Laptop şarja takaılırken önce prize mi takılmalı bilgisayara mı?

Şarj aletin de sıkıntı yok daha yeni 1 senesini doldurdu bilgisayar.

Benim bilgisayarım oyuncu bilgisayarı, şarja takılı şekilde oyunlar oynuyorum ve ben de ki priz çoğaltıcı anahtarlı değil bu yüzden konuyu açma gereği duydum. Şuan da bilgisayar kapalıyken ilk önce fişi takıyorum sonra bilgisayara takıyorum ama bilgisayarda sıkıntı oluşur mu böyle yaparsam diye ürküyorum biraz. Benim şuan ki sorum şu; Eğer bilgisayarı şarj ederken ilk önce fişi takıp sonra bilgisayara takarsam şarj kablosunu bilgisayara ani elektrik verme durumu olur mu bilgisayara zararı olur mu ? bu soruya açıklık gelirse çok sevinirim.

Bataryanı şişirebilir , adaptörde anlık şase yapma durumu başlarsa örneğin çok baş ağrıtıcı şekilde cızırtılar gelmeye başlarsa veya prize taktığında adaptörde de çat diye sesler geliyorsa patlama gibi bu zamanla büyüyüp adaptörüne zararlar verebilir.

Prizlere normalde elektrik akımı geçerken prize fiş bağlamak pekte sağlıklı değil neden diyeceksiniz , zamanla o prizlerin yuvası bozulmaya başlıyor şayet çocuk kilidi gibi benzer şeyler varsa prizin slotu patlayabiliyor hatta deyip ve sizin adaptörünüzde kontrolsüz akım yüzünden kızarıyor.

İşte bu yüzden anahtarlı priz kullanmakta fayda var.

Şu anlık doğru yapıyorsun bilgisayar kapalıyken şarja bağlayıp kullanman daha iyi neden diyeceksin , cihazın içinde akım çok az geçiyor bios pili ve normal pilden çok az çekmekte bir başlatma birde tarih saat vs için. Bilgisayar açıkken şayet evinizde regülatör , topraklı hat , akım korumalı sağlam prizlerden yoksa ani voltaj yükselmesinden zarar görebilir ancak bu senin takmanla alakalı değil şebeke elektriğinden gelen bir problem bu.

Bunu önlemenin tek yoluda stabil güç veren güneş panelli sistemleri evde kullanıp şebekeden ayrı hat kullanabilmen lazım.

Ancak yinede anahtarlı bir priz alıp kullansan daha sağlıklı olur bu tip işler için bence.

Geri
Yukarı