Laptop pil yüzdesi %94'ten yukarı çıkmıyor

Sado32

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RYZEN 5 4600H GTX 1650 144HZ ACER NITRO AN515-44
Bilgisayarın şarjı dolmamaya başlayıp sabit kalmaya başladı daha önce böyle bir şey olmuyordu. 1-2 gün önce 95'te kalmıştı şimdi 94 oldu sebebi nedir?

1680445744978.png

Not olarak bilgisayarı hep prize takılı şekilde kullanıyorum.

Bu durumda birçok etken var olumsuz bir şey olduysa yazar mısınız örneğin çok elektrik gitmesi veya bataryanın çok kullanılması.

Sürekli şarjda iken bende de öyle oluyordu, mesela %100 iken oyun oynayınca %95'lere düşüp oyunu kapatınca da %95 kalıyordu. Tekrar %100'e tak çıkar yapınca falan geliyordu. Bence laptopların güç tasarrufuyla alakalı bir şey ama emin de değilim.

Bu durumda birçok etken var olumsuz bir şey olduysa yazar mısınız örneğin çok elektrik gitmesi veya bataryanın çok kullanılması.
CPU fanında bir sorun vardı yapmaya çalışırken fanın 1 pervanesini kırdım o şekilde kullanıyorum bu yüzden olma sebebi var mıdır? Ekstra olarak bilgisayarın yaklaşık 1 yıldır termal macun yenilemeyi erteliyordum sıcaklıklar bayağı artmaya başladı boşta arkada Discord Opera açıkken 78-85 civarında oyunda ise 85-92 civarında oluyordu bunun için bir arkadaş işlemcinin Turbo Boost'unu kapat demişti onu yaptıktan sonra oldu sanırım bir etkisi var mıdır?

Yeni nesil bataryalarda belirli bir yüzdeden sonra gücü adaptörden alırsınız, bu sebep dolayısıyla da bataryanız dolmaz.

Normalde de adaptör takılı iken laptop bataryadan herhangi bir enerji çekmez. Benim tahminimce pili korumak için alınan bir güncelleme ile gelmiş yazılımsal bir özellik olabilir, tabii şarjın gitme süresi cihazın çalışma performansı ya da genel olarak görünen bir anormallik yoksa.

Sürekli şarjda iken bende de öyle oluyordu, mesela %100 iken oyun oynayınca %95'lere düşüp oyunu kapatınca da %95 kalıyordu. Tekrar %100'e tak çıkar yapınca falan geliyordu. Bence laptopların güç tasarrufuyla alakalı bir şey ama emin de değilim.

Yok hocam oyun oynamasam bile %95 de kalıyor dün 95'di bugün 94 oldu mesela.

Yeni konular

Geri
Yukarı