Laptopa 8 GB RAM takviyesi sonrasında bellek kullanımı az oluyor

kadir duyar

Decapat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
200GB HDD
Geçen bilgisayara FPS arttırsın diye 8 GB RAM aldım. Taktığımda hiçbir sorun olmuyor. CPUID CPU-Z'den baktığımda gözüküyor ama bellek kullanımı 5GB'den yukarı çıkmıyor oyunlarda. FPS değerlerinde hiçbir değişiklik yok ama var gösteriyor. Bu sorunun kaynağı nedir, nasıl düzeltirim?

Dosya Ekleri

• ram.PNG
    ram.PNG
    27,9 KB · Görüntüleme: 22
  • ram2.PNG
    ram2.PNG
    17,9 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleyen: Moderatör:
Geçen bilgisayara FPS arttırsın diye 8 GB RAM aldım. Taktığımda hiçbir sorun olmuyor. CPUID CPU-Z'den baktığımda gözüküyor ama bellek kullanımı 5GB'den yukarı çıkmıyor oyunlarda. FPS değerlerinde hiçbir değişiklik yok ama var gösteriyor. Bu sorunun kaynağı nedir, nasıl düzeltirim?
Dual channel sistemi olmamış sanırım. Tek kanal olarak görünüyor. Fps üzerinde etkisi 4gb'yi geçtiği zaman olur sanırım. Yeni bellek daha hızlıysa eskisini çıkarın sadece yenisi kalsın.

Hocam ilk RAM'iniz kaç GB dı?
İlk RAM'iniz 4 GB sa yanına 8 eklediyseniz FPS değişimi beklemeyin. Bellek kullanımı boşta aşağı yukarı aynı olur RAM'inin boyutu önemli değil.

Son düzenleme:
4 GB + 1GB vardı 1GB söktüm yerine 8 GB taktım.

Hocam performans artışı için Ramların çift kanal olmas lazım.
Çift kanal için aynı boyutlarda RAM olması lazım. ( ayrıca uyumluluk için aynı model olması daha iyi olur )
Eğer bilgisayar da destekliyorsa aynı 8 GB RAM'dan bir tane daha alırsanız FPS'lerde düzelme olur. ( FPS artışı istiyorsanız)

Hocam performans artışı için çift kanal olmas daha iyi olur.
Çift kanal için aynı boyutlarda RAM olması lazım ayrıca uyumluluk için aynı model olması daha iyi olur eğer bilgisayar da destekliyorsa aynı 8 GB RAM'dan bir tane daha alırsanız FPS'lerde düzelme olur.

Peki 4 GB'yi çıkarayım mi yoksa kalmasımı daha iyi olur en hayırlısı nedir?

Geri
Yukarı