Silver 3050u laptopa Linux kurmak

bedirhan934

Centipat
Daha fazla  
Merhaba bugün Linux kurmaya karar verdim sistemim.
Processor AMD Athlon Silver 3050u with Radeon Graphics 2.30 GHz.
Installed RAM 4,00 GB (kullanılabilir: 3,44 GB)
System type 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.
Pen and touch no pen or touch input is available for this display hangi sürümünü kürmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba bugün Linux kurmaya karar verdim sistemim.
Processor AMD Athlon Silver 3050u with Radeon Graphics 2.30 GHz.
Installed RAM 4,00 GB (kullanılabilir: 3,44 GB)
System type 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.
Pen and touch no pen or touch input is available for this display hangi sürümünü kürmalıyım?
İşlemcinizin mesa driverları yüksek ihtimal hazırdadır her AMD gibi.
4GB RAM var az da değil çok da.
Ben olsam Xubuntu kurardım fakat biraz daha güzel bir arayüz istiyorsanız Ubuntu da deneyebilirsiniz. Eğer ağır gelirse(ki nispeten ağırdır Linux camiasındaki diğer masaüstleri ve dağıtımlara göre) XFCE arayüzü kurarsınız.

AMD sitesinden kontrol ettim, işlemcinizin RHEL ve Ubuntu desteği bulunuyor, daha başta olduğunuz için Fedora önermeyeceğim fakat Ubuntu tabanlı herhangi bir dağıtımda (driver olsun uygulama olsun) kolay kolay sorun yaşamazsınız.

4 GB RAM var az da değil çok da.
Ben olsam Xubuntu kurardım fakat biraz daha güzel bir arayüz istiyorsanız Ubuntu da deneyebilirsiniz. Eğer ağır gelirse(ki nispeten ağırdır Linux camiasındaki diğer masaüstleri ve dağıtımlara göre) Xfce arayüzü kurarsınız.

AMD sitesinden kontrol ettim, işlemcinizin rhel ve Ubuntu desteği bulunuyor, daha başta olduğunuz için Fedora önermeyeceğim fakat Ubuntu tabanlı herhangi bir dağıtımda (driver olsun uygulama olsun) kolay kolay sorun yaşamazsınız.

Windows'a en benzer hangisidir?

4GB RAM var az da değil çok da.
Ben olsam Xubuntu kurardım fakat biraz daha güzel bir arayüz istiyorsanız Ubuntu da deneyebilirsiniz. Eğer ağır gelirse(ki nispeten ağırdır Linux camiasındaki diğer masaüstleri ve dağıtımlara göre) XFCE arayüzü kurarsınız.

AMD sitesinden kontrol ettim, işlemcinizin RHEL ve Ubuntu desteği bulunuyor, daha başta olduğunuz için Fedora önermeyeceğim fakat Ubuntu tabanlı herhangi bir dağıtımda (driver olsun uygulama olsun) kolay kolay sorun yaşamazsınız.
işlemcime baktımda sadece Rhel ve ubuntu vardı han gisini kurayım https://www.amd.com/en/products/apu/amd-athlon-silver-3050u

Rhel dediği rhel tabanlı şeylere de uyumlu oluyor eğer dağıtımın kendi bir eksiltme arttırması yoksa.
Ubuntu ise Ubuntu tabanındakiler dağıtımın özel bir ayarı yoksa.
Dediğim gibi bence (Ubuntu tabanlıdır kendisi) Linux Mint Xfce'ya da cinnamon. Xfce daha hafiftir.

Tamam biraz düşüneceğim de alışamam çünkü teşekkürler.

Tamam teşekkürler bir de oyun oynayacağım ama çok yuksek degil Minecraft falan oyun performansı iyi midir Linux'un.
Minecraft Java versiyonunda Windowsu üçe katlar beşe böler, liğme liğme eder :D.
Oyunlarınız Linux destekliyse ya aynı ya da daha iyi çalışır genelde, eğer Linux desteksizse Wine Lutris Proton gibi araçlarla kurar ve çoğu oyunda yakın hız alırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı