Çözüldü Laptopa termal macun nasıl sürülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

393654

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, laptopumun bakım vakti geldiğini düşünüyorum. Sadece tarayıcı açınca bile fanları maximumda çalıştırıyor ve çok ısınıyor. Aşağıya laptopumun içinin fotoğrafını koydum. Hangisi işlemci hangisi ekran kartı bilmiyorum. Ve işlemcimde termal macun kalıntısı varsa nasıl temizlerim? Kalıntı yoksa bile temizlemeli miyim? Termal macunu ne büyüklükte sürmem gerekli? Sürdükten sonra yaymalı mıyım? Nasıl yayarım?
İlk defa termal macun süreceğim bu yüzden pek bir bilgim yok. Biraz fazla soru sormuş olabilirim. Ayrıca termal macunu henüz almadım. 100TL'ye en az 6 ay götürecek bir macun önerir misiniz?

1645473450407.png

Çözüm
Merhaba hocam. Kusura bakmayın yazamadım. Macun sabah elime geldi. Şimdi süreceğim. Önce siz anlatın isterseniz.

Alt kapagi ve termal blogu sok. Islemcinin ve termal blogun uzerinde kalan macun kalintilarini mumkunse saf alkol ile temizle. Eger saf alkol bulamazsan kolonya ile temizle ve ardindan su ile kolonya artiklarini temizle. Sirada macun surum islemi var, buyuk ihtimalle islemci kare GPU dikdortgen seklindedir. Islemcinin uzerine macundan bir mercimek boyunda nokta koyuyorsun. Daha fazla surersen israf olur ve performans duser. GPU eger dikdortgen ise macun ile dikdortgenin 3/1 boyutunda ince bir cizgi cekeceksin tam ortasina. Ardindan termal blogu 90 derece aciyla cok dikkatli bir sekilde vida delikleri tam hizali olacak sekilde kapatacaksin. Kapattiktan sonra sakin bloga elinle bastirma vidalari siktiginda olusan baskiyla surdugun macun zaten yayilacak. Simdi vidalari sikma asamasi var, vidalari gordugun uzere dortgen seklinde hizlamislar. Eger vidalari nasıl sikacagini sayilarla gostermemislerse. Sag alt, sol ust, sag ust, sol alt olacak sekilde sirayla sikacaksin. Bu islem bitince fanlarin vidalarini istedigin sekilde sikip alt kapagi kapatabilirsin. Anlamadigin yer olursa sormayi unutma. Termal blogu macun surdukten sonra kapatirken cok dikkatli ol. Elinin titremedigine dikkat et bir seferde dimdik bir sekilde kapatmalisin yoksa macun yanlis yayilir ve performans kaybedersin. Yani termal blogu kapattiktan sonra vida deliklerini hizalamak zorunda kalmamalisin. Umarim anlatabilmisimdir.
Merhaba hocam. Kusura bakmayın yazamadım. Macun sabah elime geldi. Şimdi süreceğim. Önce siz anlatın isterseniz.
Sonuclar hakkinda bilgilendirirsen sevinirim. Umarim derdine bir cozum bulunur.
Bu video yardımcı olacaktır. Sizin laptopla aynı.
Macun olarak o bütçeye bunu öneririm. Veya biraz daha bütçe arttırılırsa bu daha kaliteli bir macun. Ama laptoplarda macun işi sıkıntılı olabiliyor Pump-out denilen bir olay var araştırmanızı tavsiye ederim.

Buyurun önerim budur anlatma kısmına gelirsek çok çok az koyarak bir kart vb. Alet ile yayabilirsiniz YouTube'dan videlara göz atarsanız kolaylıkla yapacaksınızdır.

Hangisi işlemci hangisi ekran kartı bilmiyorum.

Emin olmamakla birlikte sagdakinin GPU, soldakinin CPU oldugunu tahmin ediyorum. Zaten sogutucu blogunu sökünce komple cikaracaksiniz. Böylece her ikisini de yenilemeniz gerekecek.

termal macun kalıntısı varsa nasıl temizlerim?

Izopropil alkol bunun icin bicilmis kaftan diyebilirim.

Kalıntı yoksa bile temizlemeli miyim?

Macun artiklarini kesinlikle temizlemelisiniz. Yoksa ve toz vesaire bulunmuyorsa gerek yok.

Termal macunu ne büyüklükte sürmem gerekli?

Ortalama bezelye tanesi kadar ortasina sürüp takiyorum ben. Farkli sürme teknikleri de mevcut. Mesela carpi seklinde de sürebilirsiniz.

Sürdükten sonra yaymalı mıyım?

Ben sahsen yaymiyorum. Siz isterseniz yayabilirsiniz. Bu arada GPU üzerinde yayilmasini tavsiye ediyorlar.

100TL'ye en az 6 ay götürecek bir macun önerir misiniz?

1.5 gram hem islemci hem de GPU icin fazlasiyla yetecektir.

Son düzenleme:
Inked1645473450407_LI.jpg

İşaretlediğim yerlerdeki eski macunu iyice temizleyin ardında yukarıdaki arkadaşın önerdiği ya da başka bir macunu ideal miktarda sürün.

Sökmüşken fanların olduğu yerleri de temizlerseniz iyi olur. Genellikle iç kısımlarında toz birikmesi çok oluyor.

Termal macunu nokta yontemiyle uygulamalisin. Sagdaki islemci soldaki GPU. Arctic laptoplar icin hic uygun bir macun degil bu arada. Eger cok sansliysan ve termal blogun %100 duzse bir problem yasamayabilirsin ama en ufak bir egrilik var ise pumpout yasarsin ve MX4 etkinligini bir kac saate olmadi bir kac gune kaybeder. Laptoplar icin en uygun markalar Shin-Etsu, Honeywell, Laird, Dow Corning gibi endustriyel macunlar.
Ortalama bezelye tanesi kadar ortasina sürüp takiyorum ben. Farkli sürme teknikleri de mevcut. Mesela carpi seklinde de sürebilirsiniz.
Bunlar laptoplar icin cok fazla mercimek tanesi kadar yeterli. Carpi koyarsa macun israf olur sadece.

Termal macunu nokta yontemiyle uygulamalisin. Sagdaki islemci soldaki GPU. Arctic laptoplar icin hic uygun bir macun degil bu arada. Eger cok sansliysan ve termal blogun %100 duzse bir problem yasamayabilirsin ama en ufak bir egrilik var ise pumpout yasarsin ve MX4 etkinligini bir kac saate olmadi bir kac gune kaybeder. Laptoplar icin en uygun markalar Shin-Etsu, Honeywell, Laird, Dow Corning gibi endustriyel macunlar.

Bunlar laptoplar icin cok fazla mercimek tanesi kadar yeterli. Carpi koyarsa macun israf olur sadece.
Hocam peki sizce @reptile hocamın önerdiği macun iyi midir?

Hocam peki sizce @reptile hocamın önerdiği macun iyi midir?

Vizkozitesi yuksek, MX4'e gore daha dayanikli olacaktir ancak isin asli macunda kullanilan alasim ve calisma sicakligi araligi, eger sicakliktan etkilenip fazlaca genlesiyor ise vizkozite de yerinde tutmaya yeterli olmaz. Denedigim bir macun olmadigi icin emin olamiyorum.

Vizkozitesi yuksek, MX4'e gore daha dayanikli olacaktir ancak isin asli macunda kullanilan alasim ve calisma sicakligi araligi, eger sicakliktan etkilenip fazlaca genlesiyor ise vizkozite de yerinde tutmaya yeterli olmaz. Denedigim bir macun olmadigi icin emin olamiyorum.
@Emre İnanoğlu hocamın attığı nasıldır peki (150TL olan)? Bütçeyi belki zorlayabilirim. Kusura bakmayın sizi de uğraştırıyorum.

Geri
Yukarı