kolay gelsin...

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de ayni sorun vardi, garantiye yolladim format atmislar. Geri dondugunde battary diye bi' program yuklu halde geldi duzeldi.

HP 15-AK002NT Notebook kullanıyorum. Normalde CS:GO'da 150 200 arası FPS alıyorum fakat FPS bir anda 40 50 arasına düşüyor sonra düzeliyor ve bu olay oyun içinde çok sık oluyor. Düne kadar bu sorunumu ThrottleStop adlı programla hallede biliyordum fakat bilgisayarımda herhangi ekstra bir şey yapmadığım halde bugün ThrottleStop adlı programı kullanmama rağmen oyunu ilk açtığım andan itibaren çok sık FPS düşüşleri yaşıyorum. Bilgisayarımın ısı değerleri falan normal zaten garantiden 2 ay önce geldi termal macunu falan yenilendi. Format attım gene olmadı. Aynı sorunu PUBG, LoL, GTA gibi oyunlarda da yaşıyorum lütfen yardımcı olun çok sıkıntıdayım.

ThrottleStop gibi yazılımlar fiziksel ısınma problemlerinin çözümü değildir. Isınma problemi varsa bunun çözümü yazılımsal değil, donanımsaldır - fizikseldir - elle müdahale gerektirir bu tip durumlarda.

Bu testin sonuçlarını, rehberde bahsedildiği gibi paylaş; AIDA64 Stability Test Rehberi

ThrottleStop gibi yazılımlar fiziksel ısınma problemlerinin çözümü değildir. Isınma problemi varsa bunun çözümü yazılımsal değil, donanımsaldır - fizikseldir - elle müdahale gerektirir bu tip durumlarda.

Bu testin sonuçlarını, rehberde bahsedildiği gibi paylaş; AIDA64 Stability Test Rehberi
Adsız.png

İnşallah doğru şekilde yapmışımdır testi.

Kullandığın işlemci neydi tam bilmiyorum ancak FPS'nin çok fazla yükselmesi iyi bir şey değil işlemcin için. Sıcaklıklarında zaten problem yok; Kullandığın leptopta tahminen GPU - CPU aynı soğutucu bloğa bağlı olduğu için GPU sıcaklıkları da aynı seviyelerdedir. Yinede kontrol sağlarız gerekirse.

Önerilen ayarları kullanmayı dener misin? FPS 200'lere uçmasın bir, 60 seviyelerinde olsun mesela.
Çözünürlük ayarını sonuna kadar getir, grafik kalitesini ise "Önerilen ayarlar" olarak değiştir.

Konsola ise aşağıdaki kodu yaz ; Bu şekilde ani düşüş oluyor mu göz atalım.
Unutmadan, arka planda Chrome gibi tarayıcıları açık bırakma, mutlaka kapat.
Kod:
fps_max 60

Kullandığın işlemci neydi tam bilmiyorum ancak FPS'nin çok fazla yükselmesi iyi bir şey değil işlemcin için. Sıcaklıklarında zaten problem yok; Kullandığın leptopta tahminen GPU - CPU aynı soğutucu bloğa bağlı olduğu için GPU sıcaklıkları da aynı seviyelerdedir. Yinede kontrol sağlarız gerekirse.

Önerilen ayarları kullanmayı dener misin? FPS 200'lere uçmasın bir, 60 seviyelerinde olsun mesela.
Çözünürlük ayarını sonuna kadar getir, grafik kalitesini ise "Önerilen ayarlar" olarak değiştir.

Konsola ise aşağıdaki kodu yaz ; Bu şekilde ani düşüş oluyor mu göz atalım.
Unutmadan, arka planda Chrome gibi tarayıcıları açık bırakma, mutlaka kapat.
Kod:
fps_max 60
Bugün HP müşteri hizmetlerini aradım ve uzaktan bağlantı ile bilgisayarıma bağlandı bana disk kullanımının yüksek olduğunu ve bu yüzden kasma olabileceğini söyledi ve birkaç ayar yaptı bilgisayarımda güncelleştirmeleri falan kontrol etti daha sonra bilgisayarımı yeniden başlattım ve oyundaki kasmalar geçti yani şimdilik bir problemim kalmadı. İnşallah daha sonra gene karşılaşmam bu problemle. Sorunumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum size de :)

Yeni konular

Geri
Yukarı