Laptop şarjdayken kullanılırsa batarya zarar görür mü?

omer981

Hectopat
Arkadaşlar laptop bataryaları normal telefon bataryaları gibi mi?

Yani örneğin tak çıkar yapınca bozulur mu? Ya da şarjda oynamak bir zarar verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Diz üstü bilgisayarları batarya takılı iken devamlı fişte kullanmak bataryayı bitirmektedir. Haftada 2-3 kez şarjdan çıkarıp batarya üzerinde kullanarak batarya ömrünü uzatırsınız. Devamlı şarjda kullanım sonrası, garantili dizüstü bilgisayarlar bataryalarının bozulup bir daha şarj tutmadığına şahit oldum.

Diz üstü bilgisayarları batarya takılı iken devamlı fişte kullanmak bataryayı bitirmektedir. Haftada 2-3 kez şarjdan çıkarıp batarya üzerinde kullanarak batarya ömrünü uzatırsınız. Devamlı şarjda kullanım sonrası, garantili dizüstü bilgisayarlar bataryalarının bozulup bir daha şarj tutmadığına şahit oldum.

Hocam ben oyun oynarken takıyorum oyundan çıktıktan sonra doldu ise şarjdan çekiyorum. Ve 1-2 saat anca duruyor. Bir şey olmaz herhalde?

Benim batarya içinde çıkarma şansım yok. Fakat bir sıkıntı olmadı 2 yıl oldu laptop u alalı hala fişe takılı olmadan 1.5 saat gidiyor şarj süresi.

Yeni çıkan cihazlarda özellikle Lenovo markasında %90 dan sonra pirize takılı dolmuyor yazar. Sistem direk pirizden enerji çeker. Bu şekilde olan sistemlerde dahil haftada 1 kere bataryada kullanılıp tekrar doldurulması önerilir.

Yeni nesil bilgisayarlarda bataryayı çıkarmaya gerek yok. Çünkü bataryayı eski bilgisayarlar gibi tampon şarjda tutmamaktadır. Ancak hücrelerin sürekli atıl kalmaması için 15 günde bir %10'a kadar bataryayı boşaltıp yeniden doldurmak olumlu sonuçlar verir. Pil teknolojisinden dolayı her yıl batarya %10-%15 güç kaybına uğrar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı