Laptoplarda RTX 3000 serisi mi RTX 4000 serisi mi daha iyi?

Cidden bu kadar abartılacak fark var mı 4060 ile 4070 arasında. Tamamen aynılar ekran kartı dışında.

Ben 4060'lı modelden yanayım zaten.

Hocam arada 15 bin lira fiyat farkı da var. Onu da göz önünde bulundurun. Ayrıca Vivobook'un ekran kartı 90 watt, Victus 120 watt. Vivobook'un soğutması da muhtemelen kötüdür ince olduğundan dolayı. Alan ne kadar daralırsa soğutma bloğu da bu nedenle küçük tutuluyor ve hava akışı da kötü oluyor.

Modele göre değişmekle birlikte 40 serisinin güç tüketimi daha verimli, dolayısıyla laptop gibi "Allah ne verdiyse" kafasında güç verilmeyen, nispeten 170W ile yetinen cihazlarda daha masaüstüne yakın çalışacağını düşünüyorum.

Cidden bu kadar abartılacak fark var mı 4060 ile 4070 arasında. Tamamen aynılar ekran kartı dışında.

Ben 4060'lı modelden yanayım zaten.
Abartılacak bir fark yok ama daha iyisi varken neden alınmasın? Depolama alınır, dert edilecek şey değil.

Hocam arada 15 bin lira fiyat farkı da var. Onu da göz önünde bulundurun. Ayrıca Vivobook'un ekran kartı 90 watt, Victus 120 watt. Vivobook'un soğutması da muhtemelen kötüdür ince olduğundan dolayı. Alan ne kadar daralırsa soğutma bloğu da bu nedenle küçük tutuluyor ve hava akışı da kötü oluyor.
Hocam ben baya aramıştım watt değerini bulamamıştım siz nereden baktınız.

Abartılacak bir fark yok ama daha iyisi varken neden alınmasın? Depolama alınır, dert edilecek şey değil.

Ben derdimi kimseye anlatamıyorum hocam. Benim derdim girip böyle elimde canavar gibi bir laptopla sırtımda yük taşıyıp sonra laptopun kendisi kadar bir bataryayla bir yere gidip oturup RDR2 oynamak değil. Zarif şık ama LoL gibi hafif oyunları da açabilecek ama iyi oyunları da oynattıra bilecek bir laptop almak benim derdim zaten yoğunluğum oyunda değil oyun zamanın 1/3'lik kısmı.

Ben derdimi kimseye anlatamıyorum hocam. Benim derdim girip böyle elimde canavar gibi bir laptopla sırtımda yük taşıyıp sonra laptopun kendisi kadar bir bataryayla bir yere gidip oturup RDR2 oynamak değil. Zarif şık ama LoL gibi hafif oyunları da açabilecek ama iyi oyunları da oynattıra bilecek bir laptop almak benim derdim zaten yoğunluğum oyunda değil oyun zamanın 1/3'lik kısmı.
Atılan OMEN da Victus da gayet ince ve şık, adaptörleri de biraz büyük olsa da kaba değil. Bu kadar tatava yapmak yerine kendine bir Macbook Pro çözüp işi bitirebilirsin. Hem ekranı güzel hem de hafif. Onunla da anca gider LOL atarsın, başka şeye gücü yetmez.

Atılan Omen da Victus da gayet ince ve şık, adaptörleri de biraz büyük olsa da kaba değil. Bu kadar tatava yapmak yerine kendine bir MacBook Pro çözüp işi bitirebilirsin. Hem ekranı güzel hem de hafif. Onunla da anca gider LoL atarsın, başka şeye gücü yetmez.

Birincisi Omen asla ince değil Vatan'a gidip gözlemledim hepsini kocaman bir laptop yanında taşınabilir değil. Ayrıyeten hocam ben kimseye bu konu altında bana laptop önerin demedim bazıları ekran kartından ziyade bana laptop önerdi o yüzden çıktı bu tatava siz de bunlardan birisiniz. Mütevazılığımdan kimseye önerilere kapalıyım da demedim ama ona rağmen bu üslup hiç hoş değil.

Birincisi Omen asla ince değil Vatan'a gidip gözlemledim hepsini kocaman bir laptop yanında taşınabilir değil. Ayrıyeten hocam ben kimseye bu konu altında bana laptop önerin demedim bazıları ekran kartından ziyade bana laptop önerdi o yüzden çıktı bu tatava siz de bunlardan birisiniz. Mütevazılığımdan kimseye önerilere kapalıyım da demedim ama ona rağmen bu üslup hiç hoş değil.
Sen GPU sorduktan sonra planladığın bilgisayarı attınız ve fiyatına değmeyeceğini belirttik. Sonrasında da siz "hem ayranım dökülmesin" moduna geçtiniz. En sonda da "ben öyle dememiştim" ayaklarına yattınız. Bu kadar mütevazı iseniz yapılan yorumlardan alacağınızı alıp "karar verdim" deyip çekilseydiniz de farklı yöntemler ile yardımcı olmaya çalışmasaydık.

Hocam şöyle ki güçlü donanımları ince bir form faktöre sıkıştırmak günümüzde bile yüksek mühendislik istiyor. Her ne kadar yapılması mümkün olsa bile cihazın termal performansı nasıldır bilemiyorum.

Ancak yine de 2kg'dan hafif ve 2cm'den ince olsun diyorsanız ROG Flow X13 serisine bakabilirsiniz. İçinde 60W'lık 4060 var. Panel olarak da OLED olmasa bile DCI-P3 renk gamını %100 destekleyen Nebula paneller var.

Klasik sRGB panellere göre daha zengin bir renk seçeneği sunuyor.

1692834836576.png

Cihaz katlanabilir bu arada. Tabi bu saydıklarımdan sonra Strix'lerle kıyaslanacak piyasadaki en güçlü laptoplarla kafa kafaya kapışacak bir şey beklemeyin. Bu ürünün form faktörü dar olduğu için GPU gücünden fazlaca kısılmış.

Yine de istediğiniz çoğu oyunu Ultrada olmasa bile açar diye düşünüyorum.

Kesinlikle öyle. GPU'ya giden güç değeri de azalıyor.

Geri
Yukarı