Laptop sürekli donuyor

Yılmaz Faruk

Centipat
Arkadaşlar 5 yıllık bir laptopum var. Son 1 haftadır belirli belirsiz donuyor kilitleniyor(bazen Windows logosunda bazen şifremi girerken ya da hemen sonra ya da 7 8 saat sonra). Hiçbir tepki vermiyor tek çare gücü kesmek, yazılımsal bir sorun vardır diye fabrika ayarlarına döndürdüm işe yaramadı donanımsal belki diye HDD vardı onu söktüm olmadı. Bass bozuktu kısa devre yapıyordur dedim söktüm olmadı. Taşınabilir disk ve SSD var depolama birimi olarak BIOS sıfırladım ısınmadan dolayıdır diye fanı tüm bakır boruların girişlerini temizledim gene olmadı. Sizce bunun sebebi ne arkadaşlar?

Arkadaşlar 5 yıllık bir laptopum var. Son 1 haftadır belirli belirsiz donuyor kilitleniyor(bazen Windows logosunda bazen şifremi girerken ya da hemen sonra ya da 7 8 saat sonra). Hiçbir tepki vermiyor tek çare gücü kesmek, yazılımsal bir sorun vardır diye fabrika ayarlarına döndürdüm işe yaramadı donanımsal belki diye HDD vardı onu söktüm olmadı. Bass bozuktu kısa devre yapıyordur dedim söktüm olmadı. Taşınabilir disk ve SSD var depolama birimi olarak BIOS sıfırladım ısınmadan dolayıdır diye fanı tüm bakır boruların girişlerini temizledim gene olmadı. Sizce bunun sebebi ne arkadaşlar?

Sistem özellikleriniz nedir hocam.

Dosya Ekleri

• 20210927_154931.jpg
    20210927_154931.jpg
    90,3 KB · Görüntüleme: 22
Çok değil günde toplasan 2 saat o oyunlarda sistemi zorlamayacak tipten.

• Virüsler
  • Lisanssız işletim sistemleri.
  • Lisanssız yazılımlar.
  • Eski donanımlara sahipseniz, bilgisayar kaynaklarını çok kullanan yazılımları kullanmak.
  • Aynı anda çok fazla programla birlikte çalışmak.
Sebebi bunlardan biri olabilir mi?
  • İşlemci problemleri (soğutma vb.)
  • Yanlış BIOS konfigürasyonu.
  • Donanımsal çakışmalar.
  • Yanlış yapılan overclock ya da CPU frekans arttırımı.
  • Arızalı güç kaynağı.
  • Veriyolu hızı uyumsuz RAM bellekler.
  • Arızalı USB portlar (kısa devre vb.)
  • Sorunlu çevre birimlerinin takılması (klavye, mouse, yazıcı)
  • Kopmuş, zarar görmüş SATA – IDE kabloların kullanılması.
  • Ekran kartı sorunları.
  • Pil sorunları
  • Bunlardan biri de olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı