Çözüldü Laptopa çay döküldü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mesut Arda

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
YouTube İçerik Üreticisi - Öğrenci
Selam arkadaşlar, laptopuma (Lenovo Ideapad tam modeli bilmiyorum 2017 de aldım) kaza sonucu şekerli çay döküldü, ben kapatamadan sanırım kısa devre yaptı. Fişini ve bağlı olan ekipmanları söktüm ama maalesef bataryası gömülü çıkmıyor. Şu anda ekranı 90-80 derece açtım çay süzülsün diye yan duruyor. Ne yapabilirim? Yazarsanız sevinirim iyi forumlar.

20210730_181457_HDR-1.jpg

Çözüm
Selam arkadaşlar, laptopuma (Lenovo Ideapad tam modeli bilmiyorum 2017 de aldım) kaza sonucu şekerli çay döküldü, ben kapatamadan sanırım kısa devre yaptı. Fişini ve bağlı olan ekipmanları söktüm ama maalesef bataryası gömülü çıkmıyor. Şu anda ekranı 90-80 derece açtım çay süzülsün diye yan duruyor. Ne yapabilirim? Yazarsanız sevinirim iyi forumlar.

Eki Görüntüle 1123091
Hocam bilgisayarla işiniz yoksa 1 gün boyunca öyle dursun. Ama işiniz varsa da en az 3 4 saat bekletin. Kısa devre olmuş olabilir ayrıca anakartın çay dökülen yerler oksitlenebilir dikkatli olmak lazım. Açılmazsa çok zorlamayın servise veya güvenilir bir tamirciye verin.

Eki Görüntüle 1123091
Hocam bilgisayarla işiniz yoksa 1 gün boyunca öyle dursun. Ama işiniz varsa da en az 3 4 saat bekletin. Kısa devre olmuş olabilir ayrıca anakartın çay dökülen yerler oksitlenebilir dikkatli olmak lazım. Açılmazsa çok zorlamayın servise veya güvenilir bir tamirciye verin.

Çözüm

Eki Görüntüle 1123091

Bende de kola dökülmüştü sizin yaptığınız gibi yaptım ve fon makinesi ile uzaktan kuruttum ama 1.5 sene içerisinde klavye gitti üzgünüm sizinde klavyenizi değiştirmeniz gerekecek.

Bende de kola dökülmüştü sizin yaptığınız gibi yaptım ve fon makinesi ile uzaktan kuruttum ama 1.5 sene içerisinde klavye gitti üzgünüm sizinde klavyenizi değiştirmeniz gerekecek.
Hocam kesin bişey söylenmez belki sorunsuz bile çalışabilir.

Eki Görüntüle 1123091
Kaç sene önce bende meyve suyu dökmüştüm ve açılmadı ondan sonra. Bir bilgisayarcıya verdik içini temizleyip teslim etti ve çalıştı laptop. Sadece şekerden dolayı tuşları yapış yapıştı biraz zor basıyordu. Şarjını takmayın ters halde bırakın 1 gün sonra bilgisayarcıya götürün bir baksın.

Arka kapağını açıp batarya ile anakartın bağlantısını kesin. Mümkünse ısı borularının vidalarını çıkarın (Laptopu ne kadar hareket ettirtiğinizle ve ne kadar sıvı döküldüğüyle orantılı olarak ısı borularının altına sıvı geçmiş olabilir.) Yapabileceğinizden emin değilseniz kurutma makinesi ile boruları kaldırmadan alttına doğru hava göndererek tamamen kuruttuğunuzdan emin olun (Ben yine de komple söküp kurutma - kontrol etme taraftarıyım.) Alkollü ya da kolonyalı bez ile hafifçe ve mümkün olduğunca nazikçe anakartı silin. Kurumasını bekleyin. Sonra saç kurutma makinesi ile anakartın her yerini, fanların içini iyice kuruttuğunuza emin olun. Kurutma işlemi bitince laptopu arka kapağı açık şekilde birkaç saat bekletin tamamen kuruduğuna emin olduğunuzda bataryanın bağlantısını yapıp kapağını geri vidalayın.
Eski laptopumda bu başıma gelmişti. Koca bir bardak su klavyenin üstüne dökülmüştü. Hemen kapatıp bu işlemleri yaptım. Sorunsuz çalıştı. Halen de çalışır vaziyette.

Arkadaşlar babam ile görüştüm işleri sebebiyle 1 haftalığına Ankara'ya gitti "ben gelinceye kadar bilgisayara dokunma." dedi. Acil birşeyse yine görüşürüm tamirciye giderim ama acil değilse biraz bekleyeceğim. Acil mi?

Arka kapağını açıp batarya ile anakartın bağlantısını kesin. Mümkünse ısı borularının vidalarını çıkarın (laptopu ne kadar hareket ettirtiğinizle ve ne kadar sıvı döküldüğüyle orantılı olarak ısı borularının altına sıvı geçmiş olabilir.) Yapabileceğinizden emin değilseniz kurutma makinesi ile boruları kaldırmadan alttına doğru hava göndererek tamamen kuruttuğunuzdan emin olun (ben yine de komple söküp kurutma - kontrol etme taraftarıyım.) Alkollü ya da kolonyalı bez ile hafifçe ve mümkün olduğunca nazikçe anakartı silin. Kurumasını bekleyin. Sonra saç kurutma makinesi ile anakartın her yerini, fanların içini iyice kuruttuğunuza emin olun. Kurutma işlemi bitince laptopu arka kapağı açık şekilde birkaç saat bekletin tamamen kuruduğuna emin olduğunuzda bataryanın bağlantısını yapıp kapağını geri vidalayın.
Eski laptopumda bu başıma gelmişti. Koca bir bardak su klavyenin üstüne dökülmüştü. Hemen kapatıp bu işlemleri yaptım. Sorunsuz çalıştı. Halen de çalışır vaziyette.

Bu arada donanım yeteneğim yok denecek kadar az kendime güvenemiyorum acil ise babamla görüşeceğim.
Arkadaşlar dün gece 11-12 gibi bilgisayarın çalıştığına dair lambası yanmaya başladı şimdi de şarjın az olduğuna dair kırmızı şarj lambası yanmaya başlamış. Önemli bir şey mi?

20210731_123246_HDR-1.jpg

Son düzenleme:
Arkadaşlar babam ile görüştüm işleri sebebiyle 1 haftalığına Ankara'ya gitti "ben gelinceye kadar bilgisayara dokunma." dedi. Acil birşeyse yine görüşürüm tamirciye giderim ama acil değilse biraz bekleyeceğim. Acil mi?

Bu arada donanım yeteneğim yok denecek kadar az kendime güvenemiyorum acil ise babamla görüşeceğim.
Arkadaşlar dün gece 11-12 gibi bilgisayarın çalıştığına dair lambası yanmaya başladı şimdi de şarjın az olduğuna dair kırmızı şarj lambası yanmaya başlamış. Önemli bir şey mi?

Eki Görüntüle 1123738
Yani iyi gibi görünüyor ama önceden böyle bir şey yanıyor muydu ? Önceden yoksa sıkıntı olduğunu bildiriyor olabilir. Yoksa cihazı şarja mı taktınız ?

Geri
Yukarı