Laptop performansı nasıl artırılır?

detroit01

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Excalibur G770 laptop kullanıyorum. Satın alalı 1 yıl oldu aslında performansından oldukça memnunum. Merak ettiğim şey daha fazla performans elde edebilir miyim? Bir yıllık kullanımın ardından temizlemem gereken klasörler silmem gereken dosyalar vb. şeyler nelerdir? İleri ki yıllarda performans kaybının önüne nasıl geçebilirim?

Excalibur G770.
Windows 10 Home.
1650 Ti 4 GB.
10300H i5.
8 GB DDR4 3200 MHz.
500 SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, Excalibur G770 laptop kullanıyorum. Satın alalı 1 yıl oldu aslında performansından oldukça memnunum. Merak ettiğim şey daha fazla performans elde edebilir miyim? Bir yıllık kullanımın ardından temizlemem gereken klasörler silmem gereken dosyalar vb. şeyler nelerdir? İleri ki yıllarda performans kaybının önüne nasıl geçebilirim?

Excalibur G770.
Windows 10 Home.
1650 Ti 4 GB.
10300H i5.
8 GB DDR4 3200 MHz.
500 SSD.

Hocam bu bilgisayar benim bilgisayardan da performanslı daha yüksek performans olamaz.

Excalibur G770.
Windows 10 Home.
1650 Ti 4 GB.
10300H i5.
8 GB DDR4 3200 MHz.
500 SSD.
Bütçeniz varsa ram yükseltin hocam, bir 8 gb daha bilgisayarı çok rahatlatır.

Yanlış bilgi
Performans artışı sağlamanın en iyi yolu donanımları yükseltmektir. Ama Laptop'larda donanım olarak yükseltme yapmak sınırlıdır. Genelde RAM ve sabit disk yükseltilir Laptop'larda. Ancak kimi Laptop'ların CPU'su ve GPU'su lehimli olmuyor, soketli olabiliyor. Böyle bir durum var ise CPU ve GPU yükseltmesi yapabilirsin. Teknik olarak lehimli olanların da CPU'su ve GPU'su değiştirilebilir ama bunlar riskli olduğu için değişim sırasında yapılan bir hata cihazının bozulmasına neden olabilir. O yüzden lehimli ise CPU ve GPU değişimi tavsiye edilmez.

Laptopun mevcut hali ile gayet iyi görünüyor. İllaki bir şey yapmak istiyorsan, performansı daha yüksek bir SSD takabilirsin. Hatta M.2 desteği varsa M.2 SSD kullanabilirsin. Ve bir de RAM yükseltmesi yapabilirsin.

Bunların dışında cihazındaki donanımların sürücülerini ve işletim sistemini güncel tutmalısın.

Excalibur g770.
Windows 10 Home.
1650 Ti 4 GB.
10300H i5.
8 GB DDR4 3200 MHz.
500 SSD.

Drive'ları BIOS'u Windows'u güncelleyin RAM takviyesi 8 +8 yapın sonra macunu yenileyin ve diskin içerisindeki dosyaları alıp format atın bu sayede % 20 civarı fark eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı