Laptoplarda sıvı metal değişir mi?

RPacK

Hectopat
Yer
Türkiye
Öncelikle herkese merhaba. Elimde ASUS ROG STRIX G15 G513RM HF-266 model laptop var. Bu laptopta termal macun yerine sıvı metal kullanılmış. Sormak istediğim şu: Normalde termal macun belirli süreyle değiştirilmesi gerekiyor ancak sıvı metal hakkında çok bir bilgi sahibi değilim. Aynı şekilde belirli süre kullanımdan sonra değiştirilmeli mi? Termal macundan farkı neler gibi sorularım var. Genel olarak cevaplayabilirseniz sevinirim.

Öncelikle herkese merhaba. Elimde ASUS ROG STRIX G15 G513RM HF-266 model laptop var. Bu laptopta termal macun yerine sıvı metal kullanılmış. Sormak istediğim şu: Normalde termal macun belirli süreyle değiştirilmesi gerekiyor ancak sıvı metal hakkında çok bir bilgi sahibi değilim. Aynı şekilde belirli süre kullanımdan sonra değiştirilmeli mi? Termal macundan farkı neler gibi sorularım var. Genel olarak cevaplayabilirseniz sevinirim.
Kurumadığından değiştirmek zorunda değilsiniz.

Sıvı metal macunu değiştirmenize gerek yok ömür boyu gidiyor diye okumuştum. Normal macundan farkı sıcaklığı daha çok düşürüyor ve ısınma sorununu ortadan kaldırıyor.

Sıvı metal macunu değiştirmenize gerek yok ömür boyu gidiyor diye okumuştum. Normal macundan farkı sıcaklığı daha çok düşürüyor ve ısınma sorununu ortadan kaldırıyor.

Kurumadığından değiştirmek zorunda değilsiniz.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
@hiyper gerçekten sıcaklık konusunda çok fark ediyor, hiç Metro Exodus RTX'i bir laptopta 75 CPU, 60 GPU sıcaklığıyla oynayacağımı tahmin etmezdim alırken. Tabii yazın işlemci 80 civarını görüyor o ayrı mevzu :).

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
@hiyper gerçekten sıcaklık konusunda çok fark ediyor, hiç Metro Exodus RTX'i bir laptopta 75 CPU, 60 GPU sıcaklığıyla oynayacağımı tahmin etmezdim alırken. Tabii yazın işlemci 80 civarını görüyor o ayrı mevzu :).

80 derece bile çok iyi arkadaşlarımın laptoplarında 100 dereceyi geçiyor yer yer bu yüzden halinize şükredin :). Merakımdan soruyorum sıvı metal macunu kendiniz mi sürdünüz yoksa ASUS kendinisi sürülü şekilde mi yolladı?

80 derece bile çok iyi arkadaşlarımın laptoplarında 100 dereceyi geçiyor yer yer bu yüzden halinize şükredin :). Merakımdan soruyorum sıvı metal macunu kendiniz mi sürdünüz yoksa ASUS kendinisi sürülü şekilde mi yolladı?
IMG_20240225_230211_1.jpg
Sanırsam bu cevabı verecektir.

Eki Görüntüle 2126301
Sanırsam bu cevabı verecektir.

İlk kez böyle bir şeyle karşılaştım, ASUS ROG serisi olduğu için böyle bir ekstra yapmışlar bence. Aslında aşırı pahalı bir şey değil ama sürmek zahmetli eğer işlemcinin üstünü taşarsa anakarta zarar veriyor diye okumuştum yani çok riskli bir işlem.

İlk kez böyle bir şeyle karşılaştım, ASUS ROG serisi olduğu için böyle bir ekstra yapmışlar bence. Aslında aşırı pahalı bir şey değil ama sürmek zahmetli eğer işlemcinin üstünü taşarsa anakarta zarar veriyor diye okumuştum yani çok riskli bir işlem.

ROG serisinin en düşüklerinden G15 1650 modelinde bile kullanmışlar. Şu an elimde cidden soğutmada efsaneler.

Vay be ASUS'a bak sen zurnayı nereden vuracağını çok iyi biliyor.

Bu bilgisayarı geçen sene Mart'ta 30k ya almıştım. 300 Hz ekranı, 6800H ile 3060 olması üstelik (resmi sitede belirtilene göre) fanlarının tozları kendi kendine temizlemesi, sıvı metal olması, Type-C ile şarj edilebilmesi, bunların yanında ne coil whine ne de ölü pikseldir ışık sızmasıdır hiçbir sorunla karşılaşmadığımı belirtmeliyim. ASUS ROG STRIX serisi fiyat ve performans oranı olarak çok üst seviyede. Son olarak sessiz modda iken fanlarının ikisi de çalışmıyor iken sıcaklıkların 50 40'larda gezmesi ayrı bir seviye. Zaten MUX Switch ile RTX 3060'ı devre dışı bırakıp, sessiz moda aldığınızda tam bir iş bilgisayarına dönüşüyor. Üstelik iş bilgisayarlarından daha sessiz.
Yani bu fiyat bandında kimse bana başka marka savunmasın.

Bunun için bu siteye göz atabilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı