Çözüldü Laptopa çay döküldü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mesut Arda

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
YouTube İçerik Üreticisi - Öğrenci
Selam arkadaşlar, laptopuma (Lenovo Ideapad tam modeli bilmiyorum 2017 de aldım) kaza sonucu şekerli çay döküldü, ben kapatamadan sanırım kısa devre yaptı. Fişini ve bağlı olan ekipmanları söktüm ama maalesef bataryası gömülü çıkmıyor. Şu anda ekranı 90-80 derece açtım çay süzülsün diye yan duruyor. Ne yapabilirim? Yazarsanız sevinirim iyi forumlar.

20210730_181457_HDR-1.jpg

Çözüm
Selam arkadaşlar, laptopuma (Lenovo Ideapad tam modeli bilmiyorum 2017 de aldım) kaza sonucu şekerli çay döküldü, ben kapatamadan sanırım kısa devre yaptı. Fişini ve bağlı olan ekipmanları söktüm ama maalesef bataryası gömülü çıkmıyor. Şu anda ekranı 90-80 derece açtım çay süzülsün diye yan duruyor. Ne yapabilirim? Yazarsanız sevinirim iyi forumlar.

Eki Görüntüle 1123091
Hocam bilgisayarla işiniz yoksa 1 gün boyunca öyle dursun. Ama işiniz varsa da en az 3 4 saat bekletin. Kısa devre olmuş olabilir ayrıca anakartın çay dökülen yerler oksitlenebilir dikkatli olmak lazım. Açılmazsa çok zorlamayın servise veya güvenilir bir tamirciye verin.
Bu arada uyku modunda iken çalıştığına dair olan lamba yanıp söner normalde ama şimdi yanıp sönmüyor, çok az yanıyor. (şarj lambası da PC kapalı iken yanmaz normalde.)

Bu arada uyku modunda iken çalıştığına dair olan lamba yanıp söner normalde ama şimdi yanıp sönmüyor, çok az yanıyor. (şarj lambası da PC kapalı iken yanmaz normalde.)
Hocam o zaman bilgisayar birşey anlatmaya çalışıyor olabilir. Arkadaşın dediği gibi babanızın gelmesini bekleyin. En azından sıkıntı çıkarsa size sekmez. Tamirciye götürür tamir ettirirsiniz.

Bilgisayarı açma. İçerisindeki tüm suyun kurumasını bekle. Saç kurutma makinesiyle işlemi hızlandırabilirsin.
Ayrıca çay kalıntılarının temizlenmesi de lazım. İzopropil alkol ve yumuşak bir diş fırçasıyla temizlemek önerilir. Ama anakartı çıkartman vs. lazım ve yukarıda bilgim yok demişsin. Güvenilir, düzgün bir tamirciye götürün.

1 hafta beklemesinde paslanma dışında bir sorun olmaz.

Sıvı döküldüğü için kesinlikle cihazın elektrik bağlantısının kesilmesi gerekiyor. Bir şekilde bataryayı çıkarıp en azından öyle beklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Dökülen sıvı iletken olduğu için anakart üzerinde kısa devreye sebep olabilir.

Bilgisayarın şarjı bitmiş hiçbir lamba vs. yanmıyor kapalı bir bilgisayardan farkı yok.
Bilgisayarı Lenovo servisine götürdüm, klavyesini ve ana kartını sipariş etmiş perşembe veya cuma gibi teslim alacağız. Vaktinizi ayırdığınız, yardımcı olduğunuz için teşekkürler :D

Son düzenleme:

Geri
Yukarı