Rehber Laptoplarda pil süresini uzatma

Selam bu benim ilk rehberim, kolay birşeyde olsa bilmeyen illaki vardır umarım işinize yarar.
Benim laptopum normalde bu ayarları yapmadan 2 saatten fazla gitmiyordu fakat bu ayarı yaptıktan sonra 7 saat Youtube/Twitch'de video izlememe yaradı.

1- Ekran yenileme hızını 60 Hz yapın.
Bu en büyük etken olabilir arkadaşlar deli gibi pil yiyor diyebilirim. Ayarlar>ekran>gelişmiş ekran ayarları>bir yenileme hızı seçin>60Hz seçip çıkın.

2-Pil tasarrufu modunu açın.
Bunu bilmeyen yoktur zaten fakat yine de yazayım dedim. Çoğu laptopta şarjdan çıkarılınca otomatik olarak pil tasarrufuna alıyor fakat bazen almayadabiliyor.

3-Ekran parlaklığını düşük tutun.
Ekran parlaklığınında tabii ki çok büyük etkisi var pil süresine. Ben %20-%50 arası tutuyorum.

4-MUX Switch var ise kesinlikle kapayın.
Benim cihazımda yok fakat var ve kullanıyorsanız kapayın. Çok şarj yer harici GPU açık iken.

5-En yüksek işlemci durumunu düşük tutun
İşlemcinin gücünü azaltarak pil süresine etki etmesini sağlayacağız. Denetim masası> donanım ve ses> güç seçenekleri> kullanacağınız planın sağ tarafında plan ayarlarını değiştir> gelişmiş güç ayarlarını değiştir> işlemci güç yönetimi>en yüksek işlemci durumunu %50-%70 arası tutun. Daha altında bilgisayarınız çok yavaşlar.

6-Control merkezinden fan ayarı yapın.
Eğer bilgisayarınızın Control merkezi var ise fan ayarını en düşüğe çekin. Mesela 50 dereceyi geçince %25 fan gücü gibi. Ne kadar etki eder bilmiyorum fakat sonuçta fanlarda güç çekiyor.
7- Google için pil tasarrufunu açın.
Bu ayarı açmak için google arama çubuğuna chrome://flags/ yazıp gidin. sonrasında arama çubuğuna Enable the battery saver mode feature in the settings yazın. Çıkan ayarı enabled yapın. sonra chrome>ayarlar'a girin. performans sekmesini göreceksiniz sol tarafta. bellek ve enerji tasarrufu. açabilirsiniz. ben 2 defa kullandım sanırım fakat ahım şahım etkisini görmedim.
1673197217398.png

1673194142807.png

Umarım rehber işinize yaramıştır, iyi günler dilerim. Ayrıyeten Klavye RGB'lerini kapayabilirsiniz.

Ekran görüntüsü_20230108_190242.png

Son düzenleme:
Normalde dediğiniz yerde varmış ama benim laptopta yokmuş MSI'ın sadece ge, GS ve GP serilerinde varmış bu özellik.

Üzücü. Her cihazda olmalı bu özellik. Fakat yine yukarıdaki ayarları yaparsanız ortalama 5 saatlik pil ömrünüz olur.

Üzücü. Her cihazda olmalı bu özellik. Fakat yine yukarıdaki ayarları yaparsanız ortalama 5 saatlik pil ömrünüz olur.

Hocam 30 bin TL'lik laptolarda bile MUX yok olması için üst seviye olması lazım F/P kalsın diye koymuyorlar yazık ediyorlar laptopa NVIDIA bir sürü özelleği devre dışı kalıyor üzücü.

Geri
Yukarı