Laptop vs masaüstü

İleride üniversiteye başladığında bunu sınıfa, kütüphaneye, başka arkadaşının yanına veyahut bulunduğun şehirden okuduğun şehre getirip götüreceksin. Bunları masaüstünde yapman çok çok zor ve eziyet halini alacaktır.
Evet sistemsel olarak masaüstü avantajdır lakin çakılı halde kalması gerekir.
Yaz tatilinde hadi üniden taşıdın diyelim bunun geri getirmesi var. Evin içinde dahi, sıcakladım bunaldım başka yerde bakayım desen alıp taşıman pcyi zor. Bu şartlar altında notebook daha iyi olacaktır. Sistemsel olarak amazondaki notebook alırsanız tatmin edecektir seni kardeşim.

Düzenli bakımı yaparsan laptop'da masaüstü kadar uzun ömürlü olur. Sadece masaüstüne kıyasla daha fazla bakım istiyor. Daha rahat taşıma, istediğin yere koyma, yer değiştirme kolaylığı falan filan derken laptop daha iyi bir seçim üniversiteyi de katarsak. 9-10 Yıl casper nirvana laptop kullandım ve 1 yıl önce de rog strix laptop aldım. Casper laptop hala kullanılabilir durumda ve kasma donma olmadan basit oyunları oynatabiliyor ve film felan izletiyor. Masaüstünden bir farkı yok yani ömür açısından kafan oraya takılmasın. :)

Dostum net eğer üniversiteye gittiğinde bir ev tutmayacaksan yurda kalacak isen masaüstü ama bunlar yok ise laptop zaten üniversite de sunum projelerin ya da başka bir durum olduğunda taşınabilirlik konusunda bence laptop al.

Eskiden masaüstü çok daha mantıklı gelirdi lakin şimdi ev içinde bile o kadar arıyorum ki dizüstü bilgisayarı, anlatamam.
Aslında bu işin en uygunu yüklü bir masaüstü yanına günlük işleri halledebilecek dizüstü bir bilgisayardır diye düşünüyorum. Üniversiteye başlayacağınız zaman bir de dizüstü bilgisayar alma seçeneğiniz olmadığı için ikisinin arasında karar vermeniz gerektiğini ele alırsak dizüstü bilgisayar daha mantıklı bir seçenek.
Bu tarz bir durum olmasaydı ve oyun odaklı kullanacak olsaydınız kesinlikle masaüstü derdim.
Sizin durumunuz için dizüstü daha mantıklı duruyor.

Eskiden masaüstü çok daha mantıklı gelirdi lakin şimdi ev içinde bile o kadar arıyorum ki dizüstü bilgisayarı, anlatamam.
Aslında bu işin en uygunu yüklü bir masaüstü yanına günlük işleri halledebilecek dizüstü bir bilgisayardır diye düşünüyorum. Üniversiteye başlayacağınız zaman bir de dizüstü bilgisayar alma seçeneğiniz olmadığı için ikisinin arasında karar vermeniz gerektiğini ele alırsak dizüstü bilgisayar daha mantıklı bir seçenek.
Bu tarz bir durum olmasaydı ve oyun odaklı kullanacak olsaydınız kesinlikle masaüstü derdim.
Sizin durumunuz için dizüstü daha mantıklı duruyor.
Birde oyun için Ps5 aldın mı tamamdır kardeşim, sonuçta her oyun pcye de çıkmıyor 😂
Not: İronidir 😁

Daha 2-3 yılın var kardeşim masaüstü toplayıp üniversite zamanı yaklaşırken satıp notebooka geç. Masustunde donanım değişikliği rahatlığı var ekran kartı sana yetmemeye başlarsa işlemcinde iyiyse ekran kartını değiştirebilirsin, kolayca RAM takviyesi yapabilirsin, tüm parçalarla oynayabilirsin. Notebook kanadında RAM takviyesi dışında bir seçeneğin yok maalesef (bazı notebooklar kasa gibi fakat onlar çok pahalı). Masaüstündeki RTX 3060 ile notebook içerisindeki RTX 3060 aynı performansı vermez masaüstü daha performanslı. Ben bölgemdeki voltaj düşmesi sorunları yüzünden kasa toplayamiyorum notebook kullanıyorum ekranı küçük geliyor 24” monitör bağlayıp o şekilde kullanacağım 15.6” yetersiz geliyor.

Bence laptop, düzgün kullanıp iyi baktığınız sürece ömrüde az olmaz.
Linkteki laptop tahmininizce kaç yıl daha 3a oyunları medium da olsa açmaya devam eder

Üniversite olduğu için laptop öneririm.
Peki bir şey merak ettim de itopyada 17 k olmuş bu laptop ama dğer markaların 3060 lı modelleri 30k lardan 50 k lara kadar çıkıyor itopyada ipg3 ün neden diğerlerine göre bariz fiyat farkı var

Son düzenleme:
Linkteki laptop tahmininizce kaç yıl daha 3a oyunları medium da olsa açmaya devam eder

Peki bir şey merak ettim de itopyada 17 k olmuş bu laptop ama dğer markaların 3060 lı modelleri 30k lardan 50 k lara kadar çıkıyor itopyada ipg3 ün neden diğerlerine göre bariz fiyat farkı var
Ekran kartının watt değerleri güçlüdür işlemcileri daha güçlüdür, ekran hertzi daha kuvvetlidir.
Kısacası illaki vardır bir sebebi.

Yeni konular

Geri
Yukarı