Laptop RAM yükseltirken nelere dikkat edilmeli?

Daha fazla  
Dizüstü bilgisayarımda 4 GB olan RAM'i 4+4 yapıp yani 4 GB daha alıp yükseltmek istiyorum. 2400 MHz DDR4 bir RAM alacağım peki markanın veya CL değerinin bir değeri var mı? Yani benim DDR4 2400 MHz RAM almam yeterli mi markayı veya CL değerini dikkate almali miyim? Bu şekilde bütün marka RAM'ler bilgisayarımda sorunsuz çalışır mı?

Sizin raminize bağlı sizin RAM'iniz CL16 ise alacağınız CL15 RAM'de CL16 çalışır. Markanın bir önemi yoktur.
Hayır CL16 çalışmaz. RAM'lerin tepki süresi değişik olduğu için sistem tek tuşla boot etmez. Ancak Mhz düşürülüp aynı tepki süresine ulaşılırsa olur. Gereksiz bir şekilde uğraşmaya gerek yok.

Hocam CPU-Z ile Memory ve SPD sekmelerini paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.

Dikkat etmeniz gereken noktalar MHz değeri, CL değeri, DDR çeşidi, Voltaj değeridir. Söz konusu durumda CL değerleri farklı olursa sıkıntı olmayabilir.

Kendimden örnek verecek olursam CL15 ve CL17 RAM'leri kullanıyorum, laptopta. Her ikisi de CL17'de çalışıyor. Ama tavsiyem her iki RAM'i de aynı marka, model, özellikte almanız. Garantiye almakta fayda var.

Tam olarak öneri için CPU-Z'den SPD ve Memory kısmı gerekiyor. Paylaşırsanız yardımcı oluruz.

Daha önceden I5 6400 sistemimde 8GB 2400MHz CL16 RAM ile 4GB 2133MHz CL15 RAM'i birlikte kullandım. Biri Corsair diğeri Crucial'dı. Ancak tavsiye etmiyorum.

Dikkat etmeniz gereken noktalar MHz değeri, CL değeri, DDR çeşidi, Voltaj değeridir. Söz konusu durumda CL değerleri farklı olursa sıkıntı olmayabilir.

Kendimden örnek verecek olursam CL15 ve CL17 RAM'leri kullanıyorum, laptopta. Her ikisi de CL17'de çalışıyor. Ama tavsiyem her iki RAM'i de aynı marka, model, özellikte almanız. Garantiye almakta fayda var.

Tam olarak öneri için CPU-Z'den SPD ve Memory kısmı gerekiyor. Paylaşırsanız yardımcı oluruz.
Buyrun almam gereken rami söyler misiniz?
Adsız.png
Adsız1.png

Dosya Ekleri

• Adsız1.png
    Adsız1.png
    531,4 KB · Görüntüleme: 19

Geri
Yukarı