Laptopa 2. ekran bağlamak performansı etkiler mi?

woosnick

Decapat
Laptopumda Radeon RX 560X ekran kartı, bir de AMD Radeon RX Vega 10 (ekran kartı mı bilmiyorum) var. Laptop 120Hz. İkinci monitör olarak bağlayacağım. Monitör eski bir monitör, bunu bağlarsam laptopun performansı düşer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı anda iki GPU nasıl çalışacak sanırım biri dahili GPU. Ayrıca etkiler de çok etki etmez. Birinde video açıp diğerinde oyun oynarsanız yani etkiler biraz.

Laptopumda Radeon RX 560X ekran kartı, bir de AMD Radeon RX Vega 10 (ekran kartı mı bilmiyorum) var. Laptop 120Hz. İkinci monitör olarak bağlayacağım. Monitör eski bir monitör, bunu bağlarsam laptopun performansı düşer mi?

Ben soruyu şöyle anladım:

Bilgisayar yeni, monitör eski. Monitörün yeni mi olması lazım? Eski monitör performansı düşürür mü?

Monitörün eski olmasının bir etkisi olmaz. Ancak elbette bilgisayarın vermesi gereken toplam görüntü miktarı artacağından, muhtemelen sizin farketmeyeceğiniz bazı yük artışları olur. Ancak eğer 8K bir monitör bağlarsanız, performans etkisini gözle görebilirsiniz.

Ben soruyu şöyle anladım:

Bilgisayar yeni, monitör eski. Monitörün yeni mi olması lazım? Eski monitör performansı düşürür mü?

Monitörün eski olmasının bir etkisi olmaz. Ancak elbette bilgisayarın vermesi gereken toplam görüntü miktarı artacağından, muhtemelen sizin fark etmeyeceğiniz bazı yük artışları olur. Ancak eğer 8K bir monitör bağlarsanız, performans etkisini gözle görebilirsiniz.

Anladım teşekkür ederim.
Aynı anda iki GPU nasıl çalışacak sanırım biri dahili GPU. Ayrıca etkiler de çok etki etmez. Birinde video açıp diğerinde oyun oynarsanız yani etkiler biraz.
2 GPU olayı nedir laptopu aldığımdan beridir böyle bir şey var fakat ne işe yaradığını bilmiyorum siz biliyorsanız biraz bilgi verir misiniz ne işe yarıyor çok ağır performans durumunda ilk GPU'ya ek olarak 2. si mi çalışıyor?

Anladım teşekkür ederim.

2 GPU olayı nedir laptopu aldığımdan beridir böyle bir şey var fakat ne işe yaradığını bilmiyorum siz biliyorsanız biraz bilgi verir misiniz ne işe yarıyor çok ağır performans durumunda ilk GPU'ya ek olarak 2. si mi çalışıyor?
Birisi işlemcinin içerisinde yer alan grafik birimi. Diğeri ise harici olan ve oyunlarda etkisini gördüğümüz grafik birimi. Laptopların büyük bir kısmında işlemci içerisindeki grafik birimi ekrana çizimden sorumluyken harici grafik birimi oyun içinde olan hesaplamalardan sorumludur. Arkaplanda çok ağır trigonometrik hesaplar yapılır. Bazı bilgisayarlarda iki birim de tamamen birlikte çalışır.

Birisi işlemcinin içerisinde yer alan grafik birimi. Diğeri ise harici olan ve oyunlarda etkisini gördüğümüz grafik birimi. Laptopların büyük bir kısmında işlemci içerisindeki grafik birimi ekrana çizimden sorumluyken harici grafik birimi oyun içinde olan hesaplamalardan sorumludur. Arka planda çok ağır trigonometrik hesaplar yapılır. Bazı bilgisayarlarda iki birim de tamamen birlikte çalışır.

Anladım çok teşekkür ederim sağ olun.

Geri
Yukarı