Laptopa iki farklı Linux sürümü kurmak

CMD'yi açıp "diskmgmt" yazın. Karşınızda gelen ekranda aşağıdaki bölümde kullanmış olduğunuz diske sağ tıklayıp "Birimi Küçült" butonuna basın ve en az 30GB olacak şekilde bir değer verin. ( 2 farklı sistem kuracağınız için bu işlemi 2 kere yapın. ) Sonrasında USB'ye kurulum .iso'sunu yazdırıp boot edin ve devam edin. Kurulumda disk bölümüne geldiğinizde. "Allocated Space" yazan 2 tane bölüm görüceksiniz. Birini seçin ve onu /home klasörü yapın. Sonrasında kuruluma devam edip bitirin. ( İkinci formatta geri kalan diğer "Allocated Space" olan bölmeyi seçeceksiniz. )
Selamlar.
Biraz konu hortlatmış olacağım ama yapmak istediğim şeyin tam çözümü olduğu için anlamadığım yeri sormak istedim. Ben de ubuntu'yu aynı diske iki kere kurmak istiyorum. Dediğiniz gibi windows disk yöneticisinde iki adet alan ayırsam ve linuxları sırayla oralara kurarsam windows gene bilgisayarda kalmış olmayacak mı? Windows'un grub ayarlarını kullanmak için mi böle yapıyoruz rica etsem yazabilir misiniz?

Selamlar.
Biraz konu hortlatmış olacağım ama yapmak istediğim şeyin tam çözümü olduğu için anlamadığım yeri sormak istedim. Ben de ubuntu'yu aynı diske iki kere kurmak istiyorum. Dediğiniz gibi windows disk yöneticisinde iki adet alan ayırsam ve linuxları sırayla oralara kurarsam windows gene bilgisayarda kalmış olmayacak mı? Windows'un grub ayarlarını kullanmak için mi böle yapıyoruz rica etsem yazabilir misiniz?
Windows'un yanına mı iki ubuntu kuracaksın, windows'u silip mi 2 ubuntu kuracaksın? Windows'u sileceksen windows ayarlarınan disk bölümleme yapmana gerek yok doğrudan kuruluma geçebilirsin. Arkadaşın anlatımı windows yanına iki işletim sistemi daha kurmaya yarar.

Windows'un yanına mı iki ubuntu kuracaksın, windows'u silip mi 2 ubuntu kuracaksın? Windows'u sileceksen windows ayarlarınan disk bölümleme yapmana gerek yok doğrudan kuruluma geçebilirsin. Arkadaşın anlatımı windows yanına iki işletim sistemi daha kurmaya yarar.
Windows kurmayacağım. Sadece iki Ubuntu kuracağım. O zaman yanlış anlamadıysam kurulum aşamalarım şu şekilde olacak değil mi?

1. Ubuntu kurulumunu yaparken partisyon yapmadan diski sil tüm diske kur diyeceğim
2. Kurulum bitince de gparted kullanıp disk üzerinde alan açacağım
3. İkinci Ubuntu kurulumu yaparken partisyon yapıp az önce açtığım alana kuracağım. Yalnız bu aşamada efi swap root için hangi bağlantı noktalarını ve bayrakları seçeceğimi bilmiyorum. Bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca grub ekranı için bu aşamada yapmam gereken ayrıca bir işlem var mı onu da bilmiyorum.

UEFI ise Ubuntu Live CD ile ikiye ayir. Başka bölüme kur seçeneğini işaretle ve ilk bölüme Ubuntu kur. İkinci bölüme de başka bire bölüme kuu seçeneği isaretle ve aynı sekilde kur.
İki bölüm olacak ayrı ayrı böylece.
Bu şekilde artix Linux ve arco Linux kurdum sorunsuz kullandım.

Windows kurmayacağım. Sadece iki Ubuntu kuracağım. O zaman yanlış anlamadıysam kurulum aşamalarım şu şekilde olacak değil mi?

1. Ubuntu kurulumunu yaparken partisyon yapmadan diski sil tüm diske kur diyeceğim.
2. kurulum bitince de Gparted kullanıp disk üzerinde alan açacağım.
3. ikinci Ubuntu kurulumu yaparken partisyon yapıp az önce açtığım alana kuracağım. Yalnız bu aşamada EFI swap root için hangi bağlantı noktalarını ve bayrakları seçeceğimi bilmiyorum. Bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca grub ekranı için bu aşamada yapmam gereken ayrıca bir işlem var mı onu da bilmiyorum.

8 GB ya da ne kadar istiyorsan swap ayır türü Linux swap solaris. Bağlandığı nokta ise /swap olacak.
UEFI kuruyorsan 260 MB UEFI'ye ayrılacak. Ext4 formatında olacak /mnt/boot bağlanacak.
Geri kalan ise ext4 formatında olacak./mnt'ye bağlanacak.

Son düzenleme:
Evet arkadaşın anlattığı şekilde yapabilirsin. Doğrudan kuruluma girip diski ikiye bölüp oraya kurarsın ubuntuyu. Kurulum bitip diğerini kurmak için tekrar kurulum ekranına gelince, ubuntuyu işletim sisteminin yanına kur gibi bir seçenek olması lazım, onu seçersen dizinlere de kendisi hafıza atamasını yapar. Böylece ikinci bölüme kurabilirsin.

Kod:
sudo apt install taskel

Yukarıdaki komutu yazdıktan sonra.

Kod:
sudo taskel install deepin

Ya da.

Kod:
sudo taskel install deepin-desktop

Kod:
sudo apt install taskel

Yukarıdaki komutu yazdıktan sonra.
Dk1 daha usb'den başlatmayı ayarlayamadım :)
Sırada bununla ilgili konu açtım. Bilginiz zamanınız varsa bakabilirseniz sevinirim.
Buradaki windowsları silmeliyim değil mi?

Dosya Ekleri

• 20211117_164037.jpg
    20211117_164037.jpg
    180,4 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
DK1 daha USB'den başlatmayı ayarlayamadım :)
Sırada bununla ilgili konu açtım. Bilginiz zamanınız varsa bakabilirseniz sevinirim.
Buradaki Windows'ları silmeliyim değil mi?

Evet. Bence her şeyi sil ve temiz kurulum yap.

Yeni konular

Geri
Yukarı