Laptoplarda batarya ömrünü kısaltmayacak şekilde şarj kullanımı nasıl olmalı?

mertkaradag

Decapat
Bir laptopum var ve bunun şarjını doğru şekilde kullanmak istiyorum. Oyun oynuyorum ve oynarken şarjda kullanıyorum. Sizce nasıl kullanmalıyım? %100 olduğunda çıkarmalı mıyım?

Hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Böyle devam. Yapabileceğiniz tek şey batarya seviyesini 80'de tutacak bir uygulama olabilir.

Laptopların kendisinde (ASUS kullanıyosanız MyASUS programını indirerek) pil kısmında dengeli veya pil ömrü olarak 2 seçenek var yakın olanı seçin.

Bilgisayarım ASUS, MyASUS programına bakacağım. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.
Hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Böyle devam. Yapabileceğiniz tek şey batarya seviyesini 80'de tutacak bir uygulama olabilir.

Şarjı 70-85 arasında tutmanız daha iyi olucaktır. Bunun için uygulamalar mevcut. Yeni laptoplarda üreticinin uygulamasında öyle ayarlar oluyor mesela MyAsus gibi.

Laptopların kendisinde (ASUS kullanıyosanız MyASUS programını indirerek) pil kısmında dengeli veya pil ömrü olarak 2 seçenek var yakın olanı seçin.
Peki hiç ellemesem böyle devam etsem ne olur? Sadece meraktan soruyorum yanlış anlaşılma olmasın.

Son düzenleme:
Bilgisayarım ASUS, MyASUS programına bakacağım. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Peki hiç ellemesem böyle devam etsem ne olur? Sadece meraktan soruyorum yanlış anlaşılma olmasın.
Bir şey olmaz. Zaten yapacağınız ayar da aman aman pil sağlına katkı sağlamıyacak, ama yapılması öneriliyor. Batarya konusunu çok takmamak lazım.

Bataryalar sarf malzemelerdir hiç kullanmasanız dahi ömrü gün geçtikçe azalacaktır. Çok fazla sarj-desarj ve düşük pil yüzdelerinde kullanmak pil ömrünün düşme hızını artırır fakat ayda birkez doldur boşalt yapmanın da pil ömrünü uzattığı söylenir.

Peki laptopu istediğim şarj yüzdesinde şarja takabilir miyim? Örnek vermek gerekirse %74'te ve ben oyun oynamak istiyorum ve bu yüzden de laptopumu şarja takıyorum sonra da işim bitiyor ve şarjdan çıkartıyorum. Bunun bi' zararı var mıdır?

Geri
Yukarı