Laptop soğutucusu nasıl yapılır?

Ben sana şöyle bir tecrübemi ileteyim.

Elimde kasamdan çıkan 1500 RPM PWM fanım vardı Asus marka. iMac'im tüm bakımları ypaılmasına rağmen artık eskidiğinden çok çabuk ısınıyor ve yavaş soğuyordu. Sonrasında aşağıdaki görselde paylaştığım şekilde laptopumu yükselticisinin altına kasa fanını yerleştirdim. İşe yaramayan bir şarj kablosunun usb kafasını keserek oradaki + ve - kablolarını biraz da deneme yanılmayla fanın iki elektrik hattını bularak eşleştirdim. Tam hızda çalışmadığına eminim. Yani 1500 değil de belki 1000 RPM falan çalışıyor olabilir. Ama evet boştaki fanımı bedavaya laptop fanı olarak kullanabilmiştim.

2022-04-08 17.53.18.jpg

2022-04-08 17.38.19.jpg

Ayrıca keşfettiğim şöyle bir aparat var:

Bu aparata ek güç beslemesi de yapabilir ve birbirine seri olarak bağlayacağın fanların hepsini aynı anda hız kontrollü bir şekilde kullanabilirsin diye düşünüyorum.

Çok da pahalıya gelmeyecektir yani.

Arkadaşlar selam. Pek fazla param olmadığı için kendi laptop soğutucumu yapmayı düşünüyorum.

Bir bilgisayarcıya gidip artık kasa fanlarından alacağım. Bulabilirsem server fanı bakacağım. Gücü bir USB kablosunu kesip, kablolarını fana bağlayarak almayı düşünüyorum. Fan kasasını ise direk kartonları birbirine yapıştırarak yapacağım. Aklımda birkaç tane soru var.

1. USB portundan çekilen güç fanları %100 çalıştırmaya yeter mi?
2. bu işlem bana ne kadara mâl olur?
3. kaç RPM fan bakmalıyım? 5000-6000 iyi midir?

Diğer 2 soruya cevap veremeyeceğim ama hocam 5000 6000 RPM ne? Laptopu havalandırmayı düşünüyorsunuz galiba.

Diğer 2 soruya cevap veremeyeceğim ama hocam 5000 6000 RPM ne? Laptopu havalandırmayı düşünüyorsunuz galiba.
Hocam fanlar hakkında bilgili değilim. Ortalama kasa fanı kaç rpm yazdım o çıktı karsıma copy paste yaptım.

Ama masa havalanirsa bir sorun olmaz.
O ekran kartı için. (Ekran kartımın sıcaklığı gayet iyi. 70 derecelerde geziyor.) İslemci soğutmasını klavyenin arasından yapıyor. Hava çıkmıyor direk.

O ekran kartı için. (Ekran kartımın sıcaklığı gayet iyi. 70 derecelerde geziyor.) İslemci soğutmasını klavyenin arasından yapıyor. Hava çıkmıyor direk.

Laptopun disassembly videolarına baktım, zaten tek fan var tek egzoz normal o yüzden. Ayrıca hocam o laptopun tabanı ne öyle 2 cm mazgal koymuşlar başka hava girişi yok ona isterseniz vantilatör takın yine ekstra soğutmaz bence.
Vakumlu soğutucu nasıldır?
Vakumlu öneririm dediğiniz sorun varsa sağlam soğutur.

Laptopun disassembly videolarına baktım, zaten tek fan var tek egzoz normal o yüzden. Ayrıca hocam o laptopun tabanı ne öyle 2 cm mazgal koymuşlar başka hava girişi yok ona isterseniz vantilatör takın yine ekstra soğutmaz bence.

Vakumlu öneririm dediğiniz sorun varsa sağlam soğutur.
Yapabilsem komple ızgara olan alt kasa yapacağım.

Vakumlu soğutucu islemciyi soğutur mu? Yoksa sadece ekran kartı mı?

Yapabilsem komple ızgara olan alt kasa yapacağım.

Vakumlu soğutucu islemciyi soğutur mu? Yoksa sadece ekran kartı mı?

Soğutur gibi tasarıma bakınca, kendim parçalamadığım için %100 diyemem ama sesli çalışıyorlar klasik soğutuculara göre onu unutma. Senin laptopa normal soğutucu hiçbir işe yaramaz zaten ondan eminim vakumluyla şansını dene. Kendi şahsi fikrim laptopunda başka bir sorun var o throttle normal değil vakum taksan da bu sefer atıyorum 2.2GHz de throttle yiyeceksin 3.6GHz Boost var çünkü. Sıcaklık değerlerini vs. paylaşma şansın var mı?

Soğutur gibi tasarıma bakınca, kendim parçalamadığım için %100 diyemem ama sesli çalışıyorlar klasik soğutuculara göre onu unutma. Senin laptopa normal soğutucu hiçbir işe yaramaz zaten ondan eminim vakumluyla şansını dene. Kendi şahsi fikrim laptopunda başka bir sorun var o throttle normal değil vakum taksan da bu sefer atıyorum 2.2GHz de throttle yiyeceksin 3.6GHz Boost var çünkü. Sıcaklık değerlerini vs. paylaşma şansın var mı?
Paylaşamam ama yazarım.

CS:GO arkada açık. 1.5 GHZ işlemcim 85 derece civarı çalışıyor.

CS:GO yu oynarken 90-95 sonra hopp thorttle 85-90-05 loop.
Hocam ne kadar teşekkür etsem az. 80 Liraya gidip vakumlu soğutucu aldım. Sonuçlar şu :

(Soğutucu kapalı)
1654094613536.png

(Soğutucu açık)
1654094706466.png

Hocam bir de işlemcim soğutucu kapalı iken 90-95 arası jitterlanıyordu. O sorun da çözüldü artık 70-75 arası sıcaklık değişimleri oluyor. 20-25 derecelik bir düşüş sağladık. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı