Çözüldü Laptop'a uygun RAM modeli öğrenme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SquWave

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yaklaşık 12 senelik Casper marka laptop kullanıyorum. Şu an 1 adet 2 GB 1 adet 4 GB RAM bulunmakta. 2 GB olan RAM yerine 4 GB RAM takmayı düşünüyorum. Ama uygun parçayı nasıl bulacağımı bilemiyorum. Açıkcası şu an bilgisayarın içindeki aynı 4 GB'lik olan RAM'in aynısından bulup takmak yerine daha yeni marka ve model ürün takmayı istiyorum. Örneğin Kingston marka bir RAM taksam uyumlu olur mu? Bunu nasıl öğrenebilirim?

Çözüm
Evet onun gibi bir SSD alıp kullanabilirsiniz. Cihazınızın SATA 3 olup olmadığını bilmiyorum. Cihazınızın ne olduğunu bile bilmiyorum. Marka/model bilgisi aratarak öğrenebilirsiniz veya HWiNFO programını kullanarak anakart bilgilerini kontrol edin. Belki orada yazıyordur.
CPU-Z programını indirip Memory ve iki slotun SPD sekmelerini paylaşır mısınız? Elinizdeki bellek 12 senedir çalışıyorsa sağlamdır demektir. Yeni bir marka takmak zorunda değilsiniz ama çok istiyorsanız bütün değerleri uygun yeni bir marka takabilirsiniz.

CPU-Z programını indirip Memory ve iki slotun SPD sekmelerini paylaşır mısınız? Elinizdeki bellek 12 senedir çalışıyorsa sağlamdır demektir. Yeni bir marka takmak zorunda değilsiniz ama çok istiyorsanız bütün değerleri uygun yeni bir marka takabilirsiniz.
Aslında evet işimi görüyor ama oyunlarda 2 GB RAM artışının etkisi olur mu tam emin değilim. Fiyatı uygunsa almayı düşünürüm.

Dosya Ekleri

• ram.PNG
    ram.PNG
    10,9 KB · Görüntüleme: 725
  • ram2.PNG
    ram2.PNG
    11 KB · Görüntüleme: 663
Uyumsuzluk olmaz. Hard disk boyutlarında 2.5" SATA SSD alıp takabilirsiniz. Bilgisayarınız biraz eski bir model olduğu için SSD'nin gerçek hızını belki alamazsınız ama yine de çok iyi olur. Sisteminiz hızlanır.

Evet onun gibi bir SSD alıp kullanabilirsiniz. Cihazınızın SATA 3 olup olmadığını bilmiyorum. Cihazınızın ne olduğunu bile bilmiyorum. Marka/model bilgisi aratarak öğrenebilirsiniz veya HWiNFO programını kullanarak anakart bilgilerini kontrol edin. Belki orada yazıyordur.

Çözüm

Tekrardan teşekkürler. :)

Geri
Yukarı