Laptop şarja takaılırken önce prize mi takılmalı bilgisayara mı?

Bertan Özdemir

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
Merhaba arkadaşlar ben laptop'ı şarj ederken ilk önce laptop'a takıyorum sonra prize takıyorum ama bu şekilde yapınca da prizden kıvılcım ve "çat" diye bir ses çıkıyor. Bu durum da ürkütüyor biraz beni. Eğer ilk önce prize takıp sonra bilgisayara takmak istersem bu durum olmuyor yani kıvılcım çıkmıyor fakat bu seferde laptop'a ani elektrik verip de bilgisayara zarar verir miyim diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar ben Laptop'ı şarj ederken ilk önce Laptop'a takıyorum sonra prize takıyorum ama bu şekilde yapınca da prizden kıvılcım ve "çat" diye bir ses çıkıyor. Bu durum da ürkütüyor biraz beni. Eğer ilk önce prize takıp sonra bilgisayara takmak istersem bu durum olmuyor yani kıvılcım çıkmıyor fakat bu seferde Laptop'a ani elektrik verip de bilgisayara zarar verir miyim diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Her iki türlü de aniden elektrik veriyorsunuz. Hayatınızı riske atmayın.

Merhaba arkadaşlar ben laptop'ı şarj ederken ilk önce laptop'a takıyorum sonra prize takıyorum ama bu şekilde yapınca da prizden kıvılcım ve "çat" diye bir ses çıkıyor. Bu durum da ürkütüyor biraz beni. Eğer ilk önce prize takıp sonra bilgisayara takmak istersem bu durum olmuyor yani kıvılcım çıkmıyor fakat bu seferde laptop'a ani elektrik verip de bilgisayara zarar verir miyim diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

En doğru yöntem:

Laptop'un şarjı bitince prizin anahtarını kapatıyorsunuz , adaptörün fişini prize takıyorsunuz , laptopa şarj soketini bağlıyorsunuz anahtarı açıyorsunuz bu kadar. Ayrıca laptoplarınızı şarj ederken cihazı çalıştırmayın bırakın kapalı olarak 1 saate şarj olsun adaptörün çok ısınmasına ve zamanla kondansatörlerin şişip patlamasına neden olabilir bu durum.

Arada bir (6 ayda bir diyelim yada 1 senede bir) elektriği kesip , prizlerinizin içini açıp kontak devre spreyi ile temizleyip tozunu almayı unutmayın ısıdan şase yapıp kısa devre yaptırabilir veya yangın çıkabilir evde zaten böyle başlıyor zamanla adaptörünüzü patlatabilir bu durum.

Bilmiyorsanız bilen bir kişi eşliğinde yapın.

Son düzenleme:
Şarj aleti sıkıntılı olabilir.
Şarj aletin de sıkıntı yok daha yeni 1 senesini doldurdu bilgisayar.
En doğru yöntem:

Laptop'un şarjı bitince prizin anahtarını kapatıyorsunuz , adaptörün fişini prize takıyorsunuz , laptopa şarj soketini bağlıyorsunuz anahtarı açıyorsunuz bu kadar. Ayrıca laptoplarınızı şarj ederken cihazı çalıştırmayın bırakın kapalı olarak 1 saate şarj olsun adaptörün çok ısınmasına ve zamanla kondansatörlerin şişip patlamasına neden olabilir bu durum.

Arada bir (6 ayda bir diyelim yada 1 senede bir) elektriği kesip , prizlerinizin içini açıp kontak devre spreyi ile temizleyip tozunu almayı unutmayın ısıdan şase yapıp kısa devre yaptırabilir veya yangın çıkabilir evde zaten böyle başlıyor zamanla adaptörünüzü patlatabilir bu durum.

Bilmiyorsanız bilen bir kişi eşliğinde yapın.
Benim bilgisayarım oyuncu bilgisayarı, şarja takılı şekilde oyunlar oynuyorum ve ben de ki priz çoğaltıcı anahtarlı değil bu yüzden konuyu açma gereği duydum. Şuan da bilgisayar kapalıyken ilk önce fişi takıyorum sonra bilgisayara takıyorum ama bilgisayarda sıkıntı oluşur mu böyle yaparsam diye ürküyorum biraz. Benim şuan ki sorum şu; Eğer bilgisayarı şarj ederken ilk önce fişi takıp sonra bilgisayara takarsam şarj kablosunu bilgisayara ani elektrik verme durumu olur mu bilgisayara zararı olur mu ? bu soruya açıklık gelirse çok sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı