Laptop sıcaklık değerleri artması

somebody32

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
AMD Ryzen 7 5800H işlemcili laptopum var. Turbo Boost ile kullanınca oyunda olmasam bile basit bir indirme sırasında 100dereceye kadar çıkıp iniyor. Oyunda olunca ise 100-101derecelerde takılı kalıyor.
Turbo Boost'u kapattığımda ise oyunda değilsem 35-45 arası oyunda olunca 75-90 arası değişken sıcaklıklar alıyorum.

4ay önce kendi servisinde cihazı temizletip termal macun değişikliği yaptırdım. Kurumuş olmasına imkan vermiyorum. Pomp out yaptı desem kendi servisi buna dikkat etmiyor mu macunu sürerken?

Ne olmuş olabilir cihaza?

Laptop düştü mü hiç ? Sıcaklıklar normal değil.
Düşüş yaşandıysa soğutucu bakır bloğun CPU ve GPU teması kesilmiş olabilir.
Fan çıkışını bir obje tıkıyor olablir. 4 Ay önce servise gittiyse tozdan dolayı fan tıkanması zor
Termal macunun kuruması zor.

Tekrar servise göndermeni tavsiye ederim.

Laptop düştü mü hiç ? Sıcaklıklar normal değil.
Düşüş yaşandıysa soğutucu bakır bloğun CPU ve GPU teması kesilmiş olabilir.
Fan çıkışını bir obje tıkıyor olablir. 4 Ay önce servise gittiyse tozdan dolayı fan tıkanması zor
Termal macunun kuruması zor.

Tekrar servise göndermeni tavsiye ederim.
Yok düşmedi. Aslında Battlefront2'de yüksek ayarlarda 100de sabitlenirken overwatch2 de denediğimde ise işlemci 78-90 arası oynuyor. 90ı geçmiyor. Bi yandan normal gelirken bi yandan anormal geliyor. Laptopun soğutması Bf2ye yetmiyor olabilir mi ?

Servisi uzakta bir daha gönderemem maalesef

Termal macunu değiştirebilirsiniz ancak sıcaklık hedefınız nedir? Güncel masaüstü donanımlar sıvı soğutmaya rağmen 85 dereceleri görmeye başladılar. Uzun lafın kısası işlemciler artık daha farklı çalışıyorlar ortam müsait oldukça fazla enerji çekip size performans sunmaya çalışıyorlar ve üreticinin belirlediği üzere zirveyi görüp daha sonrasında ona göre kendini hazırlıyorlar. Laptop için işlemci sıcaklığı performans kayıpları ciddi seviyede olmadığı sürece kafaya takılacak bir konu değil ve ondan daha önemlisi kullanılan anakartın bu sıcaklıklar için yeterli önlem alıp almadığıdır. Kullandığınız cihaz bu konuda başarılı modeller üretiyor. Thermal Grizzly kullanabilirsiniz uzun süredir elime gelen cihazlara kullanıyorum çok geç kuruyor ve iyi iş çıkartıyor.

Termal macunu değiştirebilirsiniz ancak sıcaklık hedefınız nedir? Güncel masaüstü donanımlar sıvı soğutmaya rağmen 85 dereceleri görmeye başladılar. Uzun lafın kısası işlemciler artık daha farklı çalışıyorlar ortam müsait oldukça fazla enerji çekip size performans sunmaya çalışıyorlar ve üreticinin belirlediği üzere zirveyi görüp daha sonrasında ona göre kendini hazırlıyorlar. Laptop için işlemci sıcaklığı performans kayıpları ciddi seviyede olmadığı sürece kafaya takılacak bir konu değil ve ondan daha önemlisi kullanılan anakartın bu sıcaklıklar için yeterli önlem alıp almadığıdır. Kullandığınız cihaz bu konuda başarılı modeller üretiyor. Thermal Grizzly kullanabilirsiniz uzun süredir elime gelen cihazlara kullanıyorum çok geç kuruyor ve iyi iş çıkartıyor.
Sıcaklıklıkla sıkıntım yok. Laptoplar yüksek derecelerde çalışır evet. Benim için 95'i geçmesin yeter. Zaten R7 5800h'ın sınırı 105 derece. thermal grizzly pomp out yapıyormuş bir çok konusunu gördüm. Şu an turbo boost aktif + silent mode'da oynuyorum. 90'ı geçmiyor. Performans kaybı az. Alana kadar idare edicem bakalım yorumunuz için teşekkürler.

Geri
Yukarı