Çözüldü Laptop termal macun değiştirmek zor mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Recx and Flex

Hectopat
Yer
İzmir
Termal macunu şu anda isteyeceğim fakat internetten araştırınca ilk defa yapan birisinin laptop termal macununu değiştirmesini önermem gibi şeyler duydum.

Forumda termal macun değiştirdikten sonra bilgisayarı açılmayan falan olunca korktum.

Sizce ilk defa yapan birisi olarak laptopumun termal macununu sürebilir miyim?

Ve sürerken nelere dikkat etmeliyim? Vücudumdaki statik elektriği nasıl boşaltabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam birkaç video izleyerek işi kaparsınız, çok zor değil.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Modelden modele değişir. Bazı laptoplarda ilk klavyenin çıkması gerekiyor. Bazılarında soğutucuyu çıkarmak için anakartı kasadan çıkarmanız gerekebiliyor. Laptopunuz için olan videoları izleyin.

Evet hocam, bazı dizüstü modeller hassas olduğu için bozulma ihtimali var diyor. Servise götürseniz daha iyi olur sizin için

Hocam uzaktan tutmaya dikkat edin, sorun olmaz. Yine de çok içinize sinmiyorsa servise götürün, maksat içiniz rahat etsin.

Hocam böyle işlere elim yatkım geçen haftalarda içini açıp fanını temizledim fakat benim korktuğum bir hata yapmasamda neden açılmama tehlikesinin olması?

Hocam bir de fanı temizlerken saç makinesi kurutma makinesi kullanabilir miyim?
Fan devir sayısı geçince bozuluyormuş diye duydum.

Evet ama tavsiye etmem çok. Motorları hava yolu ile döndürmek iç kısımda düşükte olsa statik elektrik biriktirebilir. Zaten fanların çevresinde 3 adet vida var, yavaşça sök ve fan yapraklarını kolonyalı bir mendil ile aralarını temizle derim. Az uzun sürer ama çok daha düzgün ve temiz olur. Tabi sadece yaprakları değil yüzeylerinde temizlemen gerekir. Şayet fan çalışırken ses geliyor ise fan yapraklarını yukarıya çekerek yavaşça çıkartıp yaprak kısmında ki metal çubuğa bir damla motor yağı damlatıp geri takıp ses sorununu da giderebilirsin.

Hocam böyle işlere elim yatkım geçen haftalarda içini açıp fanını temizledim fakat benim korktuğum bir hata yapmasam da neden açılmama tehlikesinin olması?
Hocam bazı modeller hassas olduğu için böyle durumlar oluyor; eliniz yatkınsa deneyebilirsiniz fakat benim önerim bir servise götürmeniz, daha sağlıklı olur.

Modelden modele değişir. Bazı laptoplarda ilk klavyenin çıkması gerekiyor. Bazılarında soğutucuyu çıkarmak için anakartı kasadan çıkarmanız gerekebiliyor. Laptopunuz için olan videoları izleyin.
Tam modelinin videosunu bulamadım fakat;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Diğer laptopum;

Geri
Yukarı